60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

ete

Başka animasyonlarla uğraşmayacağım. BU iş gerçekten çok zaman alıcı bir şey. Parça parça yapsan konsantrasyon kaybolduğu için ortaya iyi bir iş çıkmıyor. Konsantre olarak yapayım desen bütün günün gidiyor.
Kendi işimi ihmal etmeye başladım. Bu nedenle artık geri duracağım biraz.

Ete

kuylus

Ete hocam  ben konuyu   tam anlatadım   kusura bakma,  benim demek istediğim  saat için 12 led  ve saatin durumuna göre   saaç kaçsa o led yanacak, dakika içinde 60 led  tıpkı  saniyedeki gibi  yalnız ledler her dakika ilerleyerek gittikçe  geride kalan ledlerde yanmaya devam edicek taki 60 dakika dolunca  sıfırlanıp, birden başlayacak  umarım anlatabilmişimdir

Teşekürler  kolay gelsin

kuylus

animasyon konusunda  genel fikrim bu kadaar  dar alanda  yer kaplamasın diye ugraştıkça  sizlere sıkıntı oluyor ve belli bi süreden sonra  içinden çıkılmaz hale geliyor , eğerki bol ve değişik animasyonlar yazılmak isteniyorsa bence daha büyük bir pic kullanıp daha geniş düşünmek lazım

saygılar

MS_59

hocam saniye ledlerinin geride kalan 5 tanesinin belirli oranlarda sönmesi için PWM kullanmadan her bir led için uygun bir kondansatör ile olabilir diye düşünüyorum tabi denemek lazım
mehmet

kuylus

evet  saniye için bende  kondansatör düşünüyorum PWM le  ugraşmaya deymez

kuylus

Ete hocam saatin  tümünü  led olarak şemada gösterdim anlatmak istediyim şemadaki gibi

ete

Anladım şimdi ne istediğini. Bunu açıklamak bu kadar zormu?.  Zor oluyor demekki karşındakşlerde aklı hep displaye gidince anlatmak zorlaşıyor. Anlayanda da kabahat var anlatanda da.
Her neyse, Bu saat sistemi diğerinden daha kolay. Ortada gösterge yok sadece;
- Her saniye konum değiştiren ledler
- Her dakika konum değiştiren ledler
- Her saat konum değiştiren ledler,mevcut.
Saniye kısmı zaten çalışıyor. Dakika ve saati aynı hat üzerinden sürüp birine her dakika bir puls verilecek diğerine her saat bir puls verilecek.
Bunun üzerinde çalışacağım.

Ete

xoom

Her neyse, Bu saat sistemi diğerinden daha kolay. Ortada gösterge yok sadece;
- Her saniye konum değiştiren ledler
- Her dakika konum değiştiren ledler
- Her saat konum değiştiren ledler,mevcut.
Saniye kısmı zaten çalışıyor. Dakika ve saati aynı hat üzerinden sürüp birine her dakika bir puls verilecek diğerine her saat bir puls verilecek.
Bunun üzerinde çalışacağım.

Ete

Bunu bende görmek istiyorum.. görüntü nasıl olucak acaba.. paylaştığınızda görmek istiyorum..bahsedilen görünümle Saat artık Dijital görünümden çıkıp.. analog saat olmuş oluyor..

kuylus

Zaten amaç ledlerle tamamen analog saat görüntüsü vermek güzel bir tasarımla güzel bir  dekor olur birde  hoş olur ayrıca gecede  gece lambası görevi görür sadece devre biraz  yogun olacak led ve  595 lerden dolayı onada katlanıcazz artık, zaten devresini çizdikden sonra  malzemeleri dizmek kolay

Ete hoca yazılımı bitirince bende  devresini çizip burada yayınlarım

zabun92

merhaba hocam
ben bu saati yaptım sorunsuz çalışıyor ama ben bu devrede saat geçişini animasyonlu yapmak istiyorum

resimdeki gibi animasyon

http://imageshack.us/photo/my-images/94/adszbq.jpg/

bu şekilde olacak yani 1 dakikanın tamamlanmasına  2 saniye  kala rakamlar kaymaya başlayacak bu şekilde gidecek bu animasyonu yapmak için yazılımda nasıl bir değişiklik yapmak gerekir

ete

Zabun92

Verdiğin resimdeki rakamlardan bir şey anlamadım maalesef. Bence adım adım şekil çizerek yapsan daha uygun olurdu.

Arkadaşlar , Yeni tümden led den oluşacak program sonuna geldi. Aslında çalışıyor şu anda ancak sorularım olacak.
1. Saniye göstergesi ledleri yakarak ve yanık bırakarakmı devam edecek?
2. Dakika göstergesi ledleri yanık bırakarak mı devam edecek
3. Saat göstergesi ledleri yanık bırakarakmı devam edecek?.

