trafosuz dc 12-15 volt

Başlatan sahinler64, 16 Ekim 2012, 17:09:54

cemilsivas

coco

geçenlerde  iş yeri kepenklerini açıp kapatan ufak bir modülü elime geçti içini açıp baktığımda pic işlemci role ve birkaç diyot smd  bir 7805 benzeri  ile düşürüp 220 volt motoru açıp kapatıyordu.

220 voltu diyotlarla doğrultup bu smd ile çalıştırmış ilginç değil mi?

cemilsivas

Ete hocam;
Sanırım ısınmanın sebebi direncin düşük olması. Geçen 2w 100 Ohm direnç taktım. Aynı şekilde ısındı. 2w+1w dirençleri seri bağladım. İkisi de ısındı.
Direnci 100k alsak, hesaplamayı nasıl yaparız? AC devre empedansından, reaktans hesaplarken eksi değer çıkıyor. Tekrar yardımcı olursanız sevinirim.
İyi akşamlar...

cemilsivas

Bu arada şöyle bir devre yaptım hocam. Kondansatör 680nf 400v, direnç 120k 1/2. Burada ısınma problemi o kadar yok. Ancak 1.7 miliamper akım sağladı.

ete

Sana ne kadar akım lazım?
Ete

cemilsivas

cemilsivas

Eğer hocam zamanınız varsa 100k şarj direnci ile hesaplama yaparsanız sevinirim.

ete

100K şarj direnci olurmu hiç. Burada amaç dirençten kurtulup kondansatöre yük vererek ısınma problemini ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Sen 100K şarj direnci alınca hesaplanan kondansatör değeri 31nF çıkıyor ki bu durumda voltaj aktarmada bütün iş dirence düşüyor demektir. Hal böyle oluncada ısınacaktır elbette.
İşin mantığını anlamadığın ortada.  Ohm kanunu derki R=V/I Direnç değerini bu şekilde bulacağız.
V=220V  , I= 0,1A bu durumda R=220/0,1= 2200 ohm çıkacak demektir. Yani bu sistemi sırf direnç ile yapacak olsak 220 hattına 2K2 direnç bağayıp yapmamız gerekirdi. Direnci diğer ucundan alacağımız akım 100 ma olacak idi. Peki direncin gücü ne olacak diye sorunca, P=I².R  =0.1 * 0.1 * 2200= 22Watt.  İşte bu yüzden bu işte direnç kullanmamaya çalışıyoruz. 22 watt lık direncin sen ne kadar büyük olabileceğini kestirebiliyormusun.?
Bu durumda bize 22watt 2k2 değerinde direncin, aynı empedansını verebilecek bir kondansatör gerekecek. Onuda şöyle hesaplıyoruz.
XC=1/(2.pi.f.C)  , XC  burada empedans oluyor.  f=şebeke frekansı 50 hz, C ise hesaplayacağımız kondansatör oluyor.
Normalde araya başka hiç bir şey koymadan da bu işi yalnızca kondansatörle yapabilirsin. İşte hesap,
Formüldeki C değeri farad cinsinden olduğu için onu 1.000.000 na bölerek uF cinsinden hesap yapacağız.
C=(1.000.000)/(2. pi. f. XC)
C=(1.000.000)/2 x 3,14 x 50 x 2200)=
C=1.000.000/690.800=1,45 uF olarak hesaplanır.
Sana lazım olan  1,5 uF /400V voltluk seramik yada polyester bir kondansatör.
220 nin bir koluna bu kondansatörü diğer koluna da 100 ohm/1watt bağlarsan daha uygun olur. Hatta 1,5uF kondansatörün uçlarına paralel birde 220K direnç (1/8 watt) bağlarsan alet fişten çekilince kondansatörün hızla boşalmasını sağlar ve bu şekilde elini dokununca çarpılmazssın. Aksi taktirde kondansatör voltajı depolar fişten çekildikten sonra bile seni çarpabilir.
100 Ohm direnci gelen voltajı DC ye çevirdikten sonrada kullanabilirsin. Ben genellikle öyle kullanırım. Böylece kimse ısınmaz.
100K lık direnci unut.

