PIC proje geliştirme üzerine

Başlatan _MeRKeZ_, 01 Ekim 2012, 17:03:02

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

Ben mekatronik mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi robotik alanında geliştirmek istiyorum. Bu yüzden elektroniği ve dolayısıyla PIC'i iyi öğrenmem gerektiğini düşünüyorum. Yaklaşık 3-4 aydır PIC ile uğraşıyorum. Her ne kadar elektronik temelim iyi olmasa da CCS C dilinde az da olsa bir yol katettiğimi düşünüyorum. (Zaman zaman PIC ile alakalı sorularımı buraya yazmıştım) Kendimi daha da geliştirmek istiyorum fakat ne yapacağım konusunda emin değilim. Kendi kendime düşünüp proje geliştirmek istiyorum fakat henüz düşündüğüm projeyi hayata geçirecek kadar yeterli bilgim yok. Ne yapayım, nasıl yapayım, hangi kaynaklardan yararlanayım bunları öğrenmek istiyorum. Tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler..

ete

Bana kalırsa bol bol devre tasarla ve onları fiziksel olarak yap çalıştır.
Elektronikle ilgili alt yapını geliştir. Bu iş çok yonlü bir. Tek bir bilgi kaynağı yeterli olmuyor.
Digital elektroniği çok iyi bilmen gerekiyor. Ama durduk yerde eksiklerini göremezsin. Kitaptan okumakda seni çok fazla geliştirmez. Bu nedenle fiziki devreler ile epeyce haşır neşir olman gerekiyor. Tecrübe her zaman teorik bilgiden önde gelir. Toparlarsak,
Programa bağlı devreler geliştir. Programlar yazarak programcılık yeteneğini ilerlet. Algoritma oluşturma çalışmalarına öncelik ver. Analog elektronik konusunuda ihmal etme. Uzaktan ancak bu kadar tavsiye verilebilir. Dediğim gibi eksiklerini senin görüp o konularda çalışma yapman gerekir.
Sana iyi çalışmalar dilerim.
Ete

_MeRKeZ_

Hocam cevabın için teşekkür ederim.

Benim hedefim robotik olduğu için bu konuyla alakalı devreler geliştirip denemek istiyorum. Bu konu hakkında da temel seviye kitaplar buldum. Şu an bunlara başlamam için erken mi? Elektronik bilgim yeterli değil. Ben bunu robotik projeler üzerinde çalışırken gerektiği yerde öğrenebilirim diye düşünüyorum. Gereken bilgiyi proje üzerinde öğrendiğim için daha kalıcı olur diye düşünüyorum. Sen ne dersin hocam?

ete

Önden biraz teorik bilgin olması açısında kitapları şimdiden okumaya başlasan iyi olur. Daha sonra uygulamaları yaptıkça bilgin pekişir.
Ete