LORA modülleri

Başlatan ete, 23 Eylül 2024, 14:36:28

Serk@n77

Alıntı yapılan: ete - 27 Eylül 2024, 08:43:17Benim kullandığım modül E220-400T22D ve bu modül E22 serisi ile farklılık gösteriyor. Bu konuda zaten başlangıçta hata yapmışım. Sonradan düzeltttim ama sistemim hala çalışmıyor.
Bu arada PC arayüz programını E220 serisi için indirmiştim önceden program bende mevcut.

Anlatırken E220 serisine göre anlatmak gerekiyor. Hala anlamadığım şeyler var. USB seçilir demişsin ama ekranda COM port seçimi varki buda sanal UART port olmalı dolayısıyla arada bir devre olması gerekir diye düşünüyorum. Her şeyden önce PC USB portundan gelen sinyallerin voltaj olarak UART (RS232) moduna yani TTL seviyesine çevrilmesi gerekir ki bu işi aradaki devre yapıyor olsa gerek.

Benim sorum arada bir devre kullandınmı şeklinde idi ona direk bir cevap vermemişsin.
Ben USB stick'i de alırım ancak arada bir devre kullanacak isem bu bana uymuyor. Çünki devreler hep Arduino üzerine anlatılmış. Mesela ben burada USB==>RS232 çevirici kullansam bana göre olması lazım. Ama oluyormu? Yoksa o USB stick zaten bu amaçlamı yapılmış. Üzerindeki Chip nedir?
Bir sürü soru.
Şöylede sorabiliriz. USB stick bir sanal COM portu oluşturup ekrandan bu portu seçip bilgileri oku dediğimizde LORA'yı okuyup bilgileri ekrana getiriyormu?.

Serkan sen daha önce elinde başka bir ara devre olduğunu söylemiştin. İstersen bu nedir onu bir açıkla sen onu kullanmış olmalısın.

Ete

Hocam alıntı yapmayı unutmuşum. Cevap yukarıda. İnşallah faydalı birşeyler yazabilmişimdir.

Serk@n77

Alıntı yapılan: efsanepoldem - 27 Eylül 2024, 11:09:35ETE hocam ben bununla yapıyorum.

Üzerindeki çip CP2102
Bu modül hem E220 hem de E22 serisini programlayabiliyor. Araya herhangibir devre kurmaya ihtiyaç yok.

Cp2102. Evet bu entegre USB-TTL.

ete

@efsanepoldem,
Her şeyin data sheete uygun olduğu bir ortamda modüllerin çalışmamasını artık iyiden iyiye besleme voltajına bağlamaya başladım. Araya işler girdiği için dene yapmadım henüz ama bunu mutlaka deneyeceğim. Herkesin 3V3 kullanmasınınvardır bir hikmeti diye düşünüyorum. Çinlilerin data sheetlerine hiç güvenmiyorum zaten mutlaka bir şeyleri bilerek yada bilmeyerek yanlış veya eksik yazıyorlar.
Ete

efsanepoldem

ETE hocam ben sürekli bu modülleri kullanıyorum. Hem de 5V ile. Fakat daha önce de belirttiğim gibi rx ve tx uçlarını gerilim bölücü yaparak 3.3 v a düşürüp, modüle giriyorum.