pic ile vga çıkışı

Başlatan enginkanat, 15 Eylül 2012, 01:19:04

enginkanat

Merhaba herkese selam (Selamun Aleykum)
  LCD televizyonlar artık o kadar da pahalı cihazlar değil. LCD tv lere pic üzerinden bilgi gönderebilirmiyiz. Mesela bir salonda sıranın gelmesini beklerken yayın kesilse ve bekleyenin adı çıksa gibi. Tabii ki bu bir örnek, normalde her işletme bir bilgisayar var ve bu işi bilgisayar ile kolayca yapabiliriz ama pic ile yapılabilir mi?
  Bu soruyu sormam daki amaç ben TV ler hakkında hiç bir bilgiye sahip değilim hatta evimde TV yok. (Parasızlıktan değil, aile arasında alınmış bir karar.)

Mucit23

Herşey yapılabilir.

Tv lerde durum nasıl bilmiyorum ama Bilgisayar monitörlerinde pic ile yazı görüntü çıkarabilirsin. Süreler önemli...
http://www.romanblack.com/easypic6_proj1.htm
Burada bir örnek var. Youtubedede bolca örnek var..
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

enginkanat

blacksnow

selam bende bu konu ile ilgili uğraşıyorum 18f2550 proton basic ile yapmaya çalıştım fakat olmadı. ete hocam bir yardımcı olursanız çok sevinirim.

ete

Bu basitçe yaz programı gör bilgiyi TV ekranında şeklinde bir iş değil. Bir sürü ek bilgi gerektiriyor.
Öncelikle TV ekranında nasıl görüntü oluşturuluyor bunu bilmek gerekiyor. İşin birde analaog tarafıda var. Senkron yakalama meselesi var. Geçmişte az çok uğraşmış idim ama bu benim bilgim dahilinde olan bir iş değil maalesef.

Ete

İlyas KAYA

Pic bu iş için uygun değil dır.
Kaldı ki bir çok cpu bile yeni nesil monitörler deki çözünürlük hızına yetişemez. Bu nedenle GPU olması şart.

Raspberry pi lerde ubuntu yada windows 10 kurularak çalıştırılabilir ve hdmi den direk görüntü alınabilir.

Araştırmanız gereken raspberry pi dir

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

blacksnow

Device 18F2550
XTAL 48
ALL_DIGITAL true
TRISA=0 : TRISB=0 : PORTA=0 : PORTB=0

Symbol yatay=PORTB.3
Symbol dikey=PORTB.4
Symbol mavi=PORTB.7
Symbol yesil=PORTB.6
Symbol krmz=PORTB.5

Dim ya As Word
Dim di As Word

Dim a As Byte

basla:

For di=0 To 524
   yatay=0
mavi=1:krmz=1:yesil=0
DelayUS 25
mavi=0:krmz=0:yesil=1

DelayUS 2
yatay=1
DelayUS 3
yatay=0
DelayUS 2

Next
   dikey=1
DelayUS 950
dikey=0

GoTo basla

bu program ile monitöre tanıtım yapabiliyorum fakat renk aktarımını başaramadım.
teşekkürler yine de.

ete

Dünyada TVsatır/tarama standartları var. Senin program NTSC ye göre çalışıyor olsa gerek çünki onda 525 satır vardır. PAL (bizim kullandığımız Avrupa )sisteminde ise 625 satır bulunur. Burada önemli olan satır başı konumunu yakalamak için yollanan senkron sinyalinin bir şekilde pice girilmesi dir. Sende bu işi kim yapıyor acaba. Üstelik verdiğin programda sadece tarama görülüyor neyin tanıtımını yapıyor anlamadım doğrusu.

Ete

blacksnow

vga ile çalışan bilgisayar monitörlerinde bahsediyorum.
normalde no signal yazarken bu programı çalıştırdığımda 640 x 800 60 hz yazısı çıkıyor fakat renk ile ilgili bir görüntü alamadım.
bu standartlar zaten araştırılarak yazıldı.

İlyas KAYA

Yeni tv lerde artık dsub vga yok ve olsa bile 640x480 olduğunu sanmıyorum.

Yinede aşağıdaki linkte denenmiş bir uygulama var.

http://www.toughdev.com/content/2011/02/vga-output-with-pic-microcontroller/

Bu uygulamayı deneyebilirsiniz
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!