M

Pic 'lerin Config Ayarları Nedir? Nasıl Yapılır?

Başlatan mavikaplan, 10 Ağustos 2012, 21:42:08

ete

Programın başında verilen config ler bana kalırsa yanlış. Şemaya bakarsan 4 Mhz lik kristal ile çalışıyor devre. Ama Config de HS osc seçilmiş. HS olması için kristal frekansının en azından 8Mhz ve yukarısı olması gerekir.

Bu program MPASM de derlenmesi gerekiyor. Derleme için ise PBP klasöründe yer alan 18F452.INC dosyasında alt kısımda yeralan,
;        __CONFIG    _CONFIG1H, _OSCS_OFF_1H & _XT_OSC_1H
;        __CONFIG    _CONFIG2H, _WDT_ON_2H & _WDTPS_128_2H
;        __CONFIG    _CONFIG4L, _LVP_OFF_4L
satırlarına benim yaptığım gibi başlarına ; koyup iptal edilmesi ve geriye kayıt edilmesi gerekir. Aksi halde derleme hata verir.

Programın kendi config satırlarını silip yerine benim verdiğim satırları ekleyip derlersen sorun kalmayacaktı. Ben yaptım hatasız derledi.

Ete

jun

Evet abi söyledigin gibi yaptım sorunsuz derledi.20 mhz kristal de taktım.ama şuan lcd tek sıra kare çıkartıyor hiç çalışmıyor.Simulasyondada çalışmıyor.

ete

Sistem 4 mhz de calışıyor 20 değil. Ayrıca simulasyonda da çalışıyor ben çalıştırdım.
Ete

jun

bu şekilde sizin verdiginiz configleri girdim derlettim sorunsuz derliyor.ama lcd ye görüntü gelmiyor.

ete

Config satırlarından sonra;
Define OSC 4
satırını ilave et.

Değişken tanımlamalarından sonra aşağıdaki satırları ilave et.
Pause 200
LCDOUT $FE,1
Pause 300

Yeniden dene bakalım.
Bu arada İsis dosyasında LCD üzerine sağ tıkla ve çıkan ekranda aşağıda {STATE=1} ifadesi çıkmaktadır onu orada sil.

Simulasyonda görüntü biraz geç gelmektedir. Sabırla bekle. Hiç gelmiyor ise İsis sürümünü değiştir çünkü program çalışıyor.

Ete

jun

Abi şimdi çalıştı ama eskisi gibi açılışta buzzer sesi yok ve tarih ayarladıgım zaman komple ekran gidiyor kilitleniyor,tarihi girdirmiyor.

jun

Abi tarihi saati girdigim zaman hafızada tutmuyor ve ekranda saniye veya dakika hiç ilerlemiyor hep 05 saniyede bekliyor.Açılışta buzzer ötmüyor.neden olabilir.

ete

Buzzer, simulasyonda PortD.1 pinine bağlı olmalı. Bağlı değil. Bağlarsan çalışacaktır.
Programda o kadar fazla kusur varki yeniden yazılsa daha uygun olurdu.
Programa bakarsan hafızaya ayarlar kayıt ediliyor gözüküyor.
Ayarlar menüsünde rakamlar çok hızlı değişiyor. Bunların düzeltilmesi gerekir.
Saat kısmına bakmadım artık. Yapılacak pek bir şey yok maalesef.

Ete

jun

Yeniden nasıl yazılacagı konusunda bir algoritma önerirmisin abi.

ete

Bildiğim kadarı ile bu saatleri tarihe gore hesaplayan formuller olması gerek. Dursun formul yerine 12 ayın butun gunleri için bu bilgileri degişkenlere vererek if komutları ile ilgili tarihi ve vakit bilgilerini alıp ekrana getirmiş. Yanlış değil ama program açısından pek hos değil.
Bana kalırsa tarihi aldıktan sonra diğer bilgileri birer lookup tablosundan okumak daha uygun olurdu.
Ayrıca program menüsünde normal saat ayarının dışında diğer ayarların ne işe yaradığını pek anlamadım. Hadi plaka numarası tespitinden bulunduğun ilin konumunu bulup vakit degerlerini ona gore duzeltmek gerekir ama program bunu yapıyormu anlayamadım.
Bana kalırsa sen mevcut programın kusurlarını gidermeyi denesen daha iyi olur. Takıldıgın yeri sorarsın.
Ete

jun

evet deneyecegim teşekküredrim abi.dedigin gibi plaka bilgileri programda hiç bir işe yaramıyor.ama asıl ben saatin gerçekte neden ilerlemedigine takıldım.