pcb yapan firmalar

Başlatan mustafa, 18 Kasım 2012, 14:14:36

mustafa

Toprak kardeşim ben de biliyorum delik içi kaplama olduğunu. Eskiden pcb yapan firmalar da bunu yapamıyorlardı benim dediğim şekilde header soketler kullanıyorlardı. Ama sen evde delik içi kaplama yapamazsın. Yapmak için boşyere vakit kaybetme. Benim dediğimi yaparsan kolay yoldan işini halletmiş olursun.

3mZ

Mustafa'ya katılıyorum çünkü dışardan göründüğü gibi basit bir işlem değil ben elektroliz sistemi ile yapılanı gördüm İstanbul/Ümraniye'de Güler PCB delik içi kaplama için 13 çeşit sıvıdan plaketin bir yüzüne anod bir yüzünede katod elektrodunu monte ederek sırayla birbirinden farklı sıvılardan geçiriyorlar ve hepsinin bekleme süresi değişik son 3 sıvı kalay kaplama için kullanılıyor eğer 10. Kaptan sonraki 3 sıvıdan geçirmezsen plaket sadece bakır kaplanıyor. Eğer çok merak ediyorsan sistemi Güler pcb deki arkadaşlar gayet esnaf ve olgun kişilerdir durumu bildirirsen sana makineyi gösterip izah ederler ama benim önerim sana bu tür işleri dışarıya yaptırman çünkü bazen küçük hesaplar peşinde koşarken daha büyük şeyleri kaybettiğimiz oluyor ama yok sadece ben hobi olarak uğraşıp kendim yapmak istiyorum dersen bilemem.

Birde aşağıdaki videoyu incelemeni tavsiye ederim bu ise Odak PCB Türk firmasıdır Hadımköy'de çok büyük bir tesis gidip yerindede görmeni isterim. Aşağıdaki linkteki videonun 40. saniye ve 2.50 saniyelerin olduğu yerde bahsettiğin işlemler yapılışı gösteriliyor.

Odak PCB introduction ([url=http://www.odakpcb.com]www.odakpcb.com)[/url]

3M

İlyas KAYA

Sayın 3m'in belirttiği Güler Elektronik de yaptırabilirsiniz.
İster numune ister seri.
Adetlerim az olduğu için birçok firma işi kabul etmiyor.;Bende yıllardır Güler Elektroniğe yaptırırım.
Daha önce herşeyi elde yapıyorlardı. CNC niye almıyorsunuz dedim , o ne demişlerdi :D
Şimdi 3 tane CNC leri var :)

Sefer bey ile görüşürseniz yardımcı olacaktır.

Saygılar.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

3mZ

Alıntı yapılan: kayatech - 24 Şubat 2013, 23:50:26
Sayın 3m'in belirttiği Güler Elektronik de yaptırabilirsiniz.
İster numune ister seri.
Adetlerim az olduğu için birçok firma işi kabul etmiyor.;Bende yıllardır Güler Elektroniğe yaptırırım.
Daha önce herşeyi elde yapıyorlardı. CNC niye almıyorsunuz dedim , o ne demişlerdi :D

Saygılar.
CNC niye almıyorsunuz dediğine göre baya zaman önce söylemişsindir  çünkü Kenan ve Sefer Abinin cnc router işlem merkezini aldıkları yaklaşık 5 yıl oluyo İlyas Abi.
Ben 1-100 arası kart bastıracaksam Güler pcb ve Capital pcb tercih ediyorum ikisiylede çalışıyorum 1000-1500 lere çıktığım zaman Printronics pcb Kenan Hacıoğlu tercih ediyorum.
      Herkezinde aklında bulunsun eğer çıkaracağınız kart el dizgisi (thy) olacak ise yukarıdaki 3 firmada uyar fakat makine dizgisi olacak ise önerim kesinlikle Printronics'dir çünkü Güler ve Capital'in dip lehimi merdaneli pota lehim olduğu için kart makine dizgisinden sonra malzemelerde düşme yapışmama iletmeme gibi problemler çıkartıyor bunu kendileride yaptırdığınızda herhangi bir kart söylerler.
     Fakat Printronics Pcb bu tür işleri çine yaptırıyor ve ne tür bir lehim sistemi kullanıyorlar bilmiyorum ama süper işler çıkartıyorlar şahsım adıma memnunum gerek sürümdeki ucuzluk gerek kalite.
Saygılarımla
3m

sinancnc

http://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=pcb

adet yüksek olursa buradan online chat ile fiyat alarak yaptırtabilirsiniz...
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

toprak

Alıntı yapılan: kayatech - 24 Şubat 2013, 23:50:26

Saygılar.

