röle sorunu(röle den vazgeçmem lazım)

Başlatan atalix, 29 Ağustos 2012, 12:08:57

atalix

selamlar,
piyasadaki 5V telekom rölelerinden kullanıyorum ve zaman zaman sorun yaşıyorum.
röle yerine basit 2giriş ve 2 çıkış kullanabileceğim smd lojik devre önerisi olan varmı?
smd olma sebebi rölenin bulunduğu yere yeni kartı yapıp pcb de değişiklik yapmadan sorunu çözmek istiyorum.

not: lojik devreler hakkında bilgim yok. sadece pic'e sinyal vereceğim (high)

saygılar.

ete

Yazdıklarından röle yardımı ile pic pinine sinyal verdigini anlıyorum. Aslında pic den çıkacak olan bir sinyal ile röleyi çalıştırıp tekrar pice neden sinyal veriyorsun onuda anlamış değilim. Şema da olmayınca her şeyi görmek mümkün olamıyor maalesef.
Verilecek sinyal high ise türlü yolu var . Ama sistemi görmeden bir öneri yapmak yanlış olur.
Ete

atalix

Hocam ilginiz için teşekkürler.
devrem şöyle: sensör'den gelen sinyali(low) röle ye veriyorum, röle'nin çıkışından iki ayrı pic'e (high) çıkıyorum.
iki pic'in pinlerini  devamlı aynı bağladığımda sorun çıkıyor o yüzden röle ile ayırdım.
röle yerine lojik kapı devrelerinden örneğin 4013 (bildiğimden değil aklıma geldiği için 4013 yazdım)  gibi bir entegre ile çözüm bulmaya çalışıyorum fakat lojik entegreler hakkında bilgim yok.
bana iki giriş den ve iki çıkıştan ibaret bir lojik kapılı devre lazım, smd olanı makbuldür.
saygılar.

ete

Sensorden gelen low aktif sinyal sanırım yani röleyi çektiren sinyal low oluyor herhalde.
Bu durumda BC557 transistorun Beys ucuna sensorden gelen sinyali gir . Transistorun Emitter ucunu +5v ta bagla. Transistorun Collector ucuna 2 adet 1N4148 diyot bagla. Diyotlarin her birinin diger uclarini pic pinlerine bagla. Diyotun çizgili olan uçlari pic lere bağlanacak diğer uçları BC557 nin Collectoruna baglanacaktır. Pic pinleri ayrıca 10K lık direnç ile pull-down yapılmalıdır.
Ete

atalix

Teşekkürler hocam
dediğinizi yapıcam sonucu bildiririm.
saygılar.

atalix

Hocam çok teşekkür ederim süper oldu,

atalix

Hocam resimleri ekledim, belki başkalarınada lazım olur.

Saygılar.