El Telsizleri ile seri haberleşme (SERİN - SEROUT) komutları gönderilebilir mi?

Başlatan erkanert, 08 Kasım 2012, 15:41:48

erkanert

Öncelikle selamlar.
Benim sorum picte SERİN SEROUT komutlarını pmr telsizde kullanabilirmiyiz.  300 baud rate te pmr telsizin TX olarak mikrofon ucunu, alıcı olarakta diğer telsizin kulaklık ucunu kullanmak istiyorum.. Ben denedim ama haberleşme yapmadı. Araya yapılacak bir devre yada entegre önerisi olan var mı. Bu arada Pic devrem gayet sağlıklı çalışıyor (RF siz).

Erata

direk o şekilde kullanılmıyor  ama TCM3105  entegre ile modem yapılabiliyor  bu şekilde bişey düşünülebilir  aşadaki linkten bir araştır

http://www.google.com.tr/search?q=tcm3105&hl=tr&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=3rmbUMyjGeOm4gS0zoDwDQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=917

radyo amatorlugum zamanında  90 lı yıllarda   bu tip yaptığımız modemler ile 1200 baudda odtu de kurulmus olan  internet baglantısı ile
amator telsiz frekansında  telsizlerle internete baglanıyorduk

(bu arada ben baya yaşlanmışım yaf :D)

erkanert

Benim anlamadığım UDEA nın 10 tl'lik kartlarıyla bu iş yapılabilirken bu entegre kullanılmadan mutlaka araya birkaç devre elemanıyla bu iş yapılabilir gibi geliyor.Çünkü iletişim hızı düşük. yok mu acaba bir önerisi olan.

Erata

sorunda burda zaten udeanın rf modulleri data alıp göndermek için üretilmiş
ama telsizler ses göndermek alma için  yani modulasyon var  telsizlerin içine girip modulator kısmını çıkarırsan onlarıda kullanabilirsin

medes

Erkanert  SERIN VE SEROUT Komutlarını telsizle gönderip alacaksın alırken ne yapmak istediğin önemli yoksa gitmez  veya gelmez diye bir sorun olmaz burada amaç ne yapılmak istendiğidir ses göderirsen ses alırsın sinyal göderirsen sinyal alırsın
burada önemli olan ne göderiyoruz ne istiyoruz serout ile göderirsin yalnız senin gönderdiğin sinyal hızı yüksek ve mikrofon
giriş kazancı için çok çok düşük olduğundan mikrofon girişini etkilemesi mümkün değildir ne yapılması lazım serout çıkış sinyal
genliğinin mikrofon girişini etkiliyecek seviyeye yükseltilmesi gerekmektedir. bilmem anlatabildimmi

erkanert

medes kardeşim öncelikle cevap için saol. Ozaman ben yapmak istediğimi söyleyeyim. Ben 8 kanal uzaktan kumanda yapmak istiyorum . ama istediğim kumandada aynı anda iki tuşa basıldığındada işlem yapmak istediğim için SERİN ve SEROUT komutlarını kullandım. Amaç portb de hangi tuşlara basılıysa yine portb ye onun bilgisi gidecek. pic yazılımında herhangi bir sorunum yok. ayrıca elimde çok sayıda pmr telsiz var o yüzden bunları değerlendirmek istiyorum.

Soru 1: Acaba haberleşme hızını daha da düşürsek yinede seri haberleşme yaptıramaz mıyız pmr telsizin mikrofon ucundan.
Soru 2 : kullandığım pic 16f628. başka bir pic kullanarak analog girişi çıkışı olan (bilmediğim için soruyorum ) bu yapılamaz mı.
Soru 3: SERİN SERİN2  yada HSERİN  komutları kullanılarak haberleşme sağlanamaz mı (yani bunların birbirinden farkı var mıdır)

kudretuzuner

Merhaba
Bu konuyu çözebilmek için (türkçesini yazayım)digital sinyalin yükselme ve düşme zamanının az olması gerekiyor.Yani sinyalin kare dalgaya çok yakın olması gerekir.Telsizler ise ses frekansı aralığında çalışabilecek elemanlardan oluştuğundan siz kare dalga sinyal bile verseniz gerek verici katı gerek alıcı katı sinyalin bir bölümünü kırpabilir.Ama alıcı ve verici katlara schmitt trigger
ilave edilirse olabilir diye düşünüyorum.
http://www.google.com.tr/#hl=tr&gs_nf=3&cp=6&gs_id=h&xhr=t&q=schmitt+trigger&pf=p&output=search&sclient=psy-ab&rlz=1W1ADRA_tr&oq=shmitt&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=378f8b15fae98d11&bpcl=38093640&biw=1024&bih=540

muratay

mg1980

Erkanert,
PT2262,72'lerin el telsizleri ile mesafesinin artırılması için bir süre uğraştım ,sonuç alamadım.Ama DTMF kodları ile şöyle bir şey yaparak uzaktan komuta sağlayabildim:Cep telefonu kulaklık çıkışından minyatür çıkış trafosuna trimpotla ayarlayarak çıkış aldım.Bu sinyali telsizin
mikrofon girişine verdim mandala basarken cep telefonu tuşlarını DTMF sinyali olarak kullandım.Alıcı telsizin kulaklık çıkışına 8870
DTMF entegre devresini bağladım.Bu şekilde kumanda sağlanabiliyor.Kolay gelsin.mg1980