32 ve 64 LED ADC Bar

Başlatan onurinci, 25 Nisan 2024, 03:44:19

onurinci

öyle yapıyorum zaten .

ama bir aksilik var galiba HC595 ile LED sürersek bir sorun görünmüyor.

fakat güç gereksinimi olduğunda TPIC6B595  ile sürmeye kalkarsak Open Drain olduğu için Senaryo terslenirmi acaba diye düşünüyorum..

elektro77

Alıntı yapılan: onurinci - 25 Nisan 2024, 23:27:26öyle yapıyorum zaten .

ama bir aksilik var galiba HC595 ile LED sürersek bir sorun görünmüyor.

fakat güç gereksinimi olduğunda TPIC6B595  ile sürmeye kalkarsak Open Drain olduğu için Senaryo terslenirmi acaba diye düşünüyorum..
Hayır yazılımda bir değişiklik olmaz. Sadece ledlerin anot ucunu ortak anot(+)ya  bağlaman gerekir.
Tpic (-) çıkış verir.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Kod da ufak bir ekleme yapıp bazı satırları kaldırdım biraz daha kısaldı.
Eski halide çalışıyor sorunu yok ama yeni hali daha kısa. İsteyen ilk verdiğim kod dan yeniden yükleyebilir.

Merak edenler için;
 IF YAK<8 THEN şeklinde başlayan ve ENDIF e kadar olan kısmı çıkardım.
Bu çıkan kısmın görevini yapmak üzere;

ELSE
      SAY=255:IF INDEX>0 THEN INDEX=INDEX-1
      IF YAK=0 THEN SAY=0    'bu satırı ekledim!!!!!!!!!!!!!!

Ete

elektro77

Hocam beyniniz zaten atletik ama biraz daha beyin jimnastiği yapmaya ne dersiniz?
Önceki ledler son yanan ledi sürekli itip geri çekecekler ama o son led hiç sönmeyecek.
örnek video linki;5.dakikadan sonrası
https://www.youtube.com/watch?v=LarQefoP344
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

ÇÖzebildiğim kadarı ile ileri gidişte en son noktaya yada ses şiddetine göre olabilecek en uca kadar gurup gidiyor. Geri dönerken 2 led orada kalıyor araya biriki led kadar boşluk bırakılıp birlikte geri gidiyorlar.
Birde sen incele ve fikrini söyle bakalım ne mantıkla çalışıyor bu. Ona göre düşünelim nasıl yaparız diye.

Ete

elektro77

En üstteki ledi havadan ağır gazla doldurulmuş bir balon gibi düşündüm ben.
Son ledin altındaki ledleri de o balonu sürekli zıplatan bir çubuk gibi düşündüm.
Örneğin ses bas vurduğunda çubuk balonu zıplatıyor ve hemen geri dönüyor ama balon biraz havada asılı kalıyor. Bir daha bas vurmaz ise o balon alttaki ledlere kadar bir balon gibi süzülüyor. Süzülürken tekrar bas vurursa alttakiler ona çarparak yine en üste itiyorlar.
Son ledi diğer ledlerden bağımsız  çalıştıracağız ama alttaki ledler onu iterken onların hızında itilebilecek ama aşağıya inerken onlardan daha yavaş  inecek.

ete

Ben bezer mantık grüyorum ama tam senin açıkladığın şekilde değil.
İleri giderken eşit hızda ve bitişik gidiyorlar ama geri gelirken uçtaki iki led yavaş yavaş değilde daha gecikmeli geliyor diğerine nazaran. Dikkat edersen aradaki boşluk sabit !!!.
Üsttekiler yavaş ilerlese başlangıç noktasına kadar aradaki boşluğun büyümesi gerekir. Ama öyle olmuyor. Üsttekiler bekliyor aşağıdakiler geri gitmeye başlıyor bişraz boşluktan sonra paralel iniş başlıyor bende bu şekilde algıladım.
Bu noktada daha fazla yoruma ihtiyaç var gibi.

Ete

elektro77

Videoyu 0.25 çalma hızında bir kez daha izleyin Hocam.Tam olarak anlaşılıyor ne olduğu.
Anlattığım gibi olduğunu göreceksiniz.
Buna "balon efekti" de denilebilir aslında.
Edit:
Şöyle bir mantık da güdülebilir:  Sol taraftan sağa doğru, belli bir hızda gelen bir araba var. Ama bundan daha hızlı olarak sağdan sola doğru gitmeye çalışan bir tır var. Tır, arabaya çarptığında, ivmesi daha yavaş olan arabayı itiyor. Bu durum sesin şiddetine göre defalarca tekrarlanıyor.

