Ufak Bir Soru

Başlatan haberlesme, 12 Ocak 2013, 21:59:30

haberlesme

Alıntı yapılan: muratu - 18 Ocak 2013, 15:20:11
Acaba şu program mı istediğiniz ? programı yapan arkadaşımız truvadc idi yanlış hatırlamıyorsam ellerine sağlık.

muratu dediginiz program bende de var sendeki 4,7 ben sana bu programın yeni özellikleri olan 5,6 yı ekte veriyorum.Ete hocamızın dedigi program 32*32 şeklinde d ekod verebiliyormuş yani bu elimizdeki programın yeni sürümü bile 16*16 ya kadar imkan veriyor.Program ektedir.

ete

Bu program güzel iş görür sanırım. Bununla yapabilirsin yapmak istiyor isen.
Dotmatrix seçeneğinden 8x8 seçip oreaya harfleri oluşturacak ve sonra onların Hex kodlarını alacaksın.
Aslında programın birde harf girişi olsa idi tam süper olacak idi.

Ete

Sözümü geri aldım.Bu programda harfleri yan oluşturmak zorundasın. Çünki kod olarak sütun kodlarını veriyor. Halbuki satır kodları lazım bize. Bunuda seçenekle yapsa imiş güzel olacakmış.

haberlesme

Hocam ilerleyen sürümlerde onuda geliştirirler inşallah.Ben işe koyulmaya başlıyorum hocam Lcd karaktermatik 5,6 programın da 8*8 seçip kodlar satır taramaya göre olacak degil mi hocam çünkü program sutun taramaya göre hazırlanmış satır tarama için yan oluşturmak gerekiyor da ondan soruyorum.Birde hocam bu verdiginiz kaydırma örneginde titremeler falan oluyor hocam o acaba benim pcmin grafik özelliklerinden dolayı mıdır. İkincisi hocam uygulama devresine 4 Mhz lik bir osilatör ekleyip dahili osilatörü iptal etsem daha güzel sonuç alırım herhalde.

ete

Kaydırma örneği tamamen teoriksel bir çalışma oldu. Sonuçlarına göre bir takım parametreler ile oynamak gerekir.
Birinci oynanacak parametre,  BASLA satırından hemen sora yer alan;
FOR TEKRAR=0 TO 3
satırında ki 3 rakamıdır. Yada o programda orada kaç yazıyor ise. Bu rakamı artırırsan kayma yavaşlayacakk, küçültürsen hızlanacaktır.

İkinci parametre ise,
PAUSE 2  komutundaki 2 rakamı. Bu rakamı 5-6 ya kadar artırıp deneyebilirsin. Yada 1'e kadar düşürüp azaltabilirsin.

Ete

haberlesme

Hocam Buyrun ekte A-Z arası harflerin satır taramasına göre kodları vardır.Kodların hepsini ALI yazdıgım programda teker teker denedim.

ete

Teşekkür ederim.
Bu kayan yazı sistemini bu kodlarla düzeltip projeler kısmında yayınlayacağımki bir daha kayan yazı isteyene link verip kodlardan yararlanmasını sağlayacağım.

Ete

haberlesme

Evet Hocam Ve gayet güzel ve anlaşılır bir program oldu gerisi bizde zaten satır satır neyin ne işe yaradıgını ögrenmek lazım.;

Hocam şimdi ben 8*16 aynı bu mantıkla 10 tane harf gösterebilirim ama 8*16 oldugu için sadece 2 harfi görebilecegim ama bugün verdiginiz örnek programın sola kay kısmını düzenleyerek 8*16 da 10 harfi kayarken izleyebilirim degil mi mantık aynı kodlar değişecek sadece inşallah doğru açıklayabilmişimdir.

ete

ELbette izleyebilirsin ancak 8x16 da harf oluştururken iş kolay mesela 5x7 olarak harfleri oluşturursan bu harf datalarını 74hc595 registerlerine aktarmak zor olacaktır. Biraz deveye hendek atlatmaya benzeyecek. Örnekle açıklayayım.
3 adet harfin 1. satır dataları şöyle olsun %01110   %01100  %10101  bunu registerlere yerleştirmek  için şunu sağlaman gerekiyor
DISP1[0]=%01110011
DISP2[0]=%00101010
gördüğün gibi register değerini 8 bite tamamlamak için birinci harfin 5 bitlik satır bilgisini 8 e tamamlamak için diğer harften 3 bit alıyoruz. Onun kalan 2 bitini diğer harfe ekleyip onuda ikinci registere yerleştiriyoruz.
Bu şekilde çalışmak zor olur. Ya matrixleri 5x8 kullanacaksın yada 8x8 matrix (en güzeli) kullanacaksın. Çaresi yok.

Ete

haberlesme

Hocam bencede bende öyle düşündüm DISP1[8] kısmı 10 harf oldugu için DISP10[8] kadar çıkacaktır.Yine her harfin datalarına değişkenlere aktararak devam edeceğim değil mi hocam doğru anladım eger 10 matrix 8*10 olarak yaparsam 10 harfide görecegim.Ama sola kay kısmını düzenleyecegim için kayarak tüm harfleri görmüş olacağım inşallah mantığı çözmüşümdür.