Mantar ledlerin bağlanması hakkında bi soru?

Başlatan ibrahim_g, 07 Haziran 2012, 09:10:31

ibrahim_g

Değerli forum kullanıcısı arkadaşlar ben 4 adet beyaz mantar ledi paralel bağlıyorum ve bu ledlere seri 680 R 1/4 watt gücünde bir karbon direnç bağlıyorum. 12 V enerji veriyorum ve ledler gayet güzel ışıkveriyor. Ledlere 3.44 V gerilim düşümü oluyor. Direnç ısınmıyor.  Ancak 4 adet kırmızı mantar ledi paralel bağlıyorum ve bu ledlere seri 1 K 1 watt gücünde bir karbon direnç balıyorum. 12 v enerji veriyorum ve direnç aşırı derecede ısınıyor. Enerjiyi kesmesem  nerdeyse yanacak.
  Benim sorum acaba bu neden oluyor. Bir gurup direnç 1/4 w karbon direnç ile sorunsuz çalışırken diğer gurup led neden çalışmıyor. Aslında olması gereken   ledler paralel olduğuna göre 10 ma den 40 ma akım çekerler. ledler üzerine 3 v gerilim düşüyorsa direnç üzerine 9 v gerilim düşümü olur.
P=İ.V formülünden P= 40 . 9 = 360  yani  0,36 watt. Hesaplama ortada ama bu direnç niçin yanıyor anlamadım. Lütfen fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.
Bilim tarafsız değildir.

ete

Beyaz ledlerin forward voltajı 3,4V dur.
Kırmızı ledlerin ise 2,0 V dur.
Çektiklari akım ise her birinin 15 ma kabul edilmesi gerekir.
Buna göre Beyaz ledler için akım sınırlama direci hesabı;

R= (12-3,4)/ (0,015 * 4)= 8,6V/0,06A = 143 Ohm gibi bir direnç çıkar. Bunu standard dirençlerden alırsak 150 Ohm uygun olacaktır.
Watt Hesbına bakarsak I * V dir o halde W=0,06 * (12-3,4)=  0,516 W, o halde R direnci en azından 1 watt olmalıdır.

Kırmızı dirençlere gelince;
R= (12-2)/0,060 = 166 Ohm bunuda 180 ohm kullanmak uygun olacaktır.
Watt hesabı ise  W=10 * 0,06= 0,6 watt  bu direncide an az 1 watt lık kullanmak gerekecektir.

Birde böyle dene istersen

Ete

askin

Ete Hocam, diğer arkadaşlar;

Emin olmamakla birlikte LED lerin paralel veya seri olarak bağlanması arasında farklı bir ilişki var sanırım, bu konuyu birhayli
araştırmama rağmen elde tutulur net bir bilgiye ulaşamadım. Kendi denemelerimde de tekrarlanabilir bir formul de
bulmuş değilim, şöyleki; 220v ile seri bağlı 20led - 40led çalıştıryorum (şemayı daha önce burada paylaşmıştım)
6led içinde 20-40led içinde 4k7 direnç kullanıyorum led sayısı artınca direncin wattını arttırmak gerekiyor sadece,
bunun yanısıra ölçümlerimde veya gözle görülür bir değişiklik olmuyor. Kısacası kağıt üzerinde hesapların hiçbiri tutmuyor, bu konu hakkında detaylı bilgisi olan varsa paylaşırsa
seviniriz. Teşekkürler.

kgguler

Ledlerin seri veya paralel bağlanması seçiminin en önemli ayağı besleme kaynağının voltaj seviyesidir.Şöyle ki,örneğin elimizde 5 adet kırmızı led var,gerilimimiz 12 Volt.Ledlerin hepsini çalıştırmamız gerekirse hepsini seri bağlayıp tek direnç ile yol vermemiz en mantıklısıdır.Direnç hesabına gelince   R=(U-(nxUl)/I=(12-(5x2)/0.02=100 ohm, direnç gücü ise P=IxIxR=0.02x0.02x100=0.04 W olacaktır.Eğer hepsini paralel bağlarsak toplam çekilen akım I=5x0.02=0.1 Amper.Direnç hesabı olarak.R=(U-Ul)/I=(12-2)/0.1=100 ohm güç ise P=IxIxR=0.1x0.1x100=1 Watt.Görüldüğü gibi aynı işlem  için birinde 1W diğerinde 0.04 W harcanıyor.Seçim kullanıcıya kalmış.

ete

Ledlerin seri ve paralel bağlantısındaki pratik açıklama şöyledir.
Seri bağlarsan besleme voltajın artar ama akım bir ledin akımına eşdeğerdir.
Paralel bağlarsan besleme voltajın bir ledin voltajına eşdeğer olur ama çekilen akım led sayısı * led akımı şeklinde artar.

Hesaplama yöntemleride şöyle olur.
Seri led bağlantısında;
Seri AKım sınırlama Direnci =(Besleme Voltajı - (Led voltajı * Led adedi)) / Bir led akımı
Direnç Watt Değeri =(Besleme Voltajı - (Led voltajı * Led adedi)) * Bir Led Akımı

Paralel Bağlantıda;
Seri AKım sınırlama Direnci =(Besleme Voltajı - (Bir Led voltajı )) / (Bir led akımı * Led Adedi)
Direnç Watt Değeri =(Besleme Voltajı - Bir Led voltajı ) * (Bir Led Akımı* Led Adedi)

Seri paralel tercihi led cinsine ve besleme voltajına göre yapılır.
Elbette en avantajlısı seri bağlantıdır ama elinde 5 adet beyaz led var iken ve besleme voltajında 12V ise bunların hepsini seri bağlayamazsın. (Beyaz Led Forward Voltajı 3,4V ) Zira 3,4 * 5= 17V eder ancak senin beslemen 12V olduğu için besleyemezsin. Peki nedir çaresi 12V un kurtardığı kadarını seri kalanının ilk guruba paralel yapmak en doğrusudur.
12/3,4= 3 adet seri kalan 2 adedi bu 3 adede paralel olursa en doğrusu olur. Böylece sistem yaklaşık 15*2=30 ma akım çeker.
Akım sınırlama dirençlerinide yaptığın bağlantıya göre her kol için ayrı hesaplamanda yarar vardır.
Birinci kol 3 adet seri led o halde R1=(12 - (3 * 3,4))/0,015 = 120 Ohm.
İkinci Kol 2 adet seri led o halde R2=(12 - (2 * 3,4)) / 0,015 = 350 Ohm
olarak bulunur.

Ete

ibrahim_g

Sayın ete mantar ledler hakkında vermiş olduğunuz faydalı bilgi için teşekkür ederim.
Bilim tarafsız değildir.