Rf çakışması ve iletişim hızı ile ilgili bir sorun...

Başlatan erdogan2734, 01 Kasım 2012, 23:35:17

erdogan2734

Sevgili ETE hocam ve arkadaşlar merhaba!
   Son zamanlarda yaşadığım bir sorun ile ilgili sizlerden yardım almak istedim. Umarım derdimi anlatabilir ve sorunumu hep birlikte çözeriz.
Kendim özel bir güvenlik şirketinin argesinde çalışan mühendisim. Son zamanlarda yaşadığımız sıkıntı şöyle.
      Yurt dışından aldığımız uzaktan kumandalı  bir cihazı millileştirdik. Yazılımıydı,kart tasarımıydı falan protatif hazırladık ve 10 adet üretim yaptık, sıkıntısız çalıştı ancak sorun şu ki. Kumandalar enerji aldığı andan itibaren şirketteki uzaktan kumandalı hiç bir cihaz çalışmıyor çalışan cihazlarda saçmalıyor. Örneğin siren sesi çıkaran bir cihaz yeni ürünler açıkken bu sesi kesik kesik çıkarıyor yada hiç ses çıkarmıyor.
    Sorun 2:
   Şirkete gelen araçların uzaktan kumandası çalışmıyor.
    Sorun 3:
  Bazen araçların radyoları bile çalışmıyor.

Yanlışlıkla jumer ürettiğimizi düşünmeye başladım. İşin espirili tarafını bir kenara bırakırsak. Cihaz üzerinde bir adet 2.4 Ghz ses rf bir adet 4.33 Mhz data rf'i mevcut. Ben data rf'inden şüpheleniyorum.
   Son olarak yarın baud ayarları ile oynama yapacağım. Bilgileri 2400 Baud ile yolluyorum.
  Bunu  4800'e çıkarıp yada 1200'e indireceğim. Düzelme olur işallah sizinde çözümlerinizi bekliyorum.

NOT: Bu arada orjinal üründede bizim kullandığımız rf modüller kullanılıyor ancak o ürünler çalışırken hiç bir sıkıntı oluşmuyor...

Yardımlarınız için Şimdiden teşekkür ederim...

Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

inventor

Hayırlı Cumalar...

Görünen o ki harmonik sorunununz var. 2.4 Ghz ve 4.33 Ghz lik vericilerin araçlara ait kumandaları bastırmasını normal görebiliriz. Sonuçta 400 Mhz civarı bir sinyal kullanılıyor genelde. 3. veya 4. harmonikler bunları bastırıyor olabilir. Ama radyoları susturması çok ilginç. Demekki ciddi bir filtre sorunu yaşıyorsunuz. Aldığınız modül nasıl bir şey bilemiyorum. Çıkış katında mutlaka bant geçiren filtre vardır diye düşünüyorum. Ya da çıkışta sizin ilave ettiğiniz bazı parçalar bu harmoniklere neden olabilir diyorum. Ama bu iş için mutlaka şema lazım.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

erdogan2734

İnvertör Hocam hayırlı cumalar...
        Öncelikle ses rf'inden bahsetmek istiyorum. Hatayı bunda görmememin sebebi bu rf sadece anons istendiği zaman çalışıyor. Bu sebeple bir transistör devresi ile istediğimizde aktif hale geliyor istemediğimiz takdirde ise enerjisi kesili bir şekilde bekliyor.
        Ses rf açık ikende kapalı iken de böyle bir sıkıntı olmuyor.
        Data rf'inde ise hiç bir filtre devresi kullanmadık, çünkü aldığımız yer buna gerek olmadığını zaten modülün içinde filtre devresi bulunduğunu belirtti. Bizde direk mikro işlemciden aldığımız sinyali rf yolu ile alıcıya yolladık. Bununla ilgili şema paylaşabilirim ancak bildiğiniz sinyal bir bakır yol ile pic'den çıkıp direk rf modüle ulaşıyor.
        Programımda Ete hocamın tavsiyesi üzerine hser iletişimini kullanıyorum. Alıcı da da buna bağlı olarak usart kesmesi kullanıyorum.
İletişimimde bir sıkıntı yok. Ancak rf modülün data girişini ölçtüğümde sürekli bir voltaj görüyorum 4.95 volt ile 4.98 volt arasında değişen bilgi geldiğinde bu değer 5 volta çıkıyor bununda etkisi olabilirmi acaba?
Erdoğan

rexo

Orada data bilgisinin sürekli degiştigini görürsün bence bu normal,

Vericinin butonuna sürekli basıncamı bu durum oluyor? yoksa basıp bırakmadmı bu dedikleriniz oluyor

inventor

ete

RF dünyasında şöyle bir deyim vardır. Aynı ortamda aynı frekansta çalışan birden fazla verici çalışmaz.
Bu gibi durumlarda ortamda aynı frekansta çalışan vericileri incelemek ve birinden birini kapatıp deneme yapmak gerekir.
Sonuçta sisin ilaveniz sistemi bozuyor ise vericilerinizi yalnızca veri yolanacağı zaman açıp zonra kapatacak bir düzenek kurmanızı öneririm.

Ete

erdogan2734

GD firmasının GD-TX6 rf verici modülünü kullanıyorum.
Ete hocam yeni devre bastırıyorum onda smd bir transitör ile kontrol yapacağım tuşa basıldığı anda rf enerjilenip veri yollayacak tuşa basılmadığında enerjisi kesilecek.
          Ekte rf modülün data sheetini yükledim. 5 volt ile sürüyorum sistemi.
Erdoğan

erdogan2734

Alıntı yapılan: rexo - 02 Kasım 2012, 09:51:51
Orada data bilgisinin sürekli degiştigini görürsün bence bu normal,

Vericinin butonuna sürekli basıncamı bu durum oluyor? yoksa basıp bırakmadmı bu dedikleriniz oluyor
Rexo hocam  vericinin herhangi bir tuşuna bastığım anda değer 4.8-5 Volt arasına yükseliyor. Hiç bir tuşa basılmadığı zaman yani boşta iken değer 4.6 ile 4,8 arası değişiyor.
Erdoğan

inventor

Kullanmış olduğunuz modül GD-TX6 433,92 Mhz lik bir modül. Tam da  kumanda frekansı. Muhtemelen bu nedenle biniyordur. Siz GHz lerden bahsetmiştiniz.  Modülün tam koduna bakmanız gerekiyor. 150 Mhz ile 450 Mhz arası bir modül bu. Siz hangi frekansta kullanıyorsunuz bir bakın. Ama bu frekans aralığı çok kullanılır. Kumandalar ,alarmlar, kapı zilleri ve bir çok yerde kullanılır. Modül +- 75 Khz sapma yapabilir demiş ama bence daha fazladır.

Kısaca;

Çevredeki cihazları susturan sizin datanız değil modülün taşıyıcı frekansı. Bu nedenle baudrate i oynamanızın size fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Ama ETE hocanın dediği gibi on-off çalışmak çözüm olabilir.

Aynı taşıyıcı frekansına bağlı cihazları bir arada kullanmak çok hoş olmuyor. Aslında sorun çıkmamalı ama adamlar küçücük anahtarlığın içine 433 Mhz osilatör koyuyor. Buna birde hafıza ve kod üretme sistemi yerleştiriyor. Birkaç buton ve pil yerleştiriyor. Birde PCB de anten konusu var. Böyle bir sistemde istediğiniz kadar uğraşın harmonik bastıramazssınız. Bu verici için geçerli.

Çevredeki alıcılar asıl sorun çıkaranlardır. Adamlar oto alarmı yapıyor 50 TL ye satıyor. İki tane verici anahtarlık,darbe sensörü , RF alıcı,Marş kesme ve sinyaller için en az 2 röle, kutu, ultrasonik sensörler....... Düşünün ki 50 TL ye bunları alıyoruz. Oysa ki UDEA veya başka bir yerde sadece verici modül bu paraya veriliyor.

Özetle çevremizdeki alıcılarda bant filtreleri genelde olmuyor. Vericiler sarkma yapıyor. Her şey birbirine girip çıkıyor. Ben olsam modülde farklı bir frekans seçerdim. İhtiyacım olduğunda modülü açıp,işim bitince kapatırdım.

Şöyle bir uygulama yapın. Modülü elinize alıp sadece besleme uçlarını bağlayın. Bakalım radyolarda bir etki yapacak mı? Eğer sadece taşıyıcı sinyal çıktığı halde sağa sola giriyorsa yapacak fazla bir şeyiniz yok bence.

erdogan2734

İvertör Hocam
2.4 Ghz dediğim kısım ses rf'i orası ile ilgili bir sıkıntım yok sadece kumanda üzerinde bulunduğunu belirtmek istedim.
Şimdi yurtdışı ile görüştüm tedarikçi firma sinyal çıkışı olmadığı zaman tx çıkışını ''0'' Volta set etmemi söyledi. Bu arada dikkatimi çeken bir nokta oldu tuşa bastığım anda data ucundaki Voltaj değeri anlık Sıfır volta inip yükseliyor. Kullandığım hser komutları şöyle;

DEFINE HSER_RCSTA 90h
DEFINE HSER_TXSTA 20h
DEFINE HSER_SPBRG 25  ' 2400 Baud @ 0,16%
DEFINE HSER_CLROERR 1

Burada sinyal çıkışı yok iken Tx bacağını sıfıra çekebilmem için bir komut varmı acaba?
Bu arada son mesajımda da belirtmiştim en son ihtimal rf modülü tuşa bastığım anda enerjilendirip tuşa basmadığım zaman kapatacağım...

Erdoğan

ete

Sorunu başka yerde aramaya gerek yok. Sorun 433,92Mhz den yayın yapan yeni verici. Harmonik falan da değil. Direk vericinin yayın frekansı bu sorunu yaratıyor. En iyi çözüm bu sistemi 865 Mhz'e taşımak. İşe yarayacak çözüm ise vericiyi anahtarlamak başka da çare yok. Anahtarlarsanız yine çakışma olabilir ama eskisi gibi sürekli olmaz. Bir anlık he riki verici çalışırsa olabilir ancak.

Ete

erdogan2734

Alıntı yapılan: ete - 02 Kasım 2012, 11:06:38
Sorunu başka yerde aramaya gerek yok. Sorun 433,92Mhz den yayın yapan yeni verici. Harmonik falan da değil. Direk vericinin yayın frekansı bu sorunu yaratıyor. En iyi çözüm bu sistemi 865 Mhz'e taşımak. İşe yarayacak çözüm ise vericiyi anahtarlamak başka da çare yok. Anahtarlarsanız yine çakışma olabilir ama eskisi gibi sürekli olmaz. Bir anlık he riki verici çalışırsa olabilir ancak.

Ete

DEFINE HSER_RCSTA 90h
DEFINE HSER_TXSTA 20h
DEFINE HSER_SPBRG 25  ' 2400 Baud @ 0,16%
DEFINE HSER_CLROERR 1

Hocam buradaki baud değeri ile oynasak çözüm bulamazmıyız. Frekasn değerinin değişmesi demek vericilerin değişmesi demek o da yaklaşık 500 adet yeni verici almak demek. En iyi çözüm anahtarlamak olacak galiba?
Size de sormak isterim Hser komutunda Tx sürekli enerjili durumda sinyal yokken tx çıkışını 0 volta çekme şansımız yokmu acaba?
Erdoğan

ete

Baud değiştirmek bu işe çözüm değil. Bana kalırsa hiç deneme.
TX pini ÇIKIŞ olarak çalışan bir pindir. TX=0 dedinmi çıkışa LOW basılır istediğin olur.
Ama ne alakası var anlamadım. TX 'i sıfır yapmak sorunu ortadan kaldırmazki.
Sorunu taşıyıcı sinyal yaratıyor yani 433,92Mhz lik taşıyıcı sinyal . Mantığınızı çalıştırıp düşünün bir kere, 433,92Mhz lik sinyal bir taşıyıcı sinyaldir. Yani asıl veriyi bu sinyal taşır. ALıcı bu sinyali alıp modüle eder ve içinden asıl veri bilgisini ayıklar.
Bir ortamda aynı frekansta yayın yapan iki verici var ve her ikiside taşıyıcı sinyal. Birinde taşınan bir data bilgisi var diğerinde farklı bir bilgi var. Hal böyle olunca her iki alıcıda bu sinyalleri alır. İki sinyal bir birinin üzerine biner ve karışır yada bir birlerini bozarlar (benim fikrim). Alıcılarda bekledikleri sinyali alamamış olurlar bu ise sorunun kendisi demektir. Çare !!!, ya frekans değişecek yada iki verici aynı anda sinyal yollamayacak. Hepsi bu.
Ben olsam 500 vericiyi değiştirmektense diğeri verici tek ise onu değiştirmeyi düşünürdüm.
Ete

erdogan2734

Tamam hocam şu anda yapılacak ilk işlem rf'i sinyal çıkacağı zaman enerjilendirmek.  Daha sonrada modülleri değiştirmek yeni farklı frekansta modül almak. Yeni kart basımı bitip devreyi denediğimde tekrardan bu konuyu sonuçlandıralım. Teşekkür ederim.

RF modülü sinyal göndereceği zaman enerjilendirdim hocam. Bu şekilde hiç bir çakışma olmadı ve şu anda şirketteki tüm elektronik cihazlar sıkıntısız çalışıyor.
   Teşekkür ederim...
Erdoğan