master slave haberleşme

Başlatan F®T, 11 Kasım 2012, 17:07:02

F®T

ete hocam master slave haberleşme ile ilgili bir çalışma yapmak istiyorum.her iki tarafta birbirine istediği zaman veri gönderebilecek.sizin master slave çalışmasına göre bir çalışma yapmaya çalıştım.ama bir türlü haberleşmiyor.sizden ricam kontrol ederseniz sevinirim.

hocam yeniden yükledim.ama istediğim gibi olmuyor.masterde basılan buton masterde led olarak çıkış yapıcak ve slavedede led olarak çıkış yapacak slavde aynı butona basılınca master ve slavede durum eşitlenecek ve pozisyonlar sıfırlancak.

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Aslında devre haberleşiyor ancak master ard arda değer yolluyor. Bunu önlediğin zaman sistemin çalışığını kolaylıkla görebiliyorsun.

Bunu sağlamak için master programını şöyle değiştirdim.

sadece değişen kısmı veriyorum.
..........
......
ESKI       VAR WORD
YENI       VAR WORD
ID         var byte

Pause 500
SEC=0
RCIE=1
PEIE=1
GIE=1
ON INTERRUPT GOTO KESME

BASLA:
      BB=~PORTB
      CC=~PORTC<<3
      DD=~PORTD
      YENI=BB+CC+DD
      IF YENI=ESKI THEN BIR
      ESKI=YENI
      SEC=1

Hserout ["$","R","F",BB,CC,DD,$45,$4E,$44,$0D,$0A]
      SEC=0
BIR:     
      shiftout dta,clk,1,[Dd,CC,BB]
...........
........

Ete

F®T

Ete hocam ilerleme yaptım ama slave olan pic stack sıkıntısı yapıyor.return lerle  ilgili bir sıkıntı görünmüyor.fakat slave butonuna basınca stack taşması oluşuyor.masterden slave e hangi buton ise gidiyor.masterdeki ikaz led ve buzeri de slavde pozisyon alıyor.şunu yapamadım bi türlü.masterde basılan buton karşıya ikaz veriyor ve aynı butonun ledi yanıyor.slacvede aynı butona basılınca sistemdeki ledler ve ikazlar resetlenecek.takıntım bu noktada.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Program yazarken dikkat etmen gerekiyor. GOSUB YOLLA şeklinde gitmen gereken yere GOTO YOLLA dediğin için stack hatası meydana geliyor. Üstelik bu programı çalışır hale getirmiştim yine çalışmaz hale getirmişsin.

Her neyse istediğin şekil ilişiktedir.

Ete

F®T

hocam o kadar inceledim hatamı göremedim. :-[ bazen bir işle fazla uğraşınca insan çok basit bile olsa göremiyor heralde.sizede zahmet verdim.allah razı olsun.

F®T

Ete hocam selamlar.hardware usart kesmesi ,lcd ,hardware pwm ve shout komutlarını aynı anda kullanınca proteuse simülasyonunda cpu %100 oluyor.hpwm iptal edince bi nebze normalleşiyor.bunun sebebi bu komutların aynı anda kullanılmasındanmı kaynaklanıyor.bu komutların aynı anda kullanılmasının haberleşme üzerine etkisi olabilirmi?

ete

Gerçek devrede hiç bir sorun olmaz. Simulasyonda işlemciye fazla yüklenildiği için simule etmede zorlanıyor. Hepsi bu.
Ete

Mucit23

Alıntı yapılan: F.T - 15 Aralık 2012, 14:49:40
Ete hocam selamlar.hardware usart kesmesi ,lcd ,hardware pwm ve shout komutlarını aynı anda kullanınca proteuse simülasyonunda cpu %100 oluyor.hpwm iptal edince bi nebze normalleşiyor.bunun sebebi bu komutların aynı anda kullanılmasındanmı kaynaklanıyor.bu komutların aynı anda kullanılmasının haberleşme üzerine etkisi olabilirmi?

Ferit Birşey denermisin.

İsis çalışıyorken görev yönticisini aç. İşlemler içerisinden ISIS.EXE yi bul. Üzerine Sağ tıkladığında öncelik ata Şeklinde bir bölüm göreceksin. Oradan Gerçek Zamanda Seçeneğini seç.

Bir yerde okumuştum bunu. Herhangi program için bu işlemi yapınca işlemci o programla dahada çok ilgileniyormuş. Benim bilgisayarımı %100 kasacak bir isis simülasyonu olmadığı için deneyemiyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

F®T

Tamam Ferhat deniyorum.

Denedim ama pek farkeden bişi olmuyor.pc deki bu kasma simülasyonun çalışmasında baya bi etkili oluyor.haberleşmede sıkıntım olması bundan olabilirmi acaba?

halilgaliç

bende döviz panosu yapmıştım ısıs te bir türlü haberleştirememiştim ama gercek devrede canavar gibi çalışıyor

Mucit23

Alıntı yapılan: F.T - 15 Aralık 2012, 18:10:22
Tamam Ferhat deniyorum.

Denedim ama pek farkeden bişi olmuyor.pc deki bu kasma simülasyonun çalışmasında baya bi etkili oluyor.haberleşmede sıkıntım olması bundan olabilirmi acaba?

Umutluydum bu yöntemden. Demekki işe yaramıyormuş.

Simülasyonda herşey olabilir.  Gerçekte denesen daha iyi olur.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

F®T

evet.anlaşılan kartı basıp denemem gerekiyor.