12f675

Başlatan dagadamı, 21 Eylül 2023, 15:42:07

Zagor34

Ete hocam normalde formül doğru sayıyı tutturamadik
Pot 1.44 voltaj sonra ayar yapıyor maksimuma kadar burda sorun yok pot voltajı 1.44 un altina sıfıra indiğinde çıkış maksimum seviyeye fırlıyor problem bu
Verdiğiniz kodu denedim ayar yapıyor fakat
Pot minimum ve maksimumda çıkışi sıfıra düşürüyor
Not programda lowlimit=100. Var

ete

limitleri kaldır en azından doğru limitleri bulalım.
aşağıdaki 3 formülüde dene hangisi doğru çalışıyor ise bize söyle lütfen.
Ama herhangi bir limit (üst veya alt) olmasın.
  LOad_Value=(Ham*/3804)/100+104
  LOad_Value=(Ham*/3679)/100+109
  LOad_Value=(Ham*/3504)/100+110
Ete

ete

Son bir formül daha veriyorum.
LOad_Value=(Ham*/3179)/100+113
Bu formül triac tetiklemesini pot maksimumda iken sıfır noktasından hemen sonrasında yaptırabilmekte. Pot min. da olduğunda ise Sıfır noktası tetiklemesine yakın bir yerde tetikleme yapmaktadır. Bunları simulasyondan görebiliyorum.
Ete

Zagor34

Ete hocam teşekkürler bord üzerinde yarın deniyecegim
İyi akşamlar..

Zagor34

1.050v ile 4.90v aralığında ayar yapıyor
En iyisi bu şu ana 1voltun altında başlasa iyi olur 0.5v gibi... simülasyonda voltaj aralığı iyi gözüküyor bord üzerinde niye farklı acaba fuse ayarlariyla ilgili olablirmi veyahut harici osc kullanmakmi gerekiyor diye düşünüyorum..

ete

Dİmmer devrelerini deney boardında çalışırmak her zaman kolay olmuyor. Kabloların havadan gitmesi bobin etkisi yaratıp faz kaydırma yaptırıyor çoğu zaman. Bir zamanlar epeyce uğraşmış idim. O zamandan hatırladığım bir konu bu.
Osiloskopun var ise kolaylıkla ne olup bittiğini gözlemleyebilirsin aslında.

Ete

Zagor34

Osilaskop var hocam tetikleme başlangıçini 1voltun altına indirmem lazım .

Zagor34

Pepe hocam fikriniz nedir..

Zagor34

Tetikleme sıfır geçişten 1ms sonra başlıyor

Tetikleme sonu

1.050v ile 4.90v aralığında ayar yapıyor
En iyisi bu şu ana 1voltun altında başlasa iyi olur 0.5v gibi... simülasyonda voltaj aralığı iyi gözüküyor bord üzerinde niye farklı acaba fuse ayarlariyla ilgili olablirmi veyahut harici osc kullanmakmi gerekiyor diye düşünüyorum..

Pepe

Değiştirmek

FOSC_INTOSCIO ile FOSC_XT veya FOSC_HS
Symbol Btn2 = PORTA.4 ile Symbol Btn2 = PORTC.4
Symbol Test = PORTA.5 ile Symbol Test = PORTC.5

Zagor34

tamam

Zagor34

Ete hocam hassas bir sıfır geçiş dedektör devresi araştiriyorum
tekrar bir hesaplama yapmanı ricam olucak sizden saygılarımla..
Aslında formülü vermiş siniz fakat anlamadığım taraf bulunan sayını arkasina eklenen 100+100 anlamları nedir bunları nasıl hesaplanır..

parametre

Alıntı yapılan: Zagor34 - 27 Eylül 2023, 18:26:47Ete hocam hassas bir sıfır geçiş dedektör devresi araştiriyorum
tekrar bir hesaplama yapmanı ricam olucak sizden saygılarımla..
Aslında formülü vermiş siniz fakat anlamadığım taraf bulunan sayını arkasina eklenen 100+100 anlamları nedir bunları nasıl hesaplanır..

https://etepic.com/index.php?action=dlattach;attach=3196
Etenın zero geciş

Zagor34

Pepe usta ilginç şeyler oluyor
Devreye enerji kesip verdigim'de olanlar
Devreye sıfır geçiş direk bağlı onu ac kapa yapmıyorum
Sadece işlemcinin vdd voltajını ac kapa yapıyorum

İlk kez işlemciye vdd yi verdigimde butona basmadan vdd yi ac kapa yapıyorum herşey normal buraya kadar vddyi verip butona bastığımda çıkış alıyorum tamam
Çıkış aktif'ken ayarlanan süre bitmeden işlemcinin vdd voltajını kesip verdigim'de  sanki pic bekleme modunda kalmış gibi devam ediyor çalışma süresi bittiğinde vdd yi ac kapa yaptığımda birşey olmuyor pic işlemi hafızada tutuyor enerjiyi kestigimde sifirlamasi lazım kendini

Pepe

Dim Ham ifadesinden sonra Clear ekleyin

Dim Ham As Word 

'***********************************************************************************
 Clear

On_Hardware_Interrupt GoTo Interrupt_Detect