F

lcd encoder entegre

Başlatan fuzulidark, 13 Temmuz 2012, 14:41:04

fuzulidark

Arkadaslar 16f877 pic'i ile bir devre uzerinde calisiyorum. yaklasik 30  bacagini kullanmam gerekecek pic'in, bunun yaninda lcd de baglamam gerekiyor. fakat lcd den pic'e baglanan 9 bacagi herhangi bir entegre ile azaltma sansim olabilirmi? yani lcd den gene 9 bacaktan cikis olacak ama pic'e entegre sayesinde daha az bacak girisi olacak sekilde. Bildiginiz bir entegre varmi?

meyer

74hc595 ile pic'in 3 pinini kullanarak lcd sürülebiliyor fuzulidark hocam..Biraz araştırırsanız eğer bununla ilgili nette bolca örnek bulabilirsiniz..
İyi günler dilerim...

Mucit23

PicBasic  ile örnek uygulamalar mevcut.
Bu linki incele
http://www.picbasic.co.uk/forum/showthread.php?t=13872&s=0e2b8fe2270d6fcabe04f3bcd996ecd9
Ayrıca 9 pin nereden çıktı anlamadım. Normal şartlarda eğer LCD den okuma yapılmayacaksa besleme hariç 4 data pini + 2 adet RS ve Enable pini olmak üzere LCD yi sürmek için min 6 Adet pin gereklidir. 74595 sayesinde bu sayı 3 e düşüyor. Hatta Fırat deveci isimli arkadaşımız one wire mantığıyla tek pin ile LCD yi sürmüştü.

C dede çok örnek var.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

fuzulidark

isin acikcasi bu konularda yeniyim fazla bilgim olmadigindan surekli arastirip ogrenmeye calisiyorum yardimlariniz icin cok tesekkurler.

fuzulidark

birsey daha sormam mumkunmu acaba? klavyeden girdigim bir sayinin sayiyi tuslar tuslamaz lcd de gozukmesini nasil saglayabilirim?

ete

Tuslanan degeri ekrana yaz komutu vererek gorebilirsin.
Ete

Mucit23

C# ile basit bir program yazarak bu istediğini çok kolay bir şekilde yapabilirsin. Zaten klavyeden bir tuşa bastığın zaman o tuşun değeri ascii olarak gelir. Sen herhangi bir işlemciyle seriporttan gelen bu tuş değerini alıp hiçbir işlem yapmadan lcd ye gönderirsen basılan tuşun değerini görürsün. Ama birden fazla basamaklı bir sayı gireceksen eğer bunun için ekstra birkaç işlem daha yapman gerekir. Bu iş C# tarafındada olur, Pic tarafındada olur.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

fuzulidark

cok pardon yanlis yazmisim keypadden girdigim sayinin ben basar basmaz ekrana yazmasini istiyorum nasil yapabilirim?

ete

Bu şekilde soru sormayın lütfen. Bu şekilde sorduğun sorunun cevabı seni tatmin etmiyor bunu anlıyorum ama sorun da beni tatmin etmiyor çünki bir temele dayanmıyor.
Bak şimdi sorun şu
"Keypad den girdiğin sayının basılır basılmaz ekrana yazılmasını istiyorum nasıl yapabilirim?"
Bende cevap veriyorum, Tuşa basılır basılmaz hemen ardından ekrana yazdırırsın basılan tuş değerini olur biter diyorum.

Bu cevap seni tatmin etmiyor çünkü hala nasıl yapılacağını bilemiyorsun. Bu kadar açıklama sana yetmiyor.
Tuş takımı kullanımı ile ilgili bir çok yol var sen hangisini kullanıyorsun bu belli değil.
Tuşların basıldığını nasıl kontrol ediyorsun bu belli değil. Belkide hiç bir program daha yazmadın ve tuştakımı kontrolü dahil bütün programın nasıl olduğunu soruyorsun.

Bunları bilmeyince ne cevap vereceğimide ben bilemiyorum.
Normalde bir tuş takımı kontrol işlemi aşağıdaki şekilde olur.
Tuşlar yatay ve dikey hatları birleştirirler. Yatay hatları giriş olarak yapıp pullup lı olarak bekletirsin. Dikey hattın birincisini LOW yaparsın ve o hatta bağlı tuşlardan birisine basarsan brileştirdiği yatay hat LOW olur böylece hangi yatay hat LOW olmuş ise ona ait tuş basılmış demektir. Bu şekilde sırası ile bütün hatları kontrol edersin.
Sonra basılan tuşu belirlersin ve ekrana o tuş değerini yazdırırsın olur biter.
Aşağıdaki linkte Basic Dersleri Ders_8 var . Bu ders konusunda tuş takımı işlenmiştir. Okusan fena olmaz.

Ete