W

Su Valfi devreye girince 4x20 LCD ekran kayıyor

Başlatan wishes, 23 Temmuz 2012, 08:30:38

wishes

Arkadaşlar 16f877 ile çalışan bir sistem var. 4x20 LCD ekran kullanıyorum. PIC, 24V üreten bir güç kaynağının komuta ettiği bir röle çıkışına sahip. rölenin ucunda da "su soğutma" adıyla AC230v ile çalışan bir su valfine bağlı. Su valfi devreye her girip çıktığında ekrandaki yazılar bir sola kayıyor. röle optoküpler, transistör, diyot gibi elemanlarla kararlı bir çıkış üretecek şekilde bağlı. gerilimlerde bir dalgalanma söz konusu değil. bu sorunun nedeni ne olabilir. teşekkürler.

rexo

Kart çizimini forma koyun inceleyelim atladığınız veya göremediginiz bir husus var mutlaka,

büyük ihtimal ile pik akımlarından kaynaklanan bir sorun,

kolaygelsin

wishes

aslında kart çizimi tam olarak elimde yok ama bir kesitini sunmaya çalışacağım. ben bu valfi kartla alakası olmayacak şekilde direkt prize bağladım. valfi kartın üzerinde gezdirdiğimde de aynı sorunla karşılaştım. valf  muhtemelen. elektromanyetik birşeyler yayıyor, bu da pikin osilatörünü etkiliyor. resetlemesine de sebep oluyor. izole etmem ya da pikin osilatörüyle ilgili müdahalelerde bulunmam lazım.

http://i.imgur.com/5B0eB.jpg

24- yazan yer 24 voltun toprağı. aslında bütün topraklar ve eksiler birleşik. picin beslemesi 5 volt olduğu için picin eksileri ile 24v'ların eksilerini ayırmıştım ama sonradan birleştirdim. bc237 yazan yere de bakmayım. orada pnp ve emiterle collectörü yer değişirmiş bir transistör (2n2907) var

rexo

Söylediğiniz konu daha önce tartışılmıştı formda,
Kartı görseydik daha iyi olacaktı yinede siz aşağıda yazdıklarıma bakın lütfen,

Mcrl pinini 10k ile pullup yapın
Picin besleme uçlarının tam diplerine 100nf atın
5v beslemenin çıkışlarına 2200u kondanstör atın
valfın bobin uçlarına diod atın
eğer kart besleyen 5 v yolları çok ince ve bitişik çizilmişse bu dediğiniz sorun olabilir

Valf tam aktif olurken  gerilimi ölçün 5v kaç v okuyacaksınız gerilim düşümü olursada bu dediğiniz olur
aklıma gelenler bunlar şimdilik,

kolaygelsin

wishes

1- mclr pini 4.7 k'dan 10 k yapıldı.
2- picin 11-12 ve 31-32 pinlerinin tam dibine 100'er nf atıldı
3- 5v beslemenin girişlerinde 470 uf vardı. 1000 uf daha ilave ettim. çıkışında 1 uf tantal vardı. 10 uf daha ilave ettim.
4- valfin bobin uçlarına 6a10mic 1000v diyot attım
5- 78l05cv çıkışlarından vdd'ye ve ekrana gidecek şekilde ayrı ayrı direk kablo çektim.
6- kartı besleyen yollar pek ince sayılmaz ama beslemeler ve topraklar biraz dolambaçlı. iki katmanlı bir pcb, yollar iki katmanda da karışık.

gürültü sorunu maalesef devam ediyor. valf devreye girip çıktıkça yazılar ekranda kayıyor. valfi hiç karta bağlamadan sadece prize bağlayıp devrenin üstünde mıknatıs gibi gezdirdiğimde de ekrandaki yazılar kayıyor ya da anlamsız şekiller çıkıyor.

dnaci

Merhaba wishes, uğraştırıcı bir sorunla karşılaşmışsınız işiniz zor. yapılması gereken bir çok şeyi yapmışsınız. Devrenin üst ve alttan çekişmiş net fotoğraflarını çekebilirseniz sanırım konuyu okuyanlar daha fazla fikir verebilrler. benimde aklıma birkaç şey geldi.

Öncelikle eğer 877nin boşta pini varsa bunları 4.7k dirençle ile gndye bağlayın. kristalinde 2 adet 22pf kondansatör varmı.  ayrıca kristalin dış kılıfınıda gndye lehimleyin. diğer bir çözümde LM2575 ile devreyi beslemek olabilir.  +-5 volt arasına 1n4007 gibi ters diyotta atılabilir. aklıma gelenler bunlar kolaygelsin.

wishes

analog pinlerinin tamamını da toprağa bağladım demeyi unutmuşum :) kristal 4 mhz ve 2 adet 22pf kondansatörle bağlı. kristalin dış kılıfını gndye bağlayınca kararsızlık çoğaldı. uğraşmaya devam ediyorum :) resimleri şimdi telefondan çektim ancak akşama aktarabilirim, pek faydası olacagını sanmıyorum gerçi.

dnaci

Valf beslemesine rc filtre baglamayi denedinizmi?

rexo

Valfin çekme anıda (çekili iken degil) pic in besleme voltajına bakın kaç volta düşüyor anlık bir dalgalanma bile lcd de sorunlar oluşturabilir buna bakın birde .

kolaygelsin

Maxim

mlcr ucuna 10k dan sonrada bir tane 47nf koyun
ayrıca işlemcinin boş, kullanılmayan tüm ayaklarını çıkış yapın

F®T

220 volt röle kontağına 150ohm 1watt 100nf 400volt seri baglı  olarak takılacak ayrıca aynı sı devre nin  trafo primerinede takılırsa iyi olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

greatgonzo

Bunca yapılana rağmen lcd düzelmiyorsa ama devrenin çalışma kararlılığında problem yoksa sorunun üzeride örtülebilir :-) Nerede lcd kayıyor ise o noktada ekranı tazelesen nasıl olur ? Saçma ve kelalaka olduysa özür dilerim:-)

İyi çalışmalar....

wishes

valla arkadaşlar hepsini yaptım olmadı. rafa kaldırdık projeyi şimdilik. yardımlarınız için teşekkürler.

rexo

Olurmu öyle şey Rafa kaldırdık! vazgeçme derim mutlaka atladığın bir şey vardır bence 1-2 gün başka bir şey ile ugraş sonra bu işe bak,

kolaygelsin

F®T

Arkadaşım şu devrenin dökümanlarını mahsuru yoksa koyda herkes hayali değil gerçek yorumlar yapsın.ben dediğim değişikliklerle baya sıkıntılı bir durumu bu şekil atlattım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.