Delme icin de cnc kullaniyorlardir sanirim. Bana delme için cnc yi nereden aldıkları ve kullanımı hakkında yardımcı olabilirler mi? En azından delme işlemini küçük cnc ler ile evde de olsa yapabilirim.

3M arkadaşın gösterdiği videoyu izledim. Delik içi kaplama yapmayı veya denemeyi düşünüyorum açıkçası .
Sadece kullanılan malzemeleri bulma konusunda sorunum var. Belirttiğiniz firmalardan yardım almaya çalışacağım. Ben de şimdiki denemelerimde teli lehim yaparak sorunu hallediyorum.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

sinancnc

sinancnc

Alacağına karar ver kullanımı için not et sinancnc@gmail.com
alırsan ben kullanım hakkında yardımcı olacağım

toprak

Alıntı yapılan: sinancnc - 25 Şubat 2013, 21:25:37
Alacağına karar ver kullanımı için not et sinancnc@gmail.com
alırsan ben kullanım hakkında yardımcı olacağım

sinancnc bende de şu an bir tane geçici olarak kullanmaya çalıştığım ama bir türlü kullanamadığım cnc var
yukarıdaki gösterdiğiniz linktekine benziyor.
25 pin LPT kablo ile bağlantısı var bılgısayarla.
Areste çizdiğim çizimi nasıl tanıtabilirim bilmiyorum.
Kullanamadığım için delikleri tek tek matkap ile deliyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim. Basit bir delme programı var mı. Veya onerecegınız bır delme programı.
Ayrıca yukarıda belirttiğiniz ürünü öneriyorsanız ileride alabilirim. Çünkü elimdeki geçici olarak almışım.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

sinancnc

kontrol ünitesi nedir ?

ama genele uyan iso kodları verecek olursak

S1000 M3
G43 G80 G90
T1 M6
G0Z20
G81Z-5R5F200
X10Y10
X20Y20
X30Y30
G80
G91G28Z0
G91G28X0Y0
M30

BU Kodları yükleyiniz çalıştırır ise detay atacağım çalıştırmaz ise siz tezgahınız hakkında detay atınız..

sinancnc

kotan04

güzel site ilgimi çekti cnc ile ilgili bir konu  açtım görüşlerinizi bekliyorum saygılar

sinancnc

kodların sonucunu bekliyorum alarm verirse her ne yaparsa mutlaka not alınız ikinci proğramda nokta atışı ile çalıştırırız tezgahı.. !

toprak

Alıntı yapılan: sinancnc - 25 Şubat 2013, 23:57:09
kodların sonucunu bekliyorum alarm verirse her ne yaparsa mutlaka not alınız ikinci proğramda nokta atışı ile çalıştırırız tezgahı.. !

Sayın sinancnc yardımınız için teşekkürler.
Çalıştırabilirsem çok sevineceğim. Yalnız kodları nereye yükleyeceğim. Hangi programı önerirsiniz.
Netten indirdiğim mach3 var. Kullanımı biraz karışık gibi görünüyor.
Daha basit bir delme programı da indirmiştim. İsmi easy NC drill di galiba.
Ama şimdi port sorunum var. Halledip denemeye çalışacağım.
25 pin portta pinlerden biri kırılmıştı. Yedek bir tane olması gerekiyordu. Onu bulursam deneyeceğim.
Bendekinin kontrol kutusu üzerinde bir marka yazılı değil. Mini CNC Controller yazıyor. SPINDLE düğmesi ve DRIVE düğmesi var.
SPİNDLE SPEED topaçı var. Bir de emergency stop acil düğmesi var.

Elimdeki cnc buna benziyor.
http://www.made-in-china.com/showroom/rattmtony/product-detailoqwQafKBZTpF/China-Mini-CNC-Router-Machine.html

sinancnc

http://www.ugrasi.com/Mach3.htm

Öncelikle mach3 kurunuz port ayarlarını yukarıda verdiğim linklere uyarak uygulayınız sistem manuel çalışır hale geldikten sonra bilgisayar masaüstüne bir not defteri açınız kodları içine yapıştırıp farklı kaydet diyerek tüm dosyalar seçeneği ile .txt uzantısını . nc olarak değiştiriniz. daha sonra mach3 açıp fıle open seçeneklerinden .nc dosyasını gsteriniz. otomatik mode alıp rapid seçeneği en %25 iken start butınuna basınız .Bu dediklerimi yapmaya çalışın tıkandığınız yerdeki adımda tekrar yazarsınız.

En son çağre size cep nomu vereceğim tezgahın başına geçip beni ararsınız oradan sizi yönlendireceğim.. bundan önce tezgahın fotoğrafını eklerseniz size daha bilerek yardımcı olabilirim. Referans siwiçlerinin bile olup olmadığı bir adımı oluşturuyor ..