Analog saat gibi görüneceğine göre SN hariç diğerlerini ledleri söndürerek gitmesini öneririm. Ne demek istediğimi anlatmak için bir örnek verelim.
SAAT= 8:23;14  olsun
Saat ledleri ilk 8 tanesi yanık olacak ise Ledler yanık bırakarak devam ediyor olur. Ama yanızca 8 ledi yanıyor ise ledleri söndürerek devam ediyordur.
Aynı şekilde 23 adet dakika ledi yanıyor ise dakika ledleri yanık bırakarak devam ediyor , yalnızca 23 ledi yanıyor ise ledleri söndürerek devam ediyordur.
Ete

Edit: Şimdi anladım ne demek istediğini. Senin istediğin zaman 23:38 den 23:39'a değişirken aşağıdaki sırayı takip etsin istiyorsun.
23:38  bir sonraki adımda sondaki 8 rakamı çıkacak 23:3 bir hane sağa kayarken en başa 9 rakamı gelecek.
92:33  bir sonraki adımda sondaki 3 ekrandan çıkacak ve başa 39'un 3'ü gelecek
39:23  bir sonaki adımda sondaki 3 çıkacak başa 23'ün 3 ü gelecek
33:92  bir sonrakia dımda sondaki 2 çıkacak ve başa 23'ün 2 si gelecek.
23:39 şeklinde işlem sona erecek.
Bunu anladımda kayma efekti ne oluyor onu anlamadım.
Bu işlem toplam 3 adımlı bir işlem aslında 5 ama ilk ve sondakini saymayabiliriz. Bu durumda;
SN=56 , 23:38
SN=57 , 92:33
SN=58 , 39:23
SN=59 , 33:92
SN=00 , 23:39  şeklini almalı diye düşünüyorum.
AMa neden böyle bir şey isteniyor onuda anlamış değilim. Bana bir anlam ifade etmiyor. Şimdi beş dakika düşünürüm buna benzer 50 tane değişik geçiş şekli ortaya koyabilirim. Neden böyle şeyleri aryorsunuz???

İşin nasıl yapılacağına gelince;
SN=57 iken
DAK Birler Hanesi=Dakika Onlar hanesi  Yalnızca bu satıra komut örneği vereceğim mesajın sonuna bakıver;
Dak Onlar Hanesi=Saat birler Hanesi
Saat Birler hanesi=Saat Onlar hanesi
Saat Onlar hanesi=Dak=DAK+1 olunca elde edilen sayının bir ler hanesi
SN=58 iken;
DAK Birler Hanesi=Saat Birler Hanesi
Dak Onlar Hanesi=Saat Onlar Hanesi
Saat Birler hanesi=Dak=DAK+1 olunca elde olunan yeni dakika değerinin birler hanesi
Saat Onlar hanesi=Dak=DAK+1 olunca elde edilen sayının onlar hanesi
SN=59 iken
Dak Birler Hanesi=Saat Onlar Hanesi
Dak Onlar Hanesi= Dak=DAK+1 olunca elde olunan yeni dakika değerinin birler hanesi
Saat Birler Hanesi=Dak=DAK+1 olunca elde edilen sayının onlar hanesi
Saat Onler Hanesi=Saat Birler Hanesi
SN=00 iken
Dak Birler Hanesi= Yenidak birler hanesi
Dak Onlar hanesi= Yeni dak onlar hanesi
Saat Birler Hanesi=Saat Birler Hanesi
Saat Onlar Hanesi=Saat Onlar Hanesi
şeklinde verilerek yapılır.

KOmut örneği;
   IF Y<=EKRAN_ZAM THEN
           porta.3=1
           GOSUB EKRAN0
    ENDIF

satırlarını bulacaksın Bunu şöyle değiştir;
   IF Y<=EKRAN_ZAM THEN
           porta.3=1
          IF SN>56 THEN GOSUB KAYDIR
          GOSUB EKRAN0
        ENDIF
...
KAYDIR:
SELEC CASE SN
CASE 57
X= DAK DIG 1:GOSUB BAK_1:GOSUB AKTAR    'DAK Birler Hanesi=Dakika Onlar hanesi
X= SAAT DIG 1 :GOSUB BAK_1:GOSUB AKTAR   'Dak Onlar Hanesi=Saat birler Hanesi
U=0
X= SAAT DIG 1 :GOSUB BAK_0:GOSUB AKTAR   'Saat Birler hanesi=Saat Onlar hanesi
X= (DAK+1)  DIG 0:GOSUB BAK_0:GOSUB AKTAR    'Saat Onlar hanesi=Dak=DAK+1 olunca elde edilen sayının bir ler hanesi
w=0
       PULSOUT st,5

Case 58
...
...

