5x7 nokta matris

Başlatan _MeRKeZ_, 25 Ekim 2012, 19:02:17

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

5x7'lik nokta matris devresi kurmak istedim. Kodlarını yazdım benzetimde (simülasyon) denedim doğru bir şekilde çalıştı lâkin devre üzerinde yapmaya çalıştığımda sonuca ulaşamadım. Nokta matrise ait bacak bağlantıları üzerine araştırma yaptım 14 bacaklı matrise ait bir bağlantı şekli buldum. Devreyi de bu şekilde kurmaya çalıştım. Aşağıda devrenin resmi ve matrise ait bilgi sayfası bulunuyor

https://hotfile.com/dl/177455717/e568ca0/nokta_matris.pdf.html

Not:
Pdf dosyasında çok net okunmuyor o yüzden bağlantıları buraya yazayım.

1 nolu bacak > 5.satır
2 nolu bacak > 7.satır
3 nolu bacak > 2.sütun
4 nolu bacak > 3.sütun
5 nolu bacak > 4.satır
6 nolu bacak > 5.sütun
7 nolu bacak > 6.satır
8 nolu bacak > 3.satır
9 nolu bacak > 1.satır
10 nolu bacak > 4.sütun
11 nolu bacak > 3.sütun
12 nolu bacak > 4.satır
13 nolu bacak > 1.sütun
14 nolu bacak > 2.satır

Not: Sorun çözüldü.

Mucit23

bu matrislerin de iki çeşidi var. Birincisinde ledlerin anodu satırlara, katodu ise sütunlara bağlıdır. Buna katot display denir.
ikincisi ise ledlerin anotu sütunlara katodu ise satırlara bağlıdır. Buna ise anot display denir.

Sen ilk önce bunu belirle. Sonra elindeki pdfi aç. Ona göre tüm satırları ve sütunları belirleyip bir kağıda yaz.. Muhtemelen bacaklarda bağlantı hatası yapıyorsun. Temel donanımları eklediysen eğer çalışmasına engel yok.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

_MeRKeZ_

Hocam, benzetimde (simülasyon) gösterdiği şekilde yani satıra dirençle birlikte gerilim verip sütunu toprağa bağladım o satıra ve sütuna ait ışık yandı. Dolayısıyla matrisim katot

_MeRKeZ_

Sorun anot-katot bağlantısındaymış hocam, teşekkürler yardımın için