Proteus küçük bir soru

Başlatan McB, 17 Ocak 2013, 22:02:40

McB

Sa. Proteus-areste arka planı bakırla kapladığımızda yazıların üzerini komple kaplıyor. Bunun çözüm yolu var mıdır?

[IMG]http://img191.imageshack.us/img191/8277/ekranalntsyql.png[/img]

İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

İlyas KAYA

SN McB ;

Bu sorunun yanıtını bende çok aradım ancak birşey bulamadım. Eğer bilen varsa iyi olur.
Tabi ben kendimce aşağıdaki gibi çözüyorum.

Yazının etrafına ince yol çiziyorum böylece yazı görünmüş oluyor.

Yalnız dikkatimi çekti siz hem GND plane oluşturmuşsunuz hemde yol çizmişsiniz.
Eğer power plane yapacaksanız GND hatlarını çizmeye uğraşmayın. Devreyi çizmeden önce power
plane oluşturursanız boş yere GND hatlarınıda çizmemiş olursunuz.

PAD leri komple GND yapmak isterseniz sol taraftan "Round Through"(pad) 'i tıklayın.
Komple GND yapacağınız PAD'e önce sağ tık sonra sol tık ve tekrar sol tık yapın.
Açılan pencereden  "Relief"'i "Solid" yapın. farkı göreceksiniz.

Diğer mesele Power Plane 'i  çok yakın ayarlamışsınız.
Power Plane'in kenarınadan biryerine çift tıklayın ve "clearence" değerini en az 20-25 arası yapın.

Çizim esnasında power plane rahatsız ediyorsa ARES'de

"System" > Set Display Option> seçin. buradan

"Use Open GL " veya "use direct2D" seçeneğini seçin.

Böylece çizim yaparken rahat edersiniz. Grafik farkını göreceksiniz.
Yine aynı yerden "opacity" şeffaflık değerlerini değiştirerek daha kolay çizim imkanı bulabilirsiniz.

Kolay gelsin iyi geceler.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

McB

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Ben genelde devreyi çizdikten sonra power plane yapıyordum çünkü çizerken rahatsız oluyordum fakat "use direct2D" seceneği ile çok rahat bir şekilde çiziliyormuş sayenizde öğrenmiş oldum.
Çizimi sadece yazıyı göstermek için çizdiğim için power plane ile yol arasını ayarlamamıştım.

Tekrardan teşekkür ederim, iyi geceler.

Edit:

Programa bakınırken bir yol dahabuldum sanırım. Power Plane oluşturdukdan sonra yeni bir Power Plane oluşturup "Edit zone" kısmından Layer ı Bottom copper Type ı da Empty Yapınca şeffaf bir kısım olusuyor ve çıktıda gözükmüyor böylelikle yazı görünebiliyor. Yol çizmeye göre daha uğraşsız.

[IMG]http://img585.imageshack.us/img585/9185/ekranalntsmm.png[/img]

Kolay gelsin iyi geceler.

İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet

skara1214

normal olarak kaplıyor çünkü sizin yazdığınız şeyler top silk olarak basılıyor  devrenin bir parçası değil. devre yapılıyor yeşil maske basılıyor sonra sizin yazdığınız şeyler ayrı boya ve kalıpla  basılıyor.Eğerki yazılarınız çıksın istiyorsanız ya arkadaşın yaptığı gibi çerçeve içine alın yada yazıyı  devre çizdiğiniz yolla çizin

İlyas KAYA

Sayın McB;

Bu hiç aklıma gelmemişti. Çok iyi bir fikir. Akıl akıldan üstündür.

Saygılarımla.

toprak

Arkadaşlar bu power plane tam olarak ne demek oluyor. Kart üzerindeki boş kısımların çizimle bakır kalması sağlanarak bu boş kısımların eksiye bağlanması mıdır.
Ben aresde çizim yapıyorum. Daha sonra boş kısımları yandaki zone ile bakır kaplıyorum. Fakat artı veya eksi ile bağlantısı yok.Kartı öyle çözüyorum.
Hem kart daha çabuk çözülüyor. Hem de kimyasal maddeler daha az kullanılıyor böylece.(perhıdrol tuz ruhu gibi)
Fakat şimdiye kadar kart üstündeki boş yerleri eksi olarak ayarlamamıştım.
Eğer power plane bu oluyorsa bunu aresde aşama aşama nasıl yapıyoruz arkadaşlar.? Anlatırsanız sevinirim.
Ben isisde çizdiğim devreden direk arese otomatik geçmiyorum. Kendim aresde bağımsız olarak yeniden çiziyorum. Yani pad leri ve yolları kullanarak devreyi karta çıkartıyorum. Bu durumda boş kalan yerleri otomatik olarak eksi yapabilir miyiz?
Umarım anlatabilmişimdir.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Sayın toprak ; Normal şartlarda her ne yaparsanız yapın önce isis de tasarlayın daha sonra ares'e geçin.
Hem devreyi çizerken kolaylık olacak hemde değiştirmeniz gereken bir yer olduğunda kolaylık olacak.