Ete

xoom

Arkadaşlar , Yeni tümden led den oluşacak program sonuna geldi. Aslında çalışıyor şu anda ancak sorularım olacak.
1. Saniye göstergesi ledleri yakarak ve yanık bırakarakmı devam edecek?
2. Dakika göstergesi ledleri yanık bırakarak mı devam edecek
3. Saat göstergesi ledleri yanık bırakarakmı devam edecek?.
---------------------
"Analog saat gibi görüneceğine göre SN hariç diğerlerini ledleri söndürerek gitmesini öneririm" Bu görüşe Katılıyorum..
Cevap1: Saniye Göstergesi : Saatin anlaşılması Açısından Saniye Yakarak devam etmeli..
Cevap2: Dakika Göstergesi : Sadece İlgili Dakika yanık olmalı..
Cevap3: Saat Göstergesi : Sadece İlgili Saat Ledi Yanık Olmalı (fakat doğru ledin Aşağıdaki açıklamadki gibi yanmalı)..
-----------------------------
Tabi Saati gösteren ledlerinde 60tane olması gerekiyor..çünkü saat  örneğin 12:20 oldugunda Akrep (Yani Saat ) tam 12 üzerinde durmaz.. bunların arasında saat/dk ilişkisi vardır.. yani yaklaşık akrepin o anki durumu : 12 ile 1'in arasındaki boşluğun 1/3'ünde durmaktadır.
Umarim anlatabildim..

Edit:   saatlerinde 60 ledle gösterildiğinde ve saatler arasında 5'er led olacağından 12:20 durumunda 3.Ledin yanması gerekir
örnek bir resim çizmeye çalıştım..

ete

Program tamamlandı . Sizden cevap biraz geç gelince alternatifli olarak yaptım.
Aşağıdaki hali ile ;
- SN ledleri yanık kalarak ilerlemektedir. Sönerek ilerlemesi için programın başında yer alan;
  ANIM_SN=0   ifadesi  ANIM_SN=1 olarak değiştirilmelidir.

- Dakika ledleri Sönerek ilerlemektedir.
- Saat ledleri sönerek ilerlemektedir.
Bu ikisi bir registere bağlı (gerekirse ayrı ayrıda yaparım) yanık kalarak ilerlemeleri için yine program başında yer alan,
ANIM=1 ifadesini  ANIM=0 olarak değiştirmek gerekir.

Mekanik (yada analog) saatlerde akrep zorunlu olarak dişli ile hareket aldığı için dakika ilerledikçe ilerler bu satte öyle bir zorunluluk yok diye düşünüyorum. Yok illa buda olsun derseniz kaç tane led olacak (şu anda 12 adet var) saat için ve bunların atlama mantığı nasıl olacak. Mesela her 15 dak için bir led kullanırsak saat başına 4 led kullanmış olacağız. Bunlarıda her 15 dakikada birer atlatırım olur biter. Ama iyi düşünün burası kritik bir konu. Biz mekanik saatin aynısını yapmıyoruz burada önemli olan ledlerle anlaşılabilir bir saat yapma peşindeyiz.
Yalnızca bir kişi değil birden fazla kişi düşüncesini belirtmeli bence.

Bu arada belirtmeyi unuttum. Saat ayar kısmı çalışmaktadır. Programın başına sabit saat ayar verisi girdim deneme amaçlıdır silinebilir.
Mode (yada SEC) tuşuna bastığınız zaman SN ledleri bir yanıp sönecektir. Ayar moduna girdiğinizin işaretidir.
Önce saat ledleri ayarlanır. Sonra mode tuşuna basılarak dak ledlerinin ayarına geçilir. En sonra mode tuuna basılarak yeni ayar ile saat çalıştırılır.

XZOOM çizdiğin şekle bakıyorumda akrep ve yelkovan olmadan o gösterge bir işe yaramayacağı gibi kafada karıştırır bana kalırsa. Bence saat bir sonraki saate kadar ait olduğu saat ledinde dursun daha görsel olacak.
İsteyen ara ledleride yapsın gerekirse programı değiştirirz.

Ete

xoom

Hocam.. Bu bizim 1dkda bir değişen animasyonlu devrede 3. animasyonda Displaylerin sönmesi bazende yanıp/sönmesi durumu hakkında bir görüşünüz varmı ?

kuylus

Merhaba Ete  hocam  program   genel olarak güzel olmuş

* Saatin dakikaya göre ilerleyerek  led değiştirmesine   şahsen  sıcak bakmıyorum çünkü  mekanik gibi olmayacagından   bakıldıgında  anlaşılması çok zor olur ve  çok led karmaşası  ortaya çıkar. o yüzden saat ledi bir sonraki saate kadar yerinde kalsın, her saat başında  saat ledleri yer değiştirsin ( şu an oldugu gibi kalsın )

* Dakika yanarak devam ederse bakan kişi dakikayı çok kolay okur ( tabi ledden akrep ve yelkovan yapmayacaksa ) örneyin yelkovan ve akrebi sadece ledlerle dairesel  yerleştirip kullanmayı düşünüyorum o yüzden  yanarak gitmesi tercihim

* Saniyenin ise yanarak gitmesi gece çok göz alır o yüzden  düşüncem sönerek gitmesi

* saatin ayar kısmıda  güzel çalışıyor

kuylus