O

pic 16f877 & ds1302

Başlatan ozusar, 03 Ekim 2012, 01:44:14

ozusar

iyi geceler. 16f877 ve rtc kullanarak bir proje yapmak istiyorum ( proje haftalık program gibi ) şöyle bir soruyla karşılaştım ds1302 16f877  ile nasıl haberleşir ve haberleşme sırasında veri iletim hızı nedir?   forumda sorumun cevabı varsa özür dilerim aradım ama bulamadım. yardımlarınız için teşekkür ederim

ete

Bir proje yaparken bu tür ayrıntının gereksiz olduğunu düşünüyorum.  Forum da haftalık timer projesi var. Sanırım algoritma bölümünde detaylı açıklamaları ile birlikte.  Sana çok yardımcı olacağı kesin.
Sorularına gelince, öncelikle DS1302 yerine Ds1307 kullanmanı önerirm. Daha stabil çalışır ve I2C ile haberleşir. Tabiiki karar senin. Sorularını yinede cevaplayacağım.
DS1302 , 3 wire seri haberleşme yani 3 kablolu sistem denilen seri haberleşme yöntemini kullanır.
3 kablo yada pin den birisi CLK pinidir. Bu pinden clk pulsları verilir. Diğer pin DTA yani data pinidir. Bu pinden bilgi alınır ve verilir. Sonuncu pin ise CE veya RTS pinidir. Yeni data sheetlerde bu pin CE eskilerde ise RTS olarak adlandırılıyor. Bilgi alınıp verilirken bu pinin High da tutulması ve bekleme anında ise low da kalması gerekir.
DS1302 içinde registerler mevcuttur bilgi oralarda saklanır. Ayrıca komut lar vardır.  Her bir komutun bir rakam karşılığı bulunur. Bunların detayı data sheet de mevcuttur.
Haberleşme hızı ise 500 khz ile 2 Mhz arasında değişiebilir.
Bütün bu bilgiler data sheetlerde mevcut aslında.
Umarım bilgiler işine yaramıştır.
Ete

ozusar

.