Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

ete

Hiç bir proje 1Mhz krital ile çalımıyor. Kristal değerleri için programların içine bak hepsi 4Mhz olması gerek.
Ete

ramazantuncay

selamün aleyküm :)
sizden bir ricam olacak bana saat derece ve de alarm devresi lazım bu konuda olan bütün devreleri indirdim ve simülasyonda denedim fakat bazı devrelerin ya alarm yada derece kısmı çalışmıyor elinde tam olarak çalışan bir devresi olan varsa gönderebilir mi

Mucit23

Hocam selamlar. Bu devreyi yıllar önce yapmıştım.  Hala evimde kullanıyorum.  5-6 sene oldu herhalde.

Devredeki hata oranını azaltmak için 32768Hz harici beslemeli kristal aldim. Bu kristali pille birlikte nasil baglamam gerekiyor? Pille sadece ds1302 yi beslemek yetmeyecek. Harici kristalide beslemem gerekecek
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Hazır osilatör aldın sanırım. Genelde 4 köşe bazen kare bazende diktörtgen şeklinde olurlar. Altta 3 veya 4 bacak olur 4 bacak var ise birisi NC dir.
Bir tane baesleme bir gnd ve birde out bacağı vardır. Besleme bacaklarına pil voltajını ver out bacağını DS13xx in osc bacaklarından giriş olanına bağla. İki bacaktan birisi giriştir hangisi hatırlamıyorum şu anda. Osilatörün bacakları için data sheete bakman gerekebilir.
Umarım pil voltajı ile çalışabilir. Diğer yandan bu tör osilatörlerin bir kaç tipi var TCO olanı aldığını umarım. Temperature compensated oscillator diye geçiyor ismi ısıl kararlılığı sağlanmış (sanırım içinde özel bir ısıtıcısı var) bir eleman olup sıcaklık değişiminde frekansı değişmeyen tiptir. Diğerleri genelde 25 derecede doğru frekans vermesine karşılık sıcaklık değişimlerinden etkilenmektedirler.

Ete

zeynal

Merhaba Mucit23.Evdeki saatlerimde kullandığım bağlantı.Fakat bu tür OSC ler saatlerde kullandığımız CR2032 pillerini çok çabuk bitirir.Ben 3 adet kalem pil kullandım(3 lü kalem pil yuvası aldım ve saatin arkasına bağladım).Kolay gelsin

Mustak

Merhabalar,

Yedi nolu saati Rgb şerit led ile yaptım. Sanırım programla ilgili bir sıkıntım var.  7. saatin simülasyon için yazılan kısmının silinmiş halindeki, hex dosyasını paylaşabilir misiniz?
kolay gelsin.

ete

Ne gibi sorunun var anlamadım. Sorunu buraya yazsaydın anlamakta zorlanmazdık.
Şimdi saat projelerinden 7 nolu olanına baktım. İçinde simulasyon için ilave edilmiş bir şey yok.
Daha açık ne istediğini yazarsan yardımcı olabilirim.

Ete

Mustak

Hocam ilginiz icin tesekkurler.
Proteusta ki similasyonu kastetmistim. Sicaklik degerini gostermiyor. Ds1820 yi degistirdim . Bu baslik altinda olan 7 nolu prgramlari yukluyorum, saat, yil, sicaklik degerlerini gosteriyor, birde 4. Mod tum digitler yok oluyor.
   Bu arada ben elektrikciyim. Maillerin yuzu soguk oluyor. Yazilimda hata oldugunu kastetmedim. Ben acaba yanlis programmi yukluyorum, dusuncesiyle yazilim sikintim var diye belirtmistim.
   Diger bir noktada cikardigim plaket kotu oldu. 74hc595 leri parcalayip displaylerin yanina koydum. Haberlesme mesafeleri uzadigindan gurultu kapiyor olabilir diye dusunuyorum. Kenarda kalan displayler titreyerek yaniyor. Musait olunca videosunu koyacagim.
Kolay gelsin.

ete

Sitedeki rar dosyasından alıp kullandın ise program simulasyona göre değil gerçek devreye göredir. Sıcaklık göstermesi gerekir. Göstermiyorsa devrende sorun var demektir.

Saatı bizzat bende yapmıştım. Bahsettiğin sorunları görmedim hiç.

Ete

Mustak

Teşekkürler Hocam,
Ds1820, bağlantıları ve pcb yollarını yeniden gözden geçireceğim.

Müştak.

Mustak

Ete Hocam Merhaba,
DS1820 ters bağlanınca çalışmaması normalmiş. Yenisini yarın alacağım ters besleme verdiğimi takınca 10 derce gösterdi. Isıtmam bir işe yaramadı .
      Kenardaki displeyler de ara renk modunda gerçekleşiyormuş. Ben hazır rgb kontrol ünitesi kullanmıştım. Segmentleri de metrede 60 ledli 5050 ile yapınca maalesef ortak katotlu devre oldu.Pic pozitif çıkış veriyor, önce NPN BC547 yi onunla da PNP BC327 yi sürmek zorunda kaldım. Haliyle BC327 ile kontrol ünitesinin içerisindeki transistörler seri oldular. Kontrol devresinin ara renklerinde düşük   voltaj verince sanırım titreme ondan geçekleşiyor.   Kumandadan tek renk ve en parlak modu seçince titreme kalmıyor. 
İyi akşamlar.

Müştak.

Muser50

merhabalar ete hocam sizin saat 6 devresini yaptık.çalıştı fakat 2 gün normal çalışıyor sonra saat duruyor deli etti  beni menü tuşuna 2 kez basıldı mı tekrar çalışıyor bunun sebebi nedir rtc ds1302 durma problemini nasıl düzeltirim

ete

Muhtemelen DS1302 veya onun 32768 hz lik kristalinde sorun vardır.
Ama herhangi birini değiştirmeden önce sırf denemek için ilişikte iki program daha veriyorum. Saat(7) olanı aynı devrede takvimde gösterir. Saat(6) da takvim gösterme yok idi hatırladığım kadarı ile. Ama hem 6 olanı hemde 7 olanı ayrı ayrı denemeni istiyorum.
Bu iki programda diğerlerine göre farkı bir mantık uyguladım. Daha stabil çalışması gerekir.
Sonucu bildirirsin.

Ete

Sonradan bir tane daha saat-6 (saat-66) ekledim onu da dene istersen.

erdoganacun

ete  hocam  merhaba ... hocam  microbasıc,de   yazılmış  P10  saat projem var .. zaman buldukça  microbasıc  çalışıyorum. henü yeni  sayılırım .hocam sıcaklık eksiye  yani  sıfırın altına  düştüğü  zaman  normalde  ( - ) işaretin ekranda olması gerekiyor  ama olmuyor  bir  çok  bilgi  topladım kütüphanedekinin  aynısı olmasına  rağmen - işareti gösteremiyorum         hocam  bu konuda yardımcı  olabilirmisiniz. saygılar

ete

Erdoğan,
Ne sensör adı vermişsin nede kodlar bu işle alakalı. Kod kısmından emin değilim çünki microbasic bilmiyorum. Her ne kadar mantık değişmez gibi bir fikir varsada o zaman farklı derleyici yapılmazdı derim. Bu kodlarda bir okuma rutini göremedim. Üstelik sıcaklığın eksi çıkabileceği bir işlemde unsigned değişken kullanılmaması gerekmezmi. Signed kullanılırsa ancak eksi değer görebilirsin diye düşünüyorum.
Ete