16f628a'ya 5 saniyelik ses kaydedip istenildiğinde dinlemek.

Başlatan erdogan2734, 02 Temmuz 2012, 15:41:49

erdogan2734

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba...
16f628a mikroişlemcinin hafızasına bilgisayardan program yazarken en fazla 5 sn'lik bir ses kaydetmek istiyorum. Bu sesi de ilgili tuşa basıldığında duymak istiyorum. Mcs ile bu işlemi yapabilirmiyim? Yada pic ile bu işlemi yapabilirmiyim?
Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

NOT: Arkadaşlar sesi direk bilgisayardan hafızaya yükleyeceğim. yanlış anlaşılma olmasın. Yani mikrofonla kayıt yapılmayacak.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

compacta

merhaba.
picden ses alabilirsiniz.ses kaydetmek hem zahmetli hemde sonuçları hiçte iyi olmuyor.formlarda buna ilişkin bir kaç örnek var.fikir verebilir.bence pice değilde ısp1700 serisi ses kaydı için yapılmış parçayı kullanırsan ses kaydı sonucu alırsın.ama onuda kaydetmen gerekecek(mikrofonla).birde ne yaparsan yap nereye kaydedersen kaydet kesinlikle ses çıkışını güçlendirmen gerekecek.kolay gelsin.

TA5AAT

sevgili arkadaşım PİC ,in AUDİO TON üretdigini biliyorum örnekleri var canlı ses kaydı yapanı araştırdım yok gibi bişiy fakat ses üretebiliyor diye biliyorum ROBOTİK ses sanırırm üretebiliyor PİC
gerekli yazılım saglandıgında saygılar..

(gerekli yazılımı sevgili ETE hocama sormak gerek..)

ete

Geçmiş dönemde pic ile ses kaydı ve geri dinlenmesi konularında denemelerim olmuş idi. Yaptığım şey ses dosyasını 8 bitlik binary file haşine getrip işlemciye yüklemek ve oradan geri dinlemek üzerine idi. İşin temelinde ben hiç bir şey yapmadım. O zamanlar işin acemisi olduğumdan Vatandaşın birinin yaptığı pc arayüz programı ile vaw dosyasını binar dosyaya çevirip onı pice kayıt etmek ve ardından yine aynı vatandaşın yatığı bir pic programı ile sesi geri dinlemiş ve ilk denemede hemen bu işten vazgeçmiştim. Kalite yerlerde geziyordu. İşin zahmetide cabası. 7-8 sene olmuştur.
Şimdi düşünüyorumda bana gereksiz bir iş olarak geliyor. Sebepleri şunlar. İşlemcinin epromunu kullansan hafıza yetmiyor. O halde ses dosyasının sanki bir programmış gibi işlemcinin program hafızasına kayıt edilmesi gerekiyor. Bu işin en zahmetli yönü.  En kolay asm kullanarak yapılabilir.
Tabiiki sonuç yine hüsran olacak buzzeri hoparlör olarak kullanmışın gibi üstelik cızırtılı bir ses alacaksınız. Kalite yükselmesi için ses bilgisinin en azından 16 ve üzeri çözünürlükte olması gerekiyor.

Pic ile nota çaldırabilirsiniz ama notaları kullanarak ses üretemezsiniz. Yapılması gereken direk ses sinyalinin yüksek çözünürlükte bir adc den geçirilerek digitize edilmesi ve bu verilerin kayıt edilerek tekrar analog sinyale çevrilmesi gerekir.
Yapmak isteyene kolaylıklar dilerim.
Ete

ELZEMEFE

ISD1212 yi kullanmıştım  play rec uçlarını ve adres pinlerini pıc işle kontrol ederek oalbiliyo  sadece  hangi adrese neyi kaydettiğin bilemk gerekiyo buda yazılım olarak çok zor  olmuyo  kolay gelsin

Mucit23

Boşverin ISD yi felan eskide kaldı bu enteğreler. 1Gb SD kart ISD 1760 dan bile ucuz. İçerisine kaç saniye kayıt yapabileceğinizi kendiniz hesaplarsınız...
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ELZEMEFE

peki 1gb sd karta yani  erdogan2734 arkadaşın sorusunun çözümü hakkında bir fikriniz var mı sayın Mucit23 arkadaşım

Mucit23

Alıntı yapılan: ELZEMEFE - 05 Ekim 2012, 23:08:46
peki 1gb sd karta yani  erdogan2734 arkadaşın sorusunun çözümü hakkında bir fikriniz var mı sayın Mucit23 arkadaşım

Zamanında Protonun SD kütüphanesini kullanarak bir wav player yapmıştım.

Protonun SD kütüphanesi biraz karmaşık.
Ayrıca 16F de çalışmaz.

Ama wav dosya yapısı basittir.
İlla Fat dosya sistemini, Karmaşık SD kütüphanelerini bilmeye gerek yoktur. Eğerki erdogan2734 arkadaşımız Sd kartı eeprom gibi kullanmayı öğrenirse, Rahatlıkla Ses datalarını alıp müziğe dönüştürebilir.

8Bit Mono ses de bile ISD leri Tokatlar geçersiniz. (Uygun filtre, amfi vs olduğunu varsayarak...)

Benim Yaptığım Çalışma.
Alıntı YapReminders OFF
Device = 18F452
Xtal = 10
PLL_Req=TRUE
TRISA=0:PORTA=0
TRISB=0:PORTB=0
TRISC=0:PORTC=0
TRISD=0:PORTD=0

'-----------------------------------------------------------
All_Digital = TRUE
Hserial_Baud = 115200                                       'Setup RS232 port
Hserial_RCSTA = %10010000                                       
Hserial_TXSTA = %00100100
CCP1_Pin = PORTC.1                                          'Setup PWM
Dim Response As Byte                                        'Variables
Dim SD_IO    As Byte
Dim SD_DATA  As Byte
Symbol SD_CS = PORTE.0                                      'SPI CS to SD CS (SD pin 1)
Symbol SD_DI = PORTC.5                                      'SPI DO to SD DI (SD Pin 2)
Symbol SD_CLK = PORTC.3                                     'SPI CLK to SD CLK (SD Pin 5)
Symbol SD_DO = PORTC.4                                      'SPI DI to SD DO (SD Pin 7)
Include "SD_MMC_Deneme1_Lib.pbp"
Repeat
Response = SD_Init_FS_MSSP SD_SPI_FOSC_04
High PORTB.0
Until Response = 0
Low PORTB.0

winamp:
SD_File_Name = "WINAMP_"
SD_File_Ext = "WAV"
Response = SD_Open_File
If Response = 1 Then
Stop
EndIf
PORTA.0=1
While SD_EOF < 1
SD_DATA = SD_Read_Byte_From_File
HPWM 0,SD_DATA,25000
DelayUS 50
Wend
Finish:
PORTA.0=0
Stop

Bunuda PWM çıkışana ekledinmi tertemiz ses alırsınız.

Umarım Anlaşılmıştır.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

~ENES~

mucit hocam  sormak istediğim birkaç soru olacak

sd karta yüklediğimiz herhangi bir müziği bu şekilde çalmak mümkünmü ? yani ses 8 bit mono olması mı gerekiyor ?
mesela sd karta 10 tane muzik yükledik her müzik eeprom adresi gibi $00,$01 ... diye mi sıralanıyor okurken bu şekilde mi okumak gerekiyor ?

tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim ..yardımlarınızı bekliyorum ...
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !