3

Resetleme Hatası

Başlatan 3mZ, 06 Eylül 2011, 23:05:49

3mZ

Arkadaşım yazılımda sorunum yok adc sorunum vardı o önemli değil onun çözümü var onu halloldu sayalım. Devre bu bilgisayarımda değil diğer bilgisayarımda oda yanımda değil sorunda pek anlaşılamıycak birşey yok röle çektiği zaman sorun yok fakat bıraktığında devre komple kafayı yiyor. Bütün deneylerimi 330 santigrat derecede çalışan plastik granül makinemde deniyorum. Bugünki deneyim ise birşey tespit ettim normalde makinaya bağlı olan TC izolesi metal ve TCnin artı ve eksi ucu dış izoleyle kısa devre kısa devre olunca haliyle makinenin ana topraklama hattıylada kısa devre oluyor. Yeni bir TC aldım dış izolesi fiberden artı ve eksi ucu dış izoleden kısa devre değil ve devre gayet stabil ve düzgün çalışıyor. yanlız öbür TC yi taktığımda bu sorunlar çıkıyor sorun %90 belli oldu gibi ama çözüm ne kafayı yiycem bnm hangi TC yi takarsam takayım aynı sonucu almam lazım.

inventor

Kullandığın TC resimlerdeki gibiyse,bunların dışındaki örgünün TC uçları ile temas etmemesi gerekiyor. Hangi tip TC alırsan al dış kısımdaki örgü,izole ( adına ne dersen artık ) içerideki uçlardan bağımsız olmalı. Elindeki sorunlu olmasın senin. Şu anda elimdeki termokupl lara baktım. Dış kısmı yay gibi olan dan var , faraday ağı şeklinde örülü olandan var,makaronlu var, bunların hepsinde içerideki iki uç dışarıdan bağımsız. Zaten öyle olmasıda gerekir diye düşünüyorum.
Selam

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

F®T

bu tip ölçüm sistemlerinde tc dış şasesi ölçüm uçları ile yüksek omaj bile oluşturduğu taktirde ölçüm cihazı şebekeden tamamen izoleli bir besleme ile çalışmıyorsa kesinlikle abuk subuk değerler görme olayını yok edemezsiniz.şase ile ölçüm uçları arasında zaman zaman temas yaşadığımız durumlarda beslemeyi sistemden izole ettiğimiz taktirde ölçümün saglıklı hale geldiğini görüyoruz.tabi zor durumlarda o yöntemi kullanıyoruz elimizde malzeme sıkıntısı yoksa tc dış kılıf ile ölçüm uçları arasında tamamen izole olanlarla değiştirmek daha dogru oluyor.ayrıca dış kılıfı ölçüm cihazının herhangi bir kısmına bağlamıyoruz.burda dış kılıfın sinyalde hariçten gelen etkileri yok etmek gibi bir faydası oluyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

3mZ

Arkadaşlar bakın 4 tane plastik enjeksiyon makinesi çalıştırıyorum ve 4 ünde toplam 24 rezistans var ve ayriyeten elimde 8 tane TC var hepsini çıkardım ve hepsini tek tek ölçtüm 17 tanesi kısa devre çıktı diğerleri açık devre kullanılan termostatların hepsi aynı ENDA ATC9311 serisi yanlış anlamayın size birşey demiyorumda bunlar nasıl hepsi stabil çalışıyor garip

SAYGILAR

F®T

endanın besleme devresini açıp bir bakarsanız.smps mi yoksa 7805 mi nasıl bir devre.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

3mZ

F®T

anladım.bizim kullandıklarımızda 7805 olan beslemelerde sensör şase kaçağı yaparsa kesinlikle doğru çalışmaz.araya gösterge beslemesini sistemden yalıtıcak şekilde smps atınca düzeliyor.burda sistemde çalışan parazit üretebilecek cihazların çok etkisi var.
örnek olarak elimko firmasının cihazlarında sensör şase kaçagı yapsa bile ölçümde sıkıntı oluşturmuyor.besleme smps ve şebekeden izole olduğu için.
tabiki her makina kendine özel koşullar oluşturuyor.yapısı farklı onun için sizin durumunuz için bişey diyemiyorum.
herkese iyi çalışmalar.

inventor

Alıntı yapılan: 3mZ - 12 Eylül 2011, 19:50:25
... 4 ünde toplam 24 rezistans var ve ayriyeten elimde 8 tane TC var hepsini çıkardım ve hepsini tek tek ölçtüm 17 tanesi kısa devre çıktı diğerleri açık devre

24 rezistans 8 TC var demişsiniz. 17 tanesi kısadevreli demişsiniz.  Eğer yanlış anlaşılmıyorsa rezistansların kısadevresinden bahzetmişsiniz. Yoksa 24 rezistansa ait 24 TC var ve ayrıca 8 TC daha varda onların 17 tanesimi sorunlu? Bahsettiğiniz cihazdan elimde olacaktı. Küşük ve dışı plastik TC leri vardı. Bir bakayım yapısına tekrar buraya yazarım

Selam

3mZ

24 rezistans ve bunlara bağlı ve şuanda çalışan 24 TC var ayriyetende elimde 8 adet ayrı yeni Tc var dedim
Benim burada asıl anlatmak istediğim sorun %100 belli oldu benim devrem izolesi TC uçlarıyla kısa devre olmayanla çalışıyor fakat diğer marka termostatlar ENDA-ELİMKO vs bunlar hangi TC bağlanırsa bağlansın gayet düzgün çalışıyor.

ETE
hocam kaç gündür cevap alamadım sizden sorunu buldum kullandığım TCnin dış izolesiyle TCnin artı ve eksi ucu kısa devre ee makinadada topraklama olduğu için dolayısıyla artı ve eksi ucuda topraklanıyor ve hatalara sebep oluyor ama hocam benim anlamadığı 4 tane makinam var hepsinde toplam 24 TC var 17 si izolesiyle kısa devre bunlar nasıl stabil çalışıyor  Acaba max6675 in beslemesini ayrı bi koldan versem olurmu veya devrede tc uçları 1mf la filtre edip kon. eksisini şaseye çektim hiç çekmesem direk 6675e girsem sorun hallolurmu?

ete

Bu sorunun çözümü tecrübe gerektirir ve bu konuda Inventor dan daha tecrübeli birisini tanımıyorum. Çalıştığı yerde her gün yüzlerce ısı kontrol sistemi ile boğuşuyor elinde her türlü sensör, termokupl, pt100 gibi ısı ölçüm elemanları mevcut. Ayrıca çok hassas ısı ayar ve kalibrasyon laboratuvarı ve cihazları da mevcut. Bu nedenle biraz ondan yardım almak gerekir diye düşünüyorum.
Tabiiki konuyu iyi bilen ve benzeri sorunlarla daha önce karşılaşmış olan diğer üyelerimizdende cevap bekliyoruz.

Burada çözüme kavuşturulması gereken soru şu, diğer kontrol cihazları dış kılıfı kısa devre olan termokupllar ile doğru ölçüm yaparken neden Max6675 bundan etkileniyor. Olaya mantık açısından bakarsanız  TermoC nin + ve - uçları dış kılıf ile kısa devre ise bu aletin görev yapmaması gerekir. Ancak normal aveometre ile yapılan kısadevre kontrolününde sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Zira TC sıcaklık altında bir voltaj üretir. Kısa devre noktası yeterli uzaklıkta ise bu voltaj ölçüm anında oluşabilir ve ölçen aletlerde doğru değer gösterebilir. Dedimya tecrübe konuşması lazım burada.

Ete

3mZ

Sağolsun hocam yardım ediyor herkezden allah razı olsun yardımlaşıyoruz ne güzel size sadece max6675e hakim olduğunuz için yansıtayım dedim şimdi az çok devrede kurulması gerekenleri biliyorsunuz mesela 6675in TC girişlerine paralel 1mF kondansatör bağladım ve kondansatörün eksi ucunu şaseye çektim 6675in besleme 5 voltunu ise devreden paralel aldım 6675in beslemesini başka yerden versem ve 1mF hiç bağlamasam direk girsem bir sorun çıkarmı

inventor

Bana sadece sistemde kısadevre olmasına rağmen çalışyor dediğin TC marka ve modellerini verebilir misin? Eğer etiket yoksa resim göndermen bile yeter. Kullandığın cihazlar ENDA sanırım. Farklı ise onuda yazarsan sevinirim.

inventor

Bu arada siz resimleri hazırlarken bende aklıma gelenleri ve olasılıkları buraya aktarayım. Öncelikle elinizde TC ler PLC-DCS gibi sistemler için tasarlanmamış,ENDA-ELİMKO gibi basit kontrol cihazları ile ( Basit derken alt seviye demek istiyorum yoksa bu firmalarında çok güzel cihazları var ) kullanılmak üzere yapılmış sensörler ise bu tip sensörlerin dış metal kısmı ile TC uçlarının kısadevre olması normaldir. Isıyı daha iyi ve hızlı iletmesi için bu şekilde yapılıyorlar.

Bu tip TC ler PLC-DCS gibi sistemlerle zaten kullanılamıyor. Muhtemelen elinizdeki sensörlerin durumu budur. Ancak resim gönderdiğiniz anda muhtemelen tanırım.

Eğer elinizdekiler bahsettiğim TC lerdense size o TC lerle çalışacak bir giriş sistemi tasarlarız.

Selam

3mZ

Konuyla ilgilenen bütün arkadaşlar ete hocam rexo arkadaşım ve sayıdeğer yüksel yardımlarınız için çok teşekkür ederim konuyu burada noktalamak dileğiyle....

Sorunu çözdüm arkadaşlar ölçü aletimi komşudaki bobinajcıdan almıştım pili zayıf olduğu için kesik kesik ötüp duruyor bende diyorumki ya arkadaş kendi elimle döşediğim pano kendi prograını yazdığım modül ve tc lerin hepsini aynı marka ve model almıştım bu neden böyle yapar sonra gittim elimdeki boşta 8 tane tc yi ölçtüm onlar kesik kesik değil düz kısa devre sesi çıkarıyor poşetlerininde üzerinde plc-cls yazıyor normal doğru düzgün çalışan kasamda sakladığım 33 senelik yadigar analog ölçü aletimle denedi makinelerde bağlı olanların hiçbirinde kısa devre yok ;D dolayısıyla devredede sıkıntı yok invertor arkadaşım ve ete hocam sizi böyle bi olasılıkla yorduğum için özür diliyorum
invertor tekrar teşekkür ederim :)

inventor

Önemli olan sorunun çözülmesi. Senin adına  sevindim. Topyekün egzersiz yapmış olduk :)