Step motor

Başlatan McB, 06 Ocak 2013, 17:02:53

McB

Öncelikle herkese merhaba ;

Pic ile yaklaşık 1-2 aydır uğraşıyorum. Okuldan aldığım 3 katlı asansor projesi için step motor sürmem gerekiyor. Ete hocanın verdiği derslerden zorlandığım yerlerde yardım alıyorum fakat step motor sürme ile bi örnek yokk sanırım ( gözden kaçırmış olabilirim kusura bakmayın) internette araştırmama rağmen de birşey bulabilmiş değilim. internetten araştırdığım kadarıyla Step motorlar uçlarına puls verilerek döndürülüyormuş ama puls nasıl vermem gerektiğini, hangi kablolara vermem gerektiğini bilmiyorum.

Ayrıca nasıl bir devre yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Transistör kullanılarak yapılabilir mi? Yoksa özel bir entegre ile mi sürülür?
Elimde datasheet ini verdiğim "type 57byg059 " step motor var. bu motorun voltaj değeri 4 volt mu? ayrıca ohm değeri ne oluyor?

Sanırım biraz kafanızı şişirdim. Hatam varsa affola. Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler.
İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

skara1214

internette l297-l298 diye araştırırsanız  birçok örnek devre karşınıza çıkacaktır.
örnek;
http://320volt.com/pic16f628a-l297-l298-ile-step-motor-surucu/
bu devre sizin motoru kolaylıkla sürecektir

McB

İlginiz için teşekkür ederim.

devreyi kullanabilirim ama programı kendim yazmam gerekir sanırım. Çünkü motorun belirli bir devire ayarlayıp o devirde döndürmem gerekiyor ve sensöelerden gelen bilgiye göre motoru durdurup katlardan gelen bilgiylede motoru çalıştırmam gerekiyor. 
motoru döndürmem için nasıl bir kod yazmam gerekir?
Fatih Sultan Mehmet

McB

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 07 Ocak 2013, 17:43:22
http://pcbheaven.com/wikipages/How_Stepper_Motors_Work/

http://www.wimb.net/index.php?s=delphi&page=6

bu sayfalardan anladığım kadarıyla step motorların uclarına sırasıyla puls vererek motoru donmesini sağlıyoruz. sürme yontemlerınden benim için uygun olan sanırım tam adım sürme(en yuksek tork bu yöntem ile saglanıyormuş).  Pic te pause komutuyla kontrol etmeyı düşündüm fakat bu sırada sensorlerden gelen verılerı kontrol etmesi zorlaşır. basic dilinde daha kolay programlıyacağımız bir yontem var mı?
Fatih Sultan Mehmet

KAZIMUGUR

@skara1214 arkadaşımızın önerilerini de incele.
Gerçi ben o elemanları hiç sevmedim hem zaten benim kadar eskiler.
Allegro da çok güzel elemanlar var...

McB

Peki motora kaç volt vermem gerekir? Datasheet de 4 volt yazıyor 12 versem sorun olurmu?
Fatih Sultan Mehmet

McB

Sa.
Ekde verdiğim şema nın sürücü kısmını aldım ve breadbord üzerine kurdum.( 0,50 ohm yerine 0,47 koydum sorun olur mu?) Devreyi Mucit23 kurmuş sanırım onada teşekkür ederim. Kurduğum devrede mikrodenetleyiciğe giden " enable, half/full, cw/ccw, clock" pinlerine nasıl voltaj yollamalıyım?
Fatih Sultan Mehmet