M

pals ile tetikleme nasıl yapılır...

Başlatan muratay, 08 Aralık 2012, 19:55:41

muratay

Selam arkadaşlar elimde bulunan jeton kanalına jeton atılınca seçtiğimiz konuma göre, 25ms,  45ms,   veya 65ms pals üretiyormuş, sanırım palslerin voltajı düşük, soru şu örn.  45ms ile piki nasıl tetiklete biliriz veya anolog bir devreyi nasıl tetikleriz, not:pals çıkışları sanırım (-) eksi yardımcı olursanız çok sevinirim....

Arkadaşlar gerekli bilgiler linkteki pdf'te var....

http://coin-acceptor.com/pdf/WeavefutureCoinAcceptor.pdf
Teşekkürler

ete

PDF dosyasına bakılırsa iki tür sinyal var. Birisi Normalde Açık sistem de pin HIGH da bekliyor ve sinyal verileceği zaman bir LOW çıkartılıyor. Normalde Kapalı sistemde ise sistem LOW da bekliyor ve sinyal çıkacağı zaman bir HIGH sinyali çıkartılıyor.
Her iki sinyal'i de pic algılayabilir. Yeterki seviye kurtarsın.  Seviyeden şunu kastediyorum.
- HIGH da bekleyen sinyalin seviyesi +5V olmalı sinyal gelince seviye 0 volta düşmeli.
- LOW da bekleyen sinyal oV da beklemeli ve sinyal gelince seviye 3-5V arasında bir değere yükselmelidir.
Bu şartlar sağlanıyor ise gerisi son derece kolay.

Ete

muratay

Teşekkürler hocam kumbara HIGH ta beklerken 2.40v ac 1.9v dc çıkış veriyor ama jeton devreden geçince bile bu değer değişmiyor inanın üçüncü kumbara acaba 25ms, 45ms, 65ms, ile bir ilgisi olabilirmi? yada anolog bir devreyi süremezmiyiz, yani transistör gibi aslında ben denedim ama süremedim herhangi bir öneriniz varmı? Fet gibi...
Teşekkürler...

ete

Seviye düşük ise kuvvetlendirilir. Düşük derken kaç volt yada mv. ?
Bir transistör yada opamp kullanarak kuvvetlendirme yapılabilir.
Ete

muratay

Teşekkürler hocam kumbara HIGH ta beklerken 2.40v ac 1.9v dc çıkış veriyor ama jeton devreden geçince bile bu değer değişmiyor inanın üçüncü kumbara acaba 25ms, 45ms, 65ms, ile bir ilgisi olabilirmi? yada anolog bir devreyi süremezmiyiz, yani transistör gibi aslında ben denedim ama süremedim herhangi bir öneriniz varmı? Fet gibi...
Teşekkürler...

ete

Devre anlaşılan 2,4v olarak high da bekliyor ve para atılınca 25 ms süre ile low çıkış veriyor

Bu sinyali ölçü aleti ile ölçmen yada görmen mümkün değil maalesef.
Bir işlemci ile vasit bir komut ile bu sinyal yakalanabilir.
Garantli iş için portb0 kesmesi düşen kenar için aktif edilir ve para atıldığı anda kesme oluşur.
Kesme içinde herhangi bir çıkış pinine bağlı led yakılarak bu an yakalanabilir.
Kesme olmadan da bir şeyler yapmak mümkün.
Pulsin pin, 0 , sure   Şeklindeki komut pin den gelen sinyal low oluncaya kadar bekler.
Süre isinli değişkende gelen low sinyalinin süresini ölçer.
Bana kalırsa transistör falan gerekmez.
Ete

muratay

Hocam teşekkür ederim biraz daha uğraşayım....

muratay

Ete hocam;
"Garantli iş için portb0 kesmesi düşen kenar için aktif edilir ve para atıldığı anda kesme oluşur.
Kesme içinde herhangi bir çıkış pinine bağlı led yakılarak bu an yakalanabilir."

Size ait bu cümleye göre 25 veya 45ms portb.0 çıkışına uygun kısa bir kod yazabilirmisiniz? Bu bölümden sonrasını sanırım ben halledebilirim...Teşekkürler....
16F628A
4MHZ

ete

Program ilişikte . Aslında bu programın aynısını Ders notlarında kesme konusunu işlerken vermiştim.
Biraz daha araştırıcı olmanız lazım. Bu programı direk bir şey yapmadan deneyebilirsin.
Gelen sinyali direk PORTB.0 pinine bağla. PortA.0 pinine 1 adet 220 Ohm direnç üzerinden Led bağla.
Sinyal geldiğinde şayet senin sinyal kesmeyi oluşturabilirse PORTA.0 da bağlı olan led yanacak.
Tekrar para atınca led sönecek. Sen gerisini nasıl istersen ona göre yaparsın. Mesela led Toggle çalışmazda belirli müddet yanık kalır sonra söner gibi.

Ete

muratay

Teşekkürler hocam ders  6 bakmıştım deneyeceğim....