H

5 Amper 100 - 250 - 500 - 1000 volt Kademeli DC güç kaynağı

Başlatan halilboluk, 27 Eylül 2012, 21:22:42

halilboluk

12 Volt 60 Amper oto aküsünden yukarıda bahsettiğim gerilimi ve amperi çekebileceğim bir devre arıyorum.

Bu devreyi deneme amaçlı olarak jeofizik aletin içine yerleştirmek için istiyorum.

Şu anda deneme amaçlı olarak oto aküsünden şehir şebekesi üreten (12vdc to 230 vac) invertera bir adet köprü diyot ile bir adet kondansatörü bağlayarak çalıştırıyorum. yaklaşık 280 vdc elde etmeme rağmen 0.03 Amper gibi çok düşük bir akım çekebiliyorum.

Bu bağlamda asıl elde etmek istediğim şey başlıktaki gibi 5 amper ve kademeli olarak 100 ile 1000 volt (doğru akım) alabileceğim bir
devre yada hazır sistem ya da yapabilecek birisi ( devre tercihimdir yine de).

Eğer bunun mümkünü yok ise -ki yurt dışında bazı cihazlara rastladım, var - yukarıda bahsettiğim inverterdan aldığım akımı nasıl fazlalaştırabilirim?  Kullandığım inverter 300watt, benim hesabıma göre %25 bile kaybı olsa en az 0.8 Amper elde etmem gerekmez mi?

Prototip olarak kullandığım jeofizik cihazı içerisinde ne işe yaradığını anlamadığım motor gibi bir cihaz var. Aküden elektriği almak için iki girişi ve iki adet çıkışı var. Akım verildiğinde dönüyor. Çıkışlarını ölçtüğümde boşken 203 vdc ve yüksüz direkt ölçtüğümde 1.23 Amper olduğunu gördüm. Yük ile yaptığımız ölçümlerde şu ana kadar 1000in üzerinde kullandım ve en fazla 800 mA ölçtüm.
Bu yüzden bahsettiğim devreler illaki 5 Amper olmasına gerek yok. Ama en az 2 Amper olması gerekiyor.

Son bir not, uzun süre çalışmasına gerek yok, toplam çalıma süresi bir gün içerisinde 15 sn aralıkla toplam 4 dakika bir olmaz.

yani devre sadece 15 sn açık kalacak ve ardından 15- 20 dk kapalı konumda olacak.
Dört gözle cevaplarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

pwm.c

12v 60A aküden 1000v 5A üretmek mi? istiyorsun !!!
ozaman aküye yaklaşık değer olarak 450A yük biner farkındamısın? bukadar akım için birden fazla aküyü paralel bağlaman gerekir.
ayrıca 1000v gibi yüksek gerilimi büyük amperli yapmak pek güvenli değil. yanlış harekette seni kül eder haberin olsun.
100v ve 250v neyse ama 1000v için bence bidaha düşün.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

KAZIMUGUR

Tahmin ettiğim cihaz ise seçme hakkı  yok , o olmasada ona yakın değerlere ihtiyacı var...

dhan000

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 27 Eylül 2012, 23:16:03
Tahmin ettiğim cihaz ise seçme hakkı  yok , o olmasada ona yakın değerlere ihtiyacı var...

hocam nedir bu cihaz?...

halilboluk

Alıntı yapılan: dhan000 - 28 Eylül 2012, 13:43:34
hocam nedir bu cihaz?...
Jeofizik Rezistivite Cihazı

Alıntı yapılan: pwm.c - 27 Eylül 2012, 22:24:24
12v 60A aküden 1000v 5A üretmek mi? istiyorsun !!!
ozaman aküye yaklaşık değer olarak 450A yük biner farkındamısın? bukadar akım için birden fazla aküyü paralel bağlaman gerekir.
ayrıca 1000v gibi yüksek gerilimi büyük amperli yapmak pek güvenli değil. yanlış harekette seni kül eder haberin olsun.
100v ve 250v neyse ama 1000v için bence bidaha düşün.

Dediğim gibi
Şu anda deneme amaçlı olarak oto aküsünden şehir şebekesi üreten (12vdc to 230 vac) invertera bir adet köprü diyot ile bir adet kondansatörü bağlayarak çalıştırıyorum. yaklaşık 280 vdc elde etmeme rağmen 0.03 Amper gibi çok düşük bir akım çekebiliyorum.

en azından bunun çözümünü bulsak olmaz mı? ki

Ama yine dediğim gibi, güç kaynağı firmalarında benzer cihazlar buldum fakat hem maliyetli hem de yurtdığından getirtmek istemiyorum.

Eğer 1000 volt fazla ise olabileceği maksimum voltajda ve en az 2 Amper gücünde bir akımla olabilecek bir öneri bekliyorum!

yine dört gözle ...

