aceminin otomatik kapı çalışması

Başlatan s.atak, 11 Haziran 2012, 12:56:21

s.atak

Merhaba Arkadaşlar

ekte devre ve pbp kodlarını verdiğim garaj kapısı projemde bir türlü becemediğim acil butonu ve sensör komutları için yardımınıza ihtiyacım var.
pbp öğrenmeye çalışıyorum ve Mucit23 arkadaşımın daha önceki projesi bana baya bir feyz verdi.
teşekkür ederim kendisine
bu proje, ete hocamızın çoğu dersini bir arada kullandığı için ilgimi çekti.
sizden ricam devreye ve kodlara zamanınız müsait olursa bir göz atsanız ve nerelerde hatalar yaptığımı söyleseniz çok memnun olurum.
zaman ayıran ve değerli bilgilerini paylaşan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
saygılar
s.atak

ete

Teorik bilgi açısından güzel proje. Program yazma mantığınıda beğendim.
İlk etapta gözüme çarpan kusur şu. Kesme kullanılan programlarda PAUSE komutunu kullanmak YASAK!!!!!.
ARtık Yasak diyorum çünki pek çok kereler açıkladım bunu ama gözlerden kaçıyor anlaşılan.
Pause 200 şeklinde ki bir komut programı 200 ms süre ile oraya kilitler. Başka hiç bir iş yapamaz. Hatta kesme emri gelse bile bri şey yapamaz. 200 ms lik süre bittikten sonra gelen bir şey varsa değerlendirmeye çalışır. 200 ms işlemci için çok büyük bir değerdir.
Bir komut süresinin 1us (4 Mhz için) olduğunu düşünürsen 200 ms beklerken tam tamına 200.000 adet komut işleyebilirdi. Bunu yapmıyor ve yalnızca bekiyor işlemci. Kaide şu, Basic komutu bitmeden kesme emri gelsede kesme etiketine gidilmez. Bu 200 ms lik basic komutunun işlenmesi bitmeden programın kesme etiketine gidemeyeceği anlamına gelir.
O halde ne yapmamız gerekiyor komut süresini bir şekilde kısaltmak gerek. Nasılmı? döngü kurara ve kısa bir bekleme komutu kullanarak döngü adedi ile istediğimiz gecikmeyi yinede yaratabiliriz. Bu durumda bir defada işlenecek komut süresi kısalacağı için program kesme etiketine çok çabuk geçecektir. Örnek vermek gerekirse;
Pause 200 yerine ,
FOR X=0 to 2000
  Pauseus 1
Next
şeklinde bir komut dizi kullanarak 200 ms lik gecikmeyi değişik yoldan yaratabilir ve böylece programın en fazla 1us içinde kesme etiketine gitmesini sağlayabiliriz.
Döngüyü 0 to 2000 yerine 0 to 20.000 şeklinde de kursan program yine en fazla 1 us içinde kesme etiketine atlayacaktır.
Bu nedenle programında gerekli değişiklikleri yapmanı öneririm. Bir birinin aynı gecikmeler için birer alt program oluştur. Mesela 100ms için bir alt program 200 ms için ayrı bir alt program yada 2 defa 100 lük alt programa yollama şeklinde de yapabilirsin.
Şimdilik bu kadar.

Ete

s.atak

Ete hocam merhaba

değerli bilgilerinizden dolayı size çok teşekkür ederim.
sanırım siz önceki mesajıma cevap yazarken bende sorunu çözmüş oldum, tabi diğer bahsettiğiniz gecikmeleri henüz tamamlamadım ve sistemi doğru bir şekilde çalıştırmayı başardım(isis' te)
henüz devreyi kurmadım. bakalım orda ne olacak.
hocam başka bir sorum var..
14. dersinizi inceledim( tabi 1 kes tam okuyarak) RF haberleşmede çok güzel ayrıntılar vermişsiniz.
fakat benim bu devrede ihtiyacım olan, örnek 20 adet verici tek buton çalışacak, yani 1 kes basıldığında şemadaki işlem yapılacak o kadar , fakat alıcı sadece 20 adet tanıyacak. 21. alıcı işlem yapmayacak. RF konusuna henüz başladığım için bu konuda tavsiyeleriniz neler olabilir??
rf işinide halledersem sistem tamalanmış olacak( tabi bana göre, belki başka eksikler çıkabilir).
cevaplarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
saygılar
s.atak

ete

RF konusunda 20 adet vericiyi sistem tanıyacak ise devren epeyce kalabalık olacak demektir.
Tavsiye edeceğim sistem kumanda kolaylığı açısından PT2262-PT2272 çiftinin kullanıldığı sistemler olacaktır.
Bu entegrelerde 12 adet adres bacağı vardır. Bunun 4 tanesi data bacağı olarak da kullanılabilir.
Bu durumda 20/4=5 adet değişik şifre ile 20 değişik kontrol kodu yaratabilirsin.
Temel fikir 20 çeşit şifre (Adres) yollanması ve alıcında ise bu 20 değişik şifrenin her birinin karşılığı olan bir alıcı olması gerekir.
Daha doğrusu bir RF alıcısı 20 tane PT2272 olması gerekir. Ancak data bacaklarını kullanarak bu sayıyı 5 adede düşürebilirsin.
Bu entegreleri incele istersen.