Tabi daha önce yaptığınız devreleri de yine power plane ile kaplayıp GND ye bağlayabilirsiniz.

Proteus normalde böyle birşeye izin vermiyor haklı olarak. Biz ise farklı yollardan bunu çözüyoruz.

Şöyle ki ;

isis'i açın. sol kısımdan " Component Mode" (malzeme listesinin olduğu bölüm) seçin.
Listede boş bir yere çift tıklayın
"Keyword" kısmına "conn-sil1" yazın ve sağ kısımdan "conn-sil1" 'e çift tıklayın.

bu konnektörü devre şemasına alın ve ucunu GND ye bağlayın.
Nihayetinde devre şu olacak ;

Belgeyi kayıt edeceksiniz ancak daha önceki çizdiğiniz ARES dosyasının olduğu yere aynı ad ile olmalı.

Örneğin ; Masaüstünde devrem klasörünün içinde  "pcb.LYT"  miz olsun.
Yukarıdaki şemayıda masaüstündeki \ devrem klasörünün içine "pcb" olarak kayıt etmiş olmalısınız.

Kayıt ettikten sonra İsisde  ARES logosuna tıklayarak kendi PCB nize geçiş yapabilirsiniz.
Eğer isis den ARES 'e geçişte kendi pcb devreniz gelmiyorsa dosya isimlerinde bir hata var demektir kontrol edin.

ARES açıldı ve kendi PCB niz geldi diyelim.

ARES de ; sol kısımda "Component Mode" 'a tıklayın ve "PIN" 'i alıp devrede herhangi bir yere ekleyin. (yeri önemli değil daha sonra sileceksiniz)

Yine Ares 'de sol kısımdan " Rastnets Mode" seçin ve eklediğiniz pin den EKSİ olması gereken herhangi birine bağlayın.
Mesela 7805'in ortasına. Siz bunu yaptığınız anda 7805'in ortasına bağlı olan tüm hatlar otomatik olarak GND ile ilişkilendirilmiş olacak.

Power plane'in kenarlarından birine çift tıklayın ve açılan pencereden "NET" 'i GND power seçin.

Anlatırken uzun sürüyor ama yaparken çok kolay olacak.

Kolay gelsin . Saygılarımla.

toprak

Evet yeni birşey daha öğrendik. Power plane uygulamasını yapabildim sayın Kayatech.
Fakat başka bir sorunla karşılaştım. Powerplane uygulaması için başta çok takılmadan geçtim.
Sorun şuydu. Çizdiğim isis simülasyonunda butonlar da vardı. Yine led de vardı. Fakat arese geçince butonlar gözükmüyordu.  Ledler için ise diyot seçerek öyle hallettim.
Sonra kütüphaneye baktım. Zaten orda led ve butonun pcb modeli yoktu.
Kullandığım proteus 77 dir.
Bunun için ne yapmam lazım.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

F®T

areste led için paket ismi olarak LED yazarak denermisin olması lazım.buton içinde SW-PUSH1 olacak.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

toprak

Evet aresde led yazınca çıkıyor. Fakat buton olarak 4 ayaklı taktıle butonu kastedmiştim.
Ama sonuçta ikisi de isisteki malzeme listesinde olmasına rağmen pcb si yok. Dolayısıyla arese geçerken onlarsız geçiyor. Bu da power plane oluştumada bunları hesaplamamayı getiriyor.

F®T

ısıste ledin edit propertıes kısmını açıp pcb package kısmına çıkan pencerede LED yaz. okeyle.sonra packagıng tools kısmında ayakları tanımla.sonra assıng package butonunu tıkla.bundan sonra ısıste led koyarsan hepsi otomatik olarak areste paketini bulur. aynı işi diğer paketler içinde yapabilirsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

hasanb

arkadaşlar  yanıtlandı mı bilmiyorum zamanım azdı o yüzden yorumlara pek bakamadım. açklayan olduysa da pekiştirilmiş olur.

şimdi bir devreniz var ve bu devrede pcb nin bos alanlarını doldurmak istiyorsunuz.Bu boş alanları  gnd , vdd yada hangi sinin olmasını isterseniz bosluklara yol doldurulur.

öncelikle ısıste basit devre cizdim ve arese aktardım ve orada gereken düzenlemeleri yaparak. devreyi tamamladım resimler halinde ilişiktedir.

biraz elimi acele tutuğum için bazı yerleri atlamış olabilirim tekrar baktım ama eksik göremedim.
Tabi daha açıklayıcı ve detaylı anlatım olmasını isterdim ama şimdilik bu kadar özür diliyorum.

sorularınıza bi nebze yardımcı olması dileğiyle.

hasanb

hasanb

eklenti 3

dosya boyutu büyük dediği için böyle yapmak zorunda kaldım :S

hamzahaluk

Sanırım benim sorumda bu konu ile alakalı. Resimdeki devrede ince yolların dışında kalan kısımlar Areste nasıl çiziliyor acaba?