GLCD ve analog ibre

Başlatan Hattuşa, 18 Haziran 2012, 09:30:22

Bülent

Alıntı yapılan: gergy - 22 Ağustos 2013, 22:49:31
Sanırım proton ve picbasic'in print, line, plot vb. komutları bu GLCD'yi desteklemiyor. Seri iletişim (shout) ile kendi macrolarınız oluşturup kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Haklısınız desteklemiyor. Bende birkaç gündür, çeşitli proton forumları didik didik tarıyorum, ama makro yazmak, yeni bir GLCD yapısı için sürücü dosyası hazırlamak o kadar kolay birşey değil galiba. Örneğin, aşağıdaki linkteki Bulgar arkadaş, GLCD-ST7920 için epey uğraşmış, şimdi ondan alabilmek için birçok kişi kuyruğa girmiş.

http://www.mikroe.com/forum/viewtopic.php?f=88&t=51820&p=214251&hilit=New+ST7920+128x64+LCD+library+need+help+to+improve#p214251

gergy

Alıntı yapılan: Bülent - 23 Ağustos 2013, 19:06:56
Haklısınız desteklemiyor. Bende birkaç gündür, çeşitli proton forumları didik didik tarıyorum, ama makro yazmak, yeni bir GLCD yapısı için sürücü dosyası hazırlamak o kadar kolay birşey değil galiba. Örneğin, aşağıdaki linkteki Bulgar arkadaş, GLCD-ST7920 için epey uğraşmış, şimdi ondan alabilmek için birçok kişi kuyruğa girmiş.

http://www.mikroe.com/forum/viewtopic.php?f=88&t=51820&p=214251&hilit=New+ST7920+128x64+LCD+library+need+help+to+improve#p214251
Şahsi fikrim bu LCD yerine uyumlu olan bir model kullanmak daha pratik olacaktır.

Bülent

Arkadaşlar, bu analog-ibrenin arka planına bir resim basmak istedim, ancak resmi "gosub" komutu ile döngünün içinden veriyorum, o zamanda flaşör gibi hoş olmuyor tabi. Başka nasıl yapılabilir acaba, eş zamanlı görüntü elde etmek için ?

Hattuşa

Alıntı yapılan: Bülent - 06 Eylül 2013, 20:22:09
Arkadaşlar, bu analog-ibrenin arka planına bir resim basmak istedim, ancak resmi "gosub" komutu ile döngünün içinden veriyorum, o zamanda flaşör gibi hoş olmuyor tabi. Başka nasıl yapılabilir acaba, eş zamanlı görüntü elde etmek için ?

ustam dosyayı indirdim bas dosyasını vermişsiniz ancak "sontekne1.inc" dosyayı vermediğiniz için hata verdiğinden derleyip kodu kontrol edemedim. sanırım aynı anda 2 resmi mi basmaya çalışıyorsunuz onu anlayamadım, konuyu biraz detaylandırırsanız bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Bülent

Unutulan hex ve inc dosyalarını ekledim. Sizin analog ibrede güzel olmuş.

Hattuşa

slm bülent usta;
sizin söylemek istediğiniz ibrenin yanıp sönmesi gibi görünmesi ise bu sorun işlemin hızı ile alakalı bir durum, hele ki isisde simüle ediyorsanız bu bariz bir şekilde görünür

Line 0,X,Y,(X+XPOS_),(Y+YPOS_) ; Bir önceki çizdiğimiz çizgi siliniyor
  Line 1,X,Y,(X+XPOS),(Y+YPOS)   ; Eski Çizgini yerine yenisi çiziliyor

line0 ile line 1 ilişkisi sorunun nedeni, çözümüne gelince mümkün olduğunca işlemciyi hızlı çalıştırmak ve gecikme fonksiyonlarına dikkat etmek yani gereksiz yere delayms dememek, gerçek zamanlı uygulamada bu kadar bozuk çıkmaz usta daha az kıpraşım gözükür

Mucit23

Glcd arka tarafa resim bassanız bile ibrenin hwreket alanını boş bırakmanız gerekir.Resmi birkere basın sonra ibreyle ugraşın. Her seferinde resim yenilenmemeli.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Hattuşa

slm arkadaşlar;
daha önceden de sormuştum ama bir sonuca ulaşamadım, şöyle ki;
GLCD kullanırken arka planda 1mS aralıkta adc okutmak istiyorum ne var ki kesme ile oluşturduğum 1mS de adc yi okuyorum ama ekrana print ettiğimde herşey alt-üst oluyor. bunu aşmanın bir yolu yokmudur? yani neye dikkat etmek gerekir...

ete

Taramalı display kullanılan programların hemen hepsinde ortalama 1 ms lik kesme kullanılıyor ve bu sistemle sıcaklık sensörü okumaları ADC okumaları da yapılıyor sorunsuzca. Sende başka  bir sorun olsa gerek.

Çok gerekli ise ADC okumasını kesmeden çıkar çıkmaz yapabilirsin. Bunun için bir Bit değişkeni (mesela OKU) tanımla.
ADC okumasına geldiğin zaman ;
OKU=1:WHILE OKU=1:WEND
şeklinde bir komut satırı ekle. Kesme içinde OKU=0 yap.
Böylece program bu satırda kesme oluncaya kadar bekler ve kesmeden çıkar çıkmaz o satırı geçer.
Hemen altında sende ADC okumasını yaparsın.

Ete

Dtmf

Degerli arkadaalar st7920 hakkinda datashet okudum ama olayi cozemedim diger garfik lcd lerde sorunum yok ama bu lcd biraz karisik gibi.bilgisi olan varmi.ornegin 1.satir 1.sutuna 1 nokya koyacak kadar bilgi olsa yeter gerisini halledebilirim.spi haberlesme kullandigini biliyorum.yardimci olursaniz sevinirim

Dtmf

Dnaci yardim icin tesekkur ederim.

Dtmf

Dnaci arkadasin hedef sitedeki uygulama calisiyor lakin Spi olarak st7920 calistidabilen varmi