Ete

s.atak

ete hocam kusura bakmayın,
alıcı verici derken karıştı. yanlış yazmışım özür dilerim.
1 adet alıcı, 20 adet verici olacak, vericiler tek buton olacak. sadece aç sinyali verecek. esas yazmak istediğm buydu.
tekrar özür dilerim.
saygılar
s.atak

ete

20 adet 433Mhz butonlu tip ve üzerinde PT226x şifre entegresi barındıran verici satın alırsın. Bunları şifre (Adres) bağlantıları yapılmamıştır. Her bir adres bacağını LOW-HIGH veya Z (Boşta bırakma) şeklinde kullanabilirsin. 20 adedin hiç birisi bir birine benzememelidir.
Vericilerin işi böylece halledilmiş olur.

Sonra 1 adet 433Mhz alıcı modül alırsın (vericilerle aynı frekansta olmalı).
20 adet de PT2272 alırsın. Her bir vericinin adres bağlantısına uyun olacak şekilde adres bacaklarını vericilerle eşleşecek şekilde bağlarsın.
20 adet PT2272 nin Data-in girişini bir birine bağlarsın.
Sonra bu 20 adet PT2272nin çıkışını birer diyot ile birleştirip bir işlemcinin giriş pinine bağlarsın.
Vericlerden birisinde butona bastığın zaman  bastığın zaman onun adres bacakları hangi PT2272 ye uyuyor ise ona ait entegrenin VT (Geçerli Haberleşme) bacağı HIGH olacaktır. Bu bacakları birleştirip işlemciye girdiğin için o bacağı sürekli kontrol edip HIGH olduğu zaman gelen şifrenin doğru olduğunu kabul edip kapı açacaksan kapıyı açacaksın.
Hepsi bu kadar.
Daha fazla detay data sheetlerde.

Ete

s.atak

ete hocam yine ben,

kusura bakmayın sizinde başınızı fazla ağrıtıyorum.
bir sorum olacak,
tek fazlı monofaz ac motorlar da yön değişimi ve hız kontrolü hakkında internette baya bir araştırma yaptım.
yön değişimleri röle yada kontaktörler ile oluyor fakat pic ile pwm uygulayarak hız kontrolü yapılabilirmi ?? yada frekans değiştirerek ??
yöntemi nedir??
yukardaki mevcut devreye ne gibi ilaveler yapmak gerekir??
teşekkürler,
s.atak

vardar07

Alıntı yapılan: s.atak - 21 Haziran 2012, 18:38:44
tek fazlı monofaz ac motorlar da yön değişimi ve hız kontrolü hakkında internette baya bir araştırma yaptım.
yön değişimleri röle yada kontaktörler ile oluyor fakat pic ile pwm uygulayarak hız kontrolü yapılabilirmi ?? yada frekans değiştirerek ??
yöntemi nedir??
yukardaki mevcut devreye ne gibi ilaveler yapmak gerekir??
teşekkürler,
s.atak
Arkadaşım biliğim kadarıyla monofaze motorlarda devir kontrolü redüktör denen düzenek ve sargı sarım sayısıyla(yada ön direç.) onuda sen müdahale edemeyeceğin için bir bobinajcı yardımı ile değiştirebilirsin. Küçük bir örneği vantilatör adında evlerde kullanılan cihazı incelemeni öneririm. Ama güce dayalı sistemlerde redüktör ( Dişli sistemi) daha uygundur.
Not :Size bu konuda  Elektronik bilgime büyük katkısı olan benimde nacizane onun elektrik bilgisine küçük bir katkım olduğunu düşündüğüm ferittt arkadaşın yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Belki görürse yardımcı olacağından eminim.

ete

Monofaze trifaze fark etmez AC motorlarda devir kontrolü frekans konverterleri ile frekansın 0-200 Hz arasında değiştirilmesi yolu ile yapılmaktadır. Bunun için çok özel devreler yapılması gerekiyor.  Şu anda fiyatları epeyce ucuz. 300-500 TL arasında bulabilirsin zaten kendin yapsan malzeme maliyetin bu rakamı aşar.

Yön kontrolü ise röleile yapılabilir.

Ete