B

Arkadaşlar devre kurdum fakat çalışmıyo Acil yardım

Başlatan burakddn, 14 Aralık 2012, 20:16:57

burakddn

Arkadaşlar başlıktada yazıldığı üzere bi devre kurdum
İsmim yazılı olan bu devreyi çalıştırdıgımda 4017nin çıkışında enerji var
fakat transistörlerin girişinde güç yok
bi yardım edipte inceleyerek bana geri dönermisiniz veya düzelten arkadaş olursa bana pmden linkini atabilirmi?

Şimdiden çok saolun

muratay

Devredeki ledleri daha düzgün çizseydin neyin ne olduğu belli değil, ayrıca bdx53-54 güç transistörü bir kaç tane led için uygun değil....
Aslında sen devrenin ne iş yapmak istediğini yazsan daha faydalı olur...
Mesala 4017 ilk çıkışı 10 adet led sürmesini istiyorum gibi....

burakddn

Alıntı yapılan: muratay - 14 Aralık 2012, 21:57:05
Devredeki ledleri daha düzgün çizseydin neyin ne olduğu belli değil, ayrıca bdx53-54 güç transistörü bir kaç tane led için uygun değil....
Aslında sen devrenin ne iş yapmak istediğini yazsan daha faydalı olur...
Mesala 4017 ilk çıkışı 10 adet led sürmesini istiyorum gibi....

yok gerek kalmadı ETE hocam halletti.

ete

Özel mesajla da aynı isteği yapınca oradan cevapladım bu arkadaşın istediği şeyi.
Devreye bakarsanız ledler seri bağlanmış ve harflere göre led adedide değişiyor.
Ancak ledleri seri olması nedeni ile BDX transistöründen çekilecek akım 20 ma ile sınırlı olacaktır.
Oraya BC serisi bir transistörde rahatlıkla yetecektir aslında. Sorun elbette seri bağlanmış ledleri forward voltajlarının toplanıp ona göre bir besleme verilmemesinde. Toplam 10-12 arası led için ortalama 26-28V luk bir besleme gerekirken arkadaşımız 5V vermiş. Üstelik akım sınırlama dirençlerinide standart 330 ohm bağlamış.
Bir başkasıda aynı hatayı yapmaması için bir çok kere örnek vermiş olsamda yeniden veriyorum.
B harfine bakarsanız 12 adet led olduğunu görürsünüz. İsis de led voltajı 2,2V verilmiş. Gerçekte ledlerin voltajları aşağı yukarı şöyledir.
- Normal kırmızı  : 1,8V
- Parlak Kırmızı   : 2,0V
- Yeşil.................: 2,4 V
- Parlak yeşil......: 3,0 V
- Beyaz..............: 3,3 V
- Mavi.................: 3,4 V
Gerekirse data sheetlerine bakıp gerçek voltajı öğrenmeniz en doğrusu olurdu. Ben voltajları digital güç kaynağı ile kolaylıkla buluyorum. Veriyorum 1V /20ma gerilimi lede ve voltajı 0,1 kademe ile artırıyorum. Bir noktada tam 20 ma akıma çekiyor ve o anda okuduğum voltaj forward voltajı oluyor. Genelde yukarıdaki değerler çıkıyor.
Gelelim işin hesabına,
12 x 2,2V=26,4 V toplam led voltajı. Seri olarak birde akım sınırlama direnci bağlayacağımız için beslemeyi 24VAC voltajdan doğrultup elde etmekte yarar var. Böylece 24 x 1,44= 34,5V gibi bir voltaj elde edilecektir.
Bu durumda akım sınırlama direnci R=(34,5-26,4)/0,020= 405 Ohm gibi bir direnç çıkıyor.  Standart direnç olmadığı için 1 adet 180 Ohm ve 1 adet 220 Ohm seri bağlanarak 400 Ohm direnç elde edilerek bağlanır.
Diğer harfleride benzer şekilde led adedine göre hesaplayarak işi tamamlayabilir.
Ama dediğim gibi kullandığınız led cinsine göre forward voltajlarını dikkatli seçiniz.

Ete