KAZIMUGUR

Tahminim doğru imiş.
Elektrodların daha doğrusu kazıkların kalınca olacak ve derin çakılacak en az 20cm.
İletkenlerin çelik+bakırlı olacak.
Doğrudan +- uygulanmaz.
0,5 sn gibi kutup değiştirilir yoksa toprak polarize olur.
Her şeye rağmen ölçüm yerin yüksek dirençli !!! ise olacak olan odur.
Toprak basitce direnç gibi davranmaz !
Çoğu ölçüm sistemine 0,5A yeterlidir.

dhan000

12volt 220volt inverter yerine 12 volt 300-500volt gibi bir smps devresi daha iyi olur diye düşünüyorum aşagıdaki linkte ki devre gibi...
http://tamircihasan.forumup.com/viewtopic.php?t=4890&mforum=tamircihasan

devre üzerinde yapılacak değişikliklerle (trafoların çıkış sargıları kondansatörler doğrultma diyotları felan işte) istenilen gerilime ve akıma yakın bir şeyler yapılabilir düşüncesindeyim...
üstadlarımızın daha iyi önerileri olacaktır...

halilboluk

Alıntı yapılan: dhan000 - 28 Eylül 2012, 18:13:37
12volt 220volt inverter yerine 12 volt 300-500volt gibi bir smps devresi daha iyi olur diye düşünüyorum aşagıdaki linkte ki devre gibi...
http://tamircihasan.forumup.com/viewtopic.php?t=4890&mforum=tamircihasan

devre üzerinde yapılacak değişikliklerle (trafoların çıkış sargıları kondansatörler doğrultma diyotları felan işte) istenilen gerilime ve akıma yakın bir şeyler yapılabilir düşüncesindeyim...
üstadlarımızın daha iyi önerileri olacaktır...

çok çok teşekkür ederim, inceleyeceğim, en azından ilginiz için!bilim deneme yanılmadır, devreleri deneyeceğim,  bir umut olması bile yeterli. Sizce bu devreden en fazla ne kadar akım alabilirim.

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 28 Eylül 2012, 18:10:25
Tahminim doğru imiş.
Elektrodların daha doğrusu kazıkların kalınca olacak ve derin çakılacak en az 20cm.
İletkenlerin çelik+bakırlı olacak.
Doğrudan +- uygulanmaz.
0,5 sn gibi kutup değiştirilir yoksa toprak polarize olur.
Her şeye rağmen ölçüm yerin yüksek dirençli !!! ise olacak olan odur.
Toprak basitce direnç gibi davranmaz !
Çoğu ölçüm sistemine 0,5A yeterlidir.

işim jeofizik kısmıyla ilginiz olması beni sevindirdi fakat problemim jeoloji ya da jeofizik kısmıyla değil, dediğim güç kaynağı ile ilgili bilginize ve tecrübenize ihtiyacım var! Aslında daha çok olamayacaklara değil de olma ihtimali olanlara ihtiyacım var!

ukalalık yapmak istemiyorum ama istanbulda karaköy, ankarada konya sokak ve antalyada bir kaç elektronikçi ile beraber konuştuğum elektronikçi sayısı 30'u geçti ki bunların bir kısmı mühendis. bahsettiğim devreyi denemeyi bırakın tıpkı sizin gibi olmaz gözüyle bakıp kendi led ya da oyuncak devrelerine dönüyorlar. Bu forumu tercih etme sebebim diğer forumlarda gördüğüm ete hoca'nın forumu ve üretime yönelik oluşuydu.

beklentimin fazla, bilgimin az, işin tehlikeli, zor vs olduğunu biliyorum, mesleğim dolayısı ile jeofizik ve jeolojik özellikleri biliyorum. illaki kendim yapim diye beklentim de yok, yapabilen ya da hazırı var diye öneren varsa buna bile müteşekkir kalırım, sadece büyük ricam olmaz diye kestirip atmak ya da nasihat vermek ( ki ihtiyacım var ama önce çözüme yönelik konuştuktan sonra dikkat etmem gerekenler belirtilse sanki daha olumlu ve sevecen olur) yerine bir çözüm sunmak. Yani bir çözüm sunan cevabın dışında beklentim yok, muhabbet severim ama sanki sonra olsa daha iyi..

şu anda aştideyim, ölçümden dönüyorum ve aldığım ölçümlerde bugün 1.1 Amper akım var, yani cihazım her ihtimale karşı en az 2Amper güç üretebilmeli.

tek umudum bu forum, bekliyorum yine, tabi ki dört gözle.

dhan000

bahsi geçen linkte smps devresinin gücünü 1400watt olarak vermişler  en kötü ihtimaliyle 500voltta 2 amper alabilmelisiniz... linkteki konu sahibi denediğini ve iki tane 500wattlık anfi sürdüğünü yazmış ...
eklemeyi unutmuşum linkteki forum üyelik istiyor devrenin ares dosyasının linkini buraya ekliyorum...
https://hotfile.com/dl/173906407/2ad3ba2/12_V_2X60_V_1400W_v.LYT.html
kolay gelsin...

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: halilboluk - 28 Eylül 2012, 21:47:29
... tıpkı sizin gibi olmaz gözüyle bakıp kendi led ya da oyuncak devrelerine ...

