M

motor hız kontroll

Başlatan mamik_34, 14 Ağustos 2012, 12:15:23

mamik_34

hocam merhaba

hocam devremde bir motorum var bu  motorum benim normal bir şekilde butona bastığımda dönüyor benim yapmak istediğim bir buton daha koyup o butonun motorumun hızını kontrol etmesini istiyorum butona bastığımda hızlı dönicek bir daha bastığımda yavaş dönicek  nasıl yapabilirm
teşekkür ederim

ete

Motoru pwm ile surersen isin cok kolay.
İkinci buton bir bit degiskenini toggle yapar. Mesela HİZ ismini verecegi iz degisken baslangicta sifirdir. Hiz=0 ise motor %30 duty ile doner yada %50 duty ile doner. Butona basilinca ,
Toggle hiz komutu ile hiz=1 olur. Bu ise %100 duty degerine tekabul eder ve motor hizli doner.
Tekrar basarsan hiz=0 olacagi icin duty yeniden %50 olur ve motor yavaslar.
Duty=50+hiz*50 formulunu otomatik duty atama olarak kullanabilirsin.
Ete

mamik_34

hocam özür dilerim derslerinizizde baktım ama pek anlayamadım hocam pwm motor kontrolü ile ilgili hazır devre varsa paylaşırmısınız
teşekkür ederim

ete

O kadar üniversal bir konu ki hazır devre bile yapmadım. Lazım olunca bir pwm devresi yapıyorum. Çıkışa bir mosfet bağlıyorum onunlada motoru sürüyorum oluyor. Ancak motoru iki yönde de döndürecek isen işin biraz zorlaşıyor. Bir H-Köprü devresine ihtiyacın olacak. Bu durumda ben LMD18200 gibi bir entegre kullanıyorum. Hem devir ayarı hemde yön değişikliği kolaylıkla yapılabiliyor. Piyasada 5A. güce kadar çalışan H-Köprü entegreleri mevcut. LMD18200 3A güç üretebiliyor.

Ete

mamik_34

hocam özür dilerim durum şu, devre ektedir benim motorum normal dönüyor ben oraya hız butonu koydum ben o butona bastığımda belli bir seviye hız artıcak bir daha bastığımda biraz daha artıcak en son bastığımdada normal halin  gelicek yapmak istediğim bu

teşekkür ederim hocam

ete

Ne yapmak istediğini yeterince anladım ve anladığım şekle görede ne yapman gerektiğini anlattım. Gerisi sana kalmış.
Büütn yapman gereken bir PWM sinyali üretmek. Frekansı 1Khz - 5Khz arası olabilir.
Açılışta Duty=%35 olabilir. Motor bu hızla dönmeye başlar.
Butona ilk basışta duty=%65 olur. Bir daha basarsan Duty=95 olur , tekrar basarsan duty=35 olur yeniden.
Hepsi bu kadar. PWM sinyalinide devrende yaptığın gibi bir mosfet üzerinden motora uygularsın olur biter.
Bütün ihtiyacın olan açıklamalar HPWM konusunda ders notlarında verilmiştir.

Ete

mamik_34