3

Dısplay Yardım

Başlatan 3mZ, 08 Eylül 2011, 18:23:18

3mZ

Merhaba ete hocam

3 tane ortak katot 7 segment display ile 0-999 sayıcı lazım artırma ve eksiltmeli ama picden direk kontrol edebilecem yani ve veya değil kapılı gibi olanlar değil hocam.Dersinize açtım baktı 74hc serisi ile anlatılmış bn direk portb çıkışını displaye bağlayıp 3 adet npnle tetiklemek istiyorum
benim aşağıda yapmış olduğum devrem var sizden ricam bakmanız. Nasıl bir pogram yazabilirim sayıyı artırma eksiltme sorunum yok bir türlü displaylerin sırayla okumasını ve hane geçişlerini yapamadım
                                                      SAYGILAR

http://s2.dosya.tc/server2/Ar5Rgz/TERMO.rar.html

ete

3mZ,
Öncelikle Basic Dersler'inden 13 No lu dersi yükle ve iyice oku.
Daha sonra aşağıdaki linki aç ve orada yer alan Ete_Nem isimli projeyi aç ve incele.
Bu projede 7 segmentlerin nasıl kontrol edileceği açıkça gösterilmiştir.

http://etepic.com/index.php?topic=58.0

Bu kadar kaynaktan normalde yapman gerekeni kolayca yapacak kadar bilgi toparlayabilirsin.
Takıldığın yerde yeniden sorarsın.

Ete

3mZ

SAĞOLUN HOCAM BENDE 11E KADAR VARDI

mavikaplan

Hocam uln2803 entegresini niye kullandınız? Pic zaten sırayla her 7-segment Digit 'ini aktif edeceği için 1 Digit için gerekli olan akımı sağlayabilir, uln2803 'e gerek varmıydı?

ete

7 segment displaylerde iki unsuru dikkatinizden kaçırmayın.
Normal küçük ebatlı displaylerde her segment için 1 led kullanılır . Çekeceği akım en fazla 15 ma olmalıdır.
7 segment de 7 tane segment giriş ucu birde bütün ledlerin ortak ucu vardır. Diyelimki Ortak katod olan bir displayi kullanıyoruz.
her bir segment ucu (anot) işlemciden 15 ma akım çeker bu işlemci için yeterlidir sorun olmaz.
8 adet segmenti yaktığınınızı düşünün. Ortak uç üzerinden akan akım 8*15= 120 ma olacaktır. Bunu işlemci kaldırabilirmi?
Elbette kaldıramaz . O halde bunu daha güçlü bir eleman üzerinden akıtmak gerekir k, buda ULN entegresidir.
Bu amaçla kullanılmıştır.
Birde unutmayın büyük displaylerde her segment başına 5 hatta 10 adet led bile kullanılmaktadır.

Ete

mavikaplan

Bu hiç aklıma gelmemişti :), evet katot ucunda toplam 120mA civarında bir akım birikiyo eğer bütün ledler yansa, Pic 'de maximum 20mA sink akımına dayanabildiği için 120mA fazla oluyor :).