Ete

cemilsivas

Teşekkür ediyorum hocam. Bir öğretmen olarak anlatımdan anlatıma fark olduğunu düşünüyorum. Şu an taşlar yerine oturdu.

Ancak sadece şunu meraktan soruyorum.
Siz unut demişsiniz ama hesaplamada 100k direnç aldığımızda kondansatörün değeri 31nf olur demişsiniz. z^2=xc^2+r^2 formülünde xc - değer çıkıyor. Burada hesaplamada farklı bir yöntem mi var?
Bir de hocam Kayseri'de bu parçaları satan yerde 1,4 uf 400v kutupsuz kondansatör bulamadım. Daha doğrusu eleman 1,4 uf kutupsuz olmaz dedi. Önerileriniz nelerdir?
Tekrar tekrar teşekkür ediyorum verdiğiniz cevaplar için.

ete

XC o formülden hesaplanmaz oradan toplam direnç hesaplanıyor. Yani kondansatör empedansı artı koyduğun 100 ohm direncin empedansı toplanıp toplam empedans hesaplanıyor.
Piyasada 1,5uF kutupsuz mevcut bulamıyorsan 1uF ile 470nF kondansatörleri paralel bağlayarak yapacaksın başka çaresi yok maalesef.

Ete

cemilsivas

Tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bu arada direnç bölme ile ilgili bir arkadaşa yaptığınız yorumu da okudum. İnşallah hepsinden yararlanıp, kolektif bir devre yapıp burada paylaşacağım. İyi akşamlar.

cemilsivas

Sayın Ete hocam;
Evde 680nf 400v kutupsuz kondasatör buldum. Bununla bir hesaplama yapmaya kalktım.

0.1 amper akım istiyorsam U=I*R den R=2200 ohm çıktı.

XC hesaplaması=1/(2*pi*f*C)
1/(2*3,14*50*680/1000000000) XC=4683 Ohm

Şimdi bağlayacağımız direnci hesaplayalım.
z= Devrenin toplam olması gereken toplam empedans

z^2=xc^2+r^2
2200^2=4683^2 + r^2
Buradan bağlayacağım direncin kaç ohm olması gerektiğini çıkaramadım.
eksi değer çıkınca mutlak değer mi uygulayalım?
mutlak değer uyguladığımda 5846 ohm çıkıyor. Bu doğru mudur?

ete

Yanlış hesap. Madem XC=4680 ohm bu durumda alabîleceğin akım
I=V/R=220/4680=0,047 yani 47 ma olacaktır.
Ete

cemilsivas

Tamamdır hocam. Yanlış anlamadıysam aynı şey 100k direnç için geçerli. Yani ben istesem de, 100k direnç kullanırsam 100ma akım elde edemem.
Sağolun hocam. Yolunuz düşer de Kayseri'ye gelirseniz Develi'ye de beklerim inşallah. Allah'a emanet olun. Allah razı olsun.

ete

100k direnç kullanırsan ne olacağına bakalım. 680nf empedansı 4683 ohm idi buna 100k yı eklersek,
Z2=XC2+R2 formülünden toplam empedans 100109 ohm olarak bulunur.
I=V/R formülünden 220/100109=0,002 A yada 2 ma olacaktır. 100K voltaj geçirmek için büyük bir dirençtir. Kullanabilirsin ama 2 ma akım elde edersinki buda pratik olarak sıfır sayılır.
Buradan şu sonucu çıkarman gerekir rastgele direnç seçilmez. Bu sistemde direnç kullanacaksan en fazla 100 ohm olmalıdır. Altını kullanabilirsin ama üstünü kullanmak akıllıca olmaz dirençler ısınır.

Ete