1 Master pic ile 2 slave pici haberleştirmek için diyot seçimi...

Başlatan greatgonzo, 26 Temmuz 2012, 21:52:26

greatgonzo

Arkadaşlar 3 adet pic bunlardan biri master diğer ikisi slave olacak ve 2 yönlü haberleşme yapacaklar. Standar Portb7 çıkış bacağı portb2 de giriş bacağı tümünde. Slave piclerde b7 bacağı çıkış verdiğinde diğer slave picte logic content detect hatası veriyor normal olarak çünkü çıkış bacağına aynı zamanda giriş sinyali uygulanmış oluyor. Buraya  hangi diyotu bağlasam simülasyonum çalışır ?

İyi çalışmalar...

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

3 adet işlemci aynı hatta kablo ile bağlanınca hattın epmedansı bozulup sinyal seviyelerinde düşmeye sebep olmaktadır. Muhtemelen bu şekilde sistemin diyot da koysan çalışmayacaktır. Diyotla denemedim ama direk bağlantıları epeyce denemiştim. Çare ne diye sorarsan hepsini RS485 sistemi ile bağlaman. Forumdaki örnek projede de benzer durum olunca öyle yapmıştım. Örneği oradan da görebilirsin.

Ete

greatgonzo

Cevap için teşekkürler hocam. Daha evvelde böyle birşey açıklamıştınız sanırım ama detayını pek hatırlamıyorum. Belki diyotla 3 kablo için bir zihni sinirlik yapayım dedim :-) Hakikatten yemedi. Sanki ilk iletişim başlıyor ama yarıdan sonra verici bacağı griye dönüşüyor. Daha karıştırmadan rs485 le devam edeceğim :-)  Cevaplar için çok teşekkür ederim .

İyi çalışmalar...