MASTER SLAVE HABERLEŞME

Başlatan F®T, 05 Ocak 2013, 16:31:02

F®T

Master de basılan tuş masterdeki led ve slavedeki ledleri yakıyor ve alarm veriyor.slaveden aynı tuşa basılması gerekiyor.slavede aynı tuşa basılınca masterde ve slavedeki pozisyonlar resetleniyor.bu devreyi ben makina haberleşmesinde kullanmak için yapmıştım.temel bir çalışma olması açısından yayınlıyorum.belki eksiklerimde olabilir.uyaran olursada sevinirim.

ete hocamada yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.protonla yapmaya gayret ettim ama ete hocanın neden protonla çalışmak istemediğini galiba anladım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

Ete hocam programda 18f452 fuse ayarlarını çok kurcalamadan default ayarlarına göre yaklaşık kullandım.simülasyonda sorun olmadı.masterden yolluyom slave den alıyom onaylayıp tekrar mastere yolluyom bu şekilde işleyişte sorunum yok .zahmet olmazsa eksik gördüğünüz bir yer varmı bakarsanız memnun olurum.iyi akşamlar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Pek sorun göremedim. Ancak Heseirn komutlarının başında yer alan timeout değeri 1000 olarak çok fazla bence.
Hiç bir gönderme işlemi bu kadar zaman tutmaz. 100 yap orayı . Ben genelde hep 10-50 arası bir değer kullanırım. Hiç de sorun yaşamadım doğrusu. Mümkün olan en kısa süreyi vermek en doğrusudur.
Bu değer yalnızca yanlış bir bilgiden kaynaklanan kesme oluşumunu en kısa sürede geçmek için gereklidir. 1000 ms epeyce uzun bir süre. O kadar beklemsin bence orada.

Ete

F®T

anladım hocam.simülasyonda sorun olmasın diye uzun tutum.gerçekte dediğiniz gibi 10-50 ms arası bile uzun olacak.
hocam rs485 te terminasyon dirençlerimizi (artı ve eksiye baglı 680 ohm)sadece masterde kullanmak yeterlimi?

ete

Terminasyon direnci 120 ohmdur. Bahsini ettiklerin a ve b hattına ait pullup ve pulldown dirençleridir. Hat kısa ise gerek yok diye biliyorum.
Ete

F®T

hocam hat 30 mt civarı olacak ama çok parazit olma durumu var bu pull up ve down dirençlerini masterde kullanmak yeterlimi.zaten 120 ohm hat bası master olduğuna göre master terminalinde ve son slavede kullanılacak.

skara1214

Alıntı yapılan: ete - 06 Ocak 2013, 23:41:26
Terminasyon direnci 120 ohmdur. Bahsini ettiklerin a ve b hattına ait pullup ve pulldown dirençleridir. Hat kısa ise gerek yok diye biliyorum.
Ete
hocam aslında hat kısa ise 120 ohma gerek yok araştırdığım ve denediğim kadarıyla bu pull up ve pull down dirençlerileri herzaman gerekli(bunların adı bias dirençleri)eğer 120 ohm kullanıyorsanız(ki sizin devre 30 metre olduğu için  kullanılmalı)680 ohm kullanılabilir.

skara1214

Alıntı yapılan: F.T - 07 Ocak 2013, 00:22:07
hocam hat 30 mt civarı olacak ama çok parazit olma durumu var bu pull up ve down dirençlerini masterde kullanmak yeterlimi.zaten 120 ohm hat bası master olduğuna göre master terminalinde ve son slavede kullanılacak.
son slavede kullanmak mantıklı

F®T

peki kullanılacak kablo yapısı nasıl olmalı.cross mu yoksa düzmü uygun olur.sahada fazlası ile parazit yayan motor kontaktör ne ararsan var.

skara1214

tabiki cross mümkünse shieldlı licy kablolar gayet iyi

F®T

shildli kablonun her iki tarafının şaseşenmesi sakıncalı biliyorum.tek tarafı şaseleniyor.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

skara1214

Valla shieldi hiç lehimlememek en iyisi bence devreye ekten birşey eklemenin manası yok.Shieldın oradaki mevzusu içeri manyetik birşeyin gelmemesi faraday kafesi gibi düşün faraday kafesini devreye lehimlemeye gerek varmı?

F®T

ama üzerindeki oluşan parazitleri şaseye yollamak uygun olmazmı.

ete

Şimdiye kadar RS485 ile ilgili epeyce gerçek sistemde denemelerim oldu. En uzun mesafe olarak 350 m. civarında bir haberleşme yaptırdım. Bu haberleşmede arada tek telli teefon kablosu kullandım. 680 ohm dirençleri hiç kullanmadım. Her iki tarafta 120 ohm sonlandırma direnci kullandım. Sorun olmadı. Ancak yaptığım denemede etrafta fazla gürültü üretecek bir durum yok idi. Daha sonra gürültülü ortamlarda kısa mesafelerde en fazla 50 m lerde denemelerim oldu.
Yanlış anlaşılmasın sırf ne oluyor ne bitiyor diye denemeler yapmıştım. Birisinde bias dirençlerini kullandım ama aynı yerde kullanmadığım bir devrem daha vardı  onuda denedim sonuç değişmedi. Profesyonel aletlerle hattın durumuna bakmadım. Benim için önemli olan haberleşme sağlıklı yapılıyormu onu görmek idi vede gördüm.
Ben daima işin mantığına bakarım. Entegrenin A ve B çıkışları +10V ile -10V arasında bir değerle birbirlerinden 20V luk bir farkla ayrılıyorlar. Entegreler bunu sağlıyor. Hat uzun ise ve hat direnci nedeni ile bu farklın biraz olsun erimesi ihtimaline karşı hat'ta biraz takviye vermek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu takviyeyide elbette 680 ohm dirençler sağlıyor. Dolayısıyla illaki gerekli diye bir düşüncem yok.  Ancak şunuda unutmamak lazım. Şayet fayda sağlıyorlarsa iki tane direnci bağlamaktan kaçınmamak gerekir.

Ete

skara1214

ete hocam muhakkak bu işi benden çok daha iyi biliyorsunuz bu işe başladığımda sizin yazı dizinizi okuyarak çoğu şeyi öğrendim buradan bir teşekkür edeyim.Diğer konuya gelince bende  gürültülü ortamda biaslama olmayınca sıkıntı çıkardı ve ayrıca bu olayı roketsanda çalışan mühendis arkadaşlardanda duydum kullanmak şart diye.120 ohmun kısa mesafede(1 metre-2 metre)  sıkıntı çıkarttığına bizzat şahit oldum.