ete

Tam olarak anlayamadım maalesef. Bir linearite yok. Rastgele çalışıyor gibi.
Yavaşlatınca gördüğüm şu. Çoklu yanan alt gurup gerçek bir vu-metre gibi çalışıyor.
Uçtaki 2 led ise e tepe nokta belirlenince yanıyor yada ortaya çıkıyor ve o  iki led yavaş yavaş aşağı iniyor.
Ama anında bir yükseliş yaşanırsa onlarla birlikte hızlı bir şekilde yukarı çıkıyor.
Bu iş insanın kafa sigortalarını attırır. Çok farklı bir algoritma oluşturmak lazım.
Baştan aşağı yeniden kod yazılması gerekir ki bununla uğraşmayacağım.
Bana göre son derece lüzumsuz bir iş. Vumetre neden öyle çalışsınki? bence gereksiz.
Gerçekten zor bir iş. Zorluk nasıl yapılacağını bilmemekten kaynaklanıyor.
Sonuçtan bunu kesin yaparım ben. Ama bir sürü kod yazmak lazım başlı başına bir deveye hendek atlatma işi bu. Uğraşmayacağım kusura bakmayın.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 27 Nisan 2024, 18:03:24Tam olarak anlayamadım maalesef. Bir linearite yok. Rastgele çalışıyor gibi.
Yavaşlatınca gördüğüm şu. Çoklu yanan alt gurup gerçek bir vu-metre gibi çalışıyor.
Uçtaki 2 led ise e tepe nokta belirlenince yanıyor yada ortaya çıkıyor ve o  iki led yavaş yavaş aşağı iniyor.
Ama anında bir yükseliş yaşanırsa onlarla birlikte hızlı bir şekilde yukarı çıkıyor.
Bu iş insanın kafa sigortalarını attırır. Çok farklı bir algoritma oluşturmak lazım.
Baştan aşağı yeniden kod yazılması gerekir ki bununla uğraşmayacağım.
Bana göre son derece lüzumsuz bir iş. Vumetre neden öyle çalışsınki? bence gereksiz.
Gerçekten zor bir iş. Zorluk nasıl yapılacağını bilmemekten kaynaklanıyor.
Sonuçtan bunu kesin yaparım ben. Ama bir sürü kod yazmak lazım başlı başına bir deveye hendek atlatma işi bu. Uğraşmayacağım kusura bakmayın.

Ete

Hocam videodaki cihaz ardunıo ve ws2812 dahili çipli rgb led ile yapılmış.
Arduıno platformunda mutlaka bir kütüphanesi olmalı. Dediğiniz gibi sigorta attıran bir iş bu. Bende bu nedenle size yazdım. Videodaki kişinin de hazır kütüphaneden aldığını sanıyorum.
Bu kütüphane görüntülenip nasıl yapıldığına bakılabilir.
Sonra C den pbp ye uyarlanabilir sanki. Ben bir bakacağım C kodlarını anlayabilirsem.

onurinci

Istvan K (zuisti) diye bir yazar MikroC ile buna benzer projeler paylaşmıştı.

tekniğe  Peak-Hold/Decay VU meter deniyor. hiç Basic yada Proton örneğine rastlamadım..

tabii bu RGB değil..

https://www.edaboard.com/threads/16-stage-stereo-peak-hold-decay-vu-meter-mikroc-pic.371419/

ete

C dilinin en kötü yanı pek çok işin geri planda yapılıyor olmasıdır. Bu nedenle C programına bakıp ne olup bittiğini hemen anlayamazsınız. Global olarak bir şeyler anlamak mümkün ancak onu zaten videolara bakıncada anlıyorsunuz.

Onur'un verdiği linkteki programlara da baktım. Programları simule ettim. Şu sonuca vardım.
Uçlardaki ledler vu etrenin en fazla hangi noktaya ulaştığının bir göstergesi şeklinde çalışıyor ve bulunduğu nokta aşılmadığı sürece o uç noktada biraz bekleyip sonra yavaş yavaş aşağı iniyor. Iniyor ama vumetre çalışmasına devam ediyor ve o nokta aşılırsa yeniden yükselme mümkün değilse dibe kadar iniyor bunlar.
Bu işin bir prensibi mi var yoksa herkes bizim yaptığımız gibi birinin görseline bakıp birşeyler tahmin edip onu yapmayamı çalışıyor. Prensip var ise bir yerlerde yazıyordur. Onu bulmak gerekir.

Sonuç olarak ne olup bittiğini anlamak gerçekten zor. Hal böyle oluncada bir yol belirleme de imkansız hale geliyor. Bu sistem büyük oranda yukarıda açıkladığım prensibe dayanıyor. Ama bu sistemi bile düşünüp gerçekleştirmek bana zor geldi. Genelde böyle şeylere kafamı takarım ve işi yapmanın yollarını ararım. Hep bulmuşumdur bir yol. İnşallah bunda da bulurum.
Bu arada hemen belirteyim. Bu işi LCD de yapmak nispeten kolay. 64 led ile bunu yapmak işi daha da zorlaştırıyor. Yinede her şey prensibe dayanıyor.

Ete

onurinci

hocam selam

SANYO firmasının ürettiği 12 LED ile çalışan müzik setleri için ürettiği bir entegre var.

LB1412 bunun veri kağıdında Peak işi nasıl halledilmiş. basitçe anlaşılabiliyor..

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 28 Nisan 2024, 09:50:1664 led ile bunu yapmak işi daha da zorlaştırıyor. Yinede her şey prensibe dayanıyor.
Sadece 64 ledde bunu yapmak değil işi zorlaştıran, bu işin 595 çipi ile yapılması asıl zor olan.

ete

Pazar günü biraz kafa yordum. Bir sonuca henüz ulaşmış değilim. Programlama mantığı olarak çok kolay bir değil. Çok vakit alacak bir iş. Üstelik öyle yarım saat bir bakayım ertesi gün yine biraz uğraşayım denilecek bir iş de değil. Konsantrasyon gerekiyor. Zaman alacak bir iş. Boş zaman uğraşısı olarak bir kenarda bekletiyorum.

Ete