74hc595 sorunu

Başlatan canbulut, 14 Eylül 2012, 18:25:22

canbulut

Selam arkadaslar,yaptığım devrede 74HC595 normal çalışıyor.Fakat devreye ilk enerji verildiğinde bazı çıkış uçları aktif oluyor.Bense bu sorunu şimdilik ilk açılışta  programdan 00$ bilgisini göndererek kapatıyorum.Çalışma Bir nevi aç kapa ile başlamış oluyor.74HC595  ilk çalıştırılırken düzgün çalıştırılabilir mi?Pull Down denedim olmadı.Devrede 74hc595 ile uln2003a ve devamında röle çıkışları bulunmakta....

Mucit23

Bazen böyle durumlar olabiliyor. Genelde beslemeye ilgili bir durum. Data,clock  ve latch bacaklarını 4K7 dirençle pull down yapmayı dene.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

rexo

Alıntı yapılan: canbulut - 14 Eylül 2012, 18:25:22
Selam arkadaslar,yaptığım devrede 74HC595 normal çalışıyor.Fakat devreye ilk enerji verildiğinde bazı çıkış uçları aktif oluyor.Bense bu sorunu şimdilik ilk açılışta  programdan 00$ bilgisini göndererek kapatıyorum.Çalışma Bir nevi aç kapa ile başlamış oluyor.74HC595  ilk çalıştırılırken düzgün çalıştırılabilir mi?Pull Down denedim olmadı.Devrede 74hc595 ile uln2003a ve devamında röle çıkışları bulunmakta....

Sorun bence kartından kaynaklanıyor ,
1-Çizdiginiz yollar çok ince ve bir birlerine çok yakınsa,
2-Kartınızı ground plane yapmasanız,
3-Beslemenizi 7805 yaparsanız
4-Besleme yolları çok uzunsa ,
bu dedikleriniz oluyor ancak başka devrenizde olmaya bilir nedenide farkında olmadan kartınızda iyileştirme yapmışsınızdır,

şunları deneyin lütfen,

74hc beslemesinin en yakın yerine 330u atın ve besleme pinlerine 100nf atın ve sonucu buraya yazın lütfen
kolaygelsin

ete

Bana kalırsa, data, clk ve kilit pinlerinin bağlı olduğu port'u programın başında sıfırlaman gerek.
Normal şartlarda data ve clk çalışsa bile kilit pulsini vermedikçe data bilgisi çıkışa verilmez.
Tabiiki sorunlu açılıştan sonra hangi pinlerin high olduğuna bakılmalı ona gore tedbir alınmalıdır.
Açılışta 595 lere sıfır değerinin yazılmasıda bir çözüm olabilir.
Ete