12f675 osccal

Başlatan behcet.3, 02 Şubat 2013, 14:55:23

behcet.3

board üzerinde yaptığım devreyi denerken birkaç defa enerjiyi kesip açtım.devre normal çalışmamaya başladı.12f675 osccal değeri değişti.pickit 2 invalid value '0000' yazmaya başladı.12f675 mi bozuldumu acaba veya ne yapabilirim yardım lütfen..

ete

12F675 entegresi dahili osc kalibrasyon değeri en son program adresi olan 3FFF adresine yazılır. Yeni bir pic'i programcıya okutup o adrese bakarsan 3F 34  veya 3F 40  veya 3F 38 gibi değerlerden birsini yazdığını göreceksin.
Bu pic'i şayet programlayıcının erase komutu silersen kalibrasyon değeride silinir.
Normal şartlarda programlayıcılar bu  pic'e program yazarken önce en son adreste yer alan kalibrasyon değerini okur sonra yüklenen hex dosyasına bu değeri ekleyip yeniden pic'e yazarlar.  Ancak Basic de ;
DEFINE OSCCAL_1K 1
komutunu programda kullanmaz isen programlayıcı bu işlemi yerine getirmez ve kalibrasyon bilgisini kaybeder.
Bu nedenle söz konusu komut programa eklenmelidir.

Programında zamanlama çok önemli değil ise programı yükledikten sonra son adrese gidip o adrese 34 34 (en çok gördüğüm kalibrasyon değeri bu) değerini yazıp pic e programı yazdırırsan yeniden belirli oranda bir kalibrasyon değerine kavuşmuş olursun.

Ete

behcet.3

hocam zaten DEFINE OSCCAL_1K 1 kodu mevcuttu.
şuan en son program adresine 3458 yazıyorum.hatırladığım kadar kalibrasyon değeri buydu.programı atıyorum.son program adresi 0000 oluyor.devre çalışmıyor muhtemelen pic bozuldu.teşekkürler cevabınız için..

Mc_307

ete hocam teşekkürler. pickit2 ye 12f675 i bağlayın tools menüsünden osccal bölümüne glip önce auto ile başlayanı yapıp okey dedim. sonra manuel bölümden