Zamanında 3-5 yapıp dsi gibi kullanıcılara satmış biri olarak , olmaz demedim .
Lakin çok bilenlerin olduğu yerde susmasını bilirim.
Kusura bakma hevesini kırmak gibi bir niyetim yoktu...

halilboluk

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 29 Eylül 2012, 01:49:20
Zamanında 3-5 yapıp dsi gibi kullanıcılara satmış biri olarak , olmaz demedim .
Lakin çok bilenlerin olduğu yerde susmasını bilirim.
Kusura bakma hevesini kırmak gibi bir niyetim yoktu...

benimde sizi kırmak gibi bir niyetim yoktu fakat 2 aydır 30'u aşkın elektronikçi hep aynı şeyi söylüyor.
Ayrıca yanlış yere alınganlık yapmışsınız, bu kısım sizin için değildi, benim hatam alıntı yaptıktan sonra size hitap etmem olmuş, pek fazla forum kültürüm yok maalesef.

dediğim gibi uzun zamandır arayıştayım ve karşılaştığım cevaplar birbirinin türevi, googledan arayıp linki yapıştırmak ya da çok fazla güç yaklaşma demek.

sizin bilginiz ve tecrübeniz olduğu mesajlarınızdan belli oluyor Allah artırsın, dediğim gibi bu hitap size değildi, yanlış anlaşıldım, ÖZÜR DİLERİM, fakat vicdanınızla bir cevap verin, kaç mesaj yazdınız, istediğim sadece bir yol göstermenizdi..

Alıntı yapılan: dhan000 - 29 Eylül 2012, 00:38:49
bahsi geçen linkte smps devresinin gücünü 1400watt olarak vermişler  en kötü ihtimaliyle 500voltta 2 amper alabilmelisiniz... linkteki konu sahibi denediğini ve iki tane 500wattlık anfi sürdüğünü yazmış ...
eklemeyi unutmuşum linkteki forum üyelik istiyor devrenin ares dosyasının linkini buraya ekliyorum...
https://hotfile.com/dl/173906407/2ad3ba2/12_V_2X60_V_1400W_v.LYT.html
kolay gelsin...
tekrar teşekkür ederim, üye oldum ve inceliyorum. Fakat bir sorum olacak, bu eşitlik her zaman doğru mudur? yani 1400watt tan 500 volt 2 Amper üretebilmek.

Dediğim gibi denemek için yaptığım sistemde 12 volttan 230 volta çeviren bir ac invertörün çıkışına elektronikçi bir abinin tavsiyesi ile bir köprü diyot ve bir kondansatör  ekleyerek yaklaşık 280 volt DC üretebildim. invertörün gücü 300 watt idi. benzer hesapla da buradan en az 0.5 - 0.8 A gibi bir güç çekebilmem lazım değil mi? Buradaki hatamı bulabilirsem aynı invertörün 1000 wattlık ya da daha fazla gücü olan bir invertör de  işimi görebilir sanıyorum. Sizce sorun nerede?

ete

Ohm kanununa göre  Amper=Watt/Volt dur.  AC voltajın DC ye çevrilme katsayısı AC * 1,414 dür. Bu nedenle 220V AC DC ye çevrilince (çıkışında yeterli miktarda kondansatör olmak koşulu ile) 311 V elde edilir.
300 watt lık bir sistemin akım verimi  300/311= 0,9V civarındadır. Bu teorik değerdir. Gerçekte birazda trafo ve devre kayıpları olur. Bu değer sana 0,8 Amper olarak yansır.

Şimdi sana lazım olan 2 amper ise watt=Amper*Volt hesabından  A=2 * 311= 622 Watt olarak hesaplanır. Tabiiki bu bir limit değerdir. Bu şekilde gücü bu aletten çekersen %100 kapasitesini kullanmış olursunki bu hiç tercih edilmez ve gerçekte ideal olan %50 kapasitede çekeceğin akımı sağlamaktır. Bu nedenle senin en az 4 amper üzerinden hesap yapıp  4 * 311= 1244 watt gibi bir cihaz kullanman daha doğru olur. Bu durumda en azından 1000 wattlık bir sistemin olmalıki sorunsuzca 2 amperi çekebilesin.

Ete

halilboluk

bu bilgiler için çok teşekkür ederim ete hocam!

olayı anladım şimdi tek sorum olacak,

çıkışa bağlamam gereken kondansatör ve köprü diyot özellikleri nasıl olmalı

şu anda elimde olanlar ( Ankarada konya sokakta bir bobinci tavsiye etmişti) 400 volt 470 μf ve köprü diyot olarak da  KBPC5010

tekrar teşekkür ederim, bu en kolay yol olacak...

ete

Bulabilirsen kondansatör değerlerini daha yüksek (mesela 600V) almaya çalış.
Köprüdiyot ise en azından 400V veya varsa onuda 600V  5 amperlik falan bir şey almanı tavsiye ederim. Daima toleransları yukarı doğru fark koyarak kullanmaya çalış.

Ete