pcb yapan firmalar

Başlatan mustafa, 18 Kasım 2012, 14:14:36

mustafa

Merhaba arkadaşlar,
Ben yaptığım bir proje için pcb yaptırmak istiyorum. Ancak ilk defa yaptıracağım için bu konuda bazı öğrenmek istediğim şeyler var. İnternette araştırdığım kadarıyla metaş pcb diye bir firma en uygun fiyata bu işi yapıyormuş. Ben 50 tane kadar yaptırmak istiyorum. 10x15 boyutunda bir pcb. Bu noktada pcb yi areste çizerken nelere dikkat etmeliyim. Yani zone kullanırsam fiyat değişir mi. Pcb yaptırdığım firma aynı zamanda dizgi de yaprmı , fiyat olarak ortalama ne kadar isterler gibi şeyleri merak ediyorum. Daha önce yaptırmış arkadaşlar var ise tecrübelerinden bir şeyler öğrenmek isterim. İyi günler dilerim..

kotan04

ilk devreni demo olarak yapmışsındır sanırım hataları görmen açısından iyi oluyor çizimdeki yol  aralıklarını çok yakın tutmamanı tavsiye ediyorum ben yakın yapmıştım pcb yaptırdığımda bazılarında kısa devreler vardı onları ben tekrar maket bıçağı ile düzelttim

xoom

Bu tarz soruları bence PCB bastıracağın firmaya sormalısın.. bazıları t15'den daha ince çizgileri çıkaramazken bazıları çok daha ince çizgileri basabiliyor.. Bahsettiğin soruların neredeyse tamamı firmadan firmaya değişen konular.. o yüzden 1-2 yere telefon açıp merak ettiğin soruları sormalısın..

Erata

Eger kart adedi fazla ise delik içi kaplama varsa  sıfır hata istiyorsanız bu iş için çin üzerine  yoktur

en az 100 adet basıyorlar  fiyat olarakda cazip  15-20 gün içindede yolluyolar

İstanbulda bi çok  baskı devre firması müşterileri için  bu şekilde bastırıyor kartları

mustafa

Merhaba arkadaşlar , bugün bir kaç firma ile görüştüm , içlerinden en uygun fiyat veren firma metaşpcb isimli firma arkadaşlar . Tabiki daha ürün yaptırmadım kalitesi nedir bilmiyorum o yüzden.

F®T

biz pcb bastırmıştık.tabi ucuz olunca maliyet ona göre oluyor.kaliteli istenirse maliyet ona göre oluşuyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mustafa

Tabi burada belki bizim için işi en kolaylaştıran ve en şık duran yöntem olarak delik içi kaplamadan da bahsetmek istiyorum. O durumda fiyat olarak şunu söylediler. Eğer pcb nin toplam boyutu 1 m2 yi geçmiyorsa :
fiyat=enxboyx40kuruş+225 TL
eğer boyut 1 m2 yi geçiyorsa da bu ekstra 225 TL yi almıyorlar arkadaşlar.

muratay

Selam arkadaşlar ben yaklaşık 3-5 ay önce metaş'a 50adet  10x15cm kart bastırdım crossover kartı yaklaşık kargo dahil 120TL ödedim kartlarda fena değil yani çok-çok profesyonel projeler hariç iş yapıyor...Resimleride ektedir...

kotan04

merhaba arkadaşlar 15x20 cm civarında bir kart tasarladım bu karttan az sayıda 5-10  adet olabilir bu kartı bastırabileceğim fiyatı uygun bir yer biliyormusunuz  eğer çinde bastırmak ucuz olacaksa link ekliyebilirmisiniz teşekürler iyi çalışmalar

halilgaliç

ali

bende efebaskıdevreyi tavsiye ederim.bi aralar 20 tane 15x11cm bastırmıştım.

3mZ

Ben bir projemde Ankarada Capital PCB'ye yaptırdım işten memnun kalınca diğer işlerimide vermeye başladı adet fazlalaştıkça fiyat diplere iniyor bilgine. Aşağıdaki pcb dosyasını bir incele 3 boyutlu ve düz şekilde ayrıntılı smd ve bir sürü malzemeye rağmen çok kaliteli iş çıkardılar.

toprak

Çift taraflı pcb denemeleri yapmıştım. Fakat kendi imkanlarımla delik içi kaplamayı yapamamıştım.
Delik içi kaplama için gerekli malzemeler hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?
Gerekli malzemeleri nereden bulabilirim?
Yöntem olarak çeşitli yöntemler var  galiba.
Sizin bildiğiniz yöntemler var mı arkadaşlar.
paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

mustafa

delik içi kaplamayı malesef yapamazsın . Ben bottom dan top a geçişleri bir tel yardımıyla yapıyorum ve 2 taraftan lehimliyorum.Zaten başka da bir yöntemi yok sanırım.

toprak

Delik içi kaplama yöntemi var. Fİrmalar o kadar kartı herhalde tek tek telle lehimlemiyorlar.
Bunun için bazı kimyasal maddeler temin etmek gerekiyor. Fakat ben bu malzemelerin tam olarak neler olduğunu bilmiyorum.
Kimyasal malzemeler olduktan sonra yöntem olarak elektrolız yönetimini kullanıyorlar.
Ama dediğim gibi acemisi olduğum için bu konuda deneyimli arkadaşlar olabilir diye düşünerek sordum.
Delik içi kaplamanın nasıl yapıldığını bilen arkadaşlar var mı?
Malzemelerini sattıklarına göre bir yöntemi de vardır.
Saygılar
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.