Dijital Saat

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 13:49:54

tekniker çağdaş

7 numaralı saat hocam ds 1302 takılıyken çalışmıyor devre

ete

Saate ayar vermez isen çalışmaz. Çünki fabrikasyon olarak ds1302 nin saniye registeri 7 nolu biti 1 yapılmıştır. Bu bit halt yani saati durdurma biti olarak tanımlanır. Saate ayar verirsen otomatik sıfırlanır ve çalışmaya başlar. Herhangi bir ayar vermen yeterlidir.
Ete

tekniker çağdaş

hocam saati çalıştırdım ama ds1302 ısınıyor

ete

Bozuktur o zaman. Değiştir düzelir.
Ete

tekniker çağdaş

hocam saati çalıştırdım ama  örneğin 21:35:25 de kaldı diyelim  derece ve tarihe geçiyor tekrar 21:35:25 den devam ediyor

ete

Bu işi nasıl becerebildin şaşıyorum. Programda böyle bir emir verilmemiş olmasına rağmen senin devrende saat haricinde bir şey gösterilince saat beklemede kalıyor anlaşılan. Üşenmedim simulasyonda dikkatlice inceledim. Orada öyle bir şey olmuyor. Sende dene istersen. Bu durumda senin devren neden öyle davranıyor gerçekten bilemiyorum.
Önceden saatin çalışmamıştı sonradan nasıl çalıştı bunları açıklarsan bazı ip uçları bulabiliriz belki.
Isınma sorununda vardı onuda halletinmi? Neden ısınıyormuş bulabildinmi yoksa hala devam mı ediyor.
DS1302 nin Şebeke besleme uçları ile Pil besleme uçlarını hep karıştırıyorlar. Sen nasıl bağladın doğrumudur bunlar?
DS1302 nin kristal bacaklarına ne bağlı onlarıda bir açıklarsan sevinirim.

Bu arada ufak bir açıklama vereyim. Bu programda saat bilgisi RTC den kesme yardımı ile okunmaktadır. TMR0 sayacı sayarak her 16küsur ms de bir kesme oluşurmakta ve her kesmede sayac değişkeni saydırılarak 58 olunca ki buda yaklaşık 900 küsür ms de bir saat bilgisi okunmaktadır.  Kesme özelliği kapatılmadığı müddetçe ki programda bu özellik kapatılmamaktadır, saat sürekli olarak okunmaktadır. Bu nedenle ekran sıcaklık gösterirken yada tarih gösterirken saatin durması gibi bir şey imkansızdır. Kesinlikle mümkün değildir. Program hangi ekranda olursa olsun saat okunur ve okunan saat bilgiside sürekli olarak ekran formatına çevirilip yeri gelince saat bilgisi ekrana verilir. Kısaca bu söylediğin imkansız ötesi bir şey ama olduğunu söylediğine göre bir yerlerde sorun var demektir ve bende bunu merak ediyorum nerede?

Ete

tekniker çağdaş

hocam sorunu buldum ds1302 nin kristalini yanlış vermişler değiştirdim normal olarak çalıştı saat kısmında led ler yanıp sönmüyor sanırım proğramın orjinali böyle

ete

Ledler yanıp sönmüyor. Çünki zaten saniye sürekli değiştiği için buna gerek görmedim.

Ete

tekniker çağdaş

Anladım hocam çok zamanınızı aldım kusura bakmayın. Herşey için çok teşekkür ederim sağolun.

ersahin42

ete hocam bunun bana 57 mm displey için tasarlanmış olanı proje için lazım. Varsa eğer ısıs ares ve pic yazılımlarını verebilir misiniz ? Teşekkürler...

ete

Yazılım display boyutuna göre değişmez. Boyut büyüdükçe display sürme şekli değişir yalnızca.
Oda her segmentin ne kadar akım çekeceğini tespit edip ona uygun bir transistörle segmentlerin sürülmesi şeklinde uygulanır. Yazılm hepsi için aynıdır.

Bende displaye göre yazılım ve devre yok maalesef.

Ete

ersahin42

ete hocam aslında ben 100mm saat için baskı devreyi çıkardım hazır yalnız display tanesi 10 tl falan toplamda 50 tl malzeme tutuyor pahalı olduğu için yapmadım 100 mm haricinde saat devresi varsa herhangi biri olur teşekkürler

Cetullah

Hocam iyi günler, bir üniversitede Elektrik-Elektronik Müh. okuyorum ve yardımınıza ihtiyacım var. 21 Aralık a kadar bir dijital saat - termometre yapmam gerekiyor ve bunun için sizin 320 volt sitesine koyduğunuz 7 projeden 1. sini seçtim.  Devrenin aynısını çizdim ve kodu da derleyerek proteusta simüle ettim. Fakat sıcaklığı 27 C olarak ayarlamama rağmen -0.0 C gözüküyor ve saniye de ortalama 5 saniyede bir değişiyor. Acaba bunlar bilinen sorunlar mı? Sorun sizce nerede olabilir? Şimdiden teşekkürler.

ete

Bu sitede yer alan rar dosyasını yükle ve ordaki aynı projeyi dene.
Aynı sorun devam ediyor ise haber ver.
Ete

ersahin42

ete hocam ben bu devreyi yaptım bir tek pıc programlaması kaldı bu devre acaba 12V ksmından kaç amper çekiyor ona göre güç kaynağı bulacam teşekkürler 100mm saat devresi