Dış Ortam İçin Hangi Led tercih edilmelidir?

Başlatan xoom, 23 Mayıs 2012, 18:49:22

xoom

Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim..
edit: Gün Işığında Okunabilirlik açısından ( led saat tabela kayan yazı vs vs sistemlerinden bahsediyorum)

ete

Her türlü ortamda görünebilen renk Amber rengidir. Bu nedenle kritik yerlerde bu led kullanılıyor.
Karayollarının önemli tabelalarında sürekli bu led kullanılıyor idi. Ancak son yıllarda diğer renkleride kullanmaya başladılar. Bu sanırım led teknolojisinde oluşan gelişmeyede dayanıyor. Zira ledlerin ışık kapasiteleri müthiş arttı her geçen günde artmakta. Sonuçta şunu diyebiliriz. Candela cinsinden led verimi en yüksek led'i kullan gerisini merak etme sen.

Ete

xoom

Kandela yükseldikçe bununla doğru orantılı olarak ledin ışığı yayma açısı düşmekte.. atıyorum bir saat yapıyorsunuz ama saat 30'ar derece sağ ve soldan okunmakta zorluk çekiyorsunuz hele güneş ışığında falan nerdeyse imkansız açıyı yükseltiyorsunuz 60 90 120 derecelere bu sefer kandela 650-1000 mcd 'ya düşüyor..ama bazen yoldan geçerken dükkanın önünde bi saat gözünüze çarpıyor yaz güneşinde projektör gibi çakıyor.. o zaman düşünüyorum bu işte nerede yanlışlık var.. okula bi saat yapıyorsun sabah saatinde okumakta zorluk çekiyorsun.. sonra üzülsekmi ağlasakmı yapıtıgımız işe..bi teknik hata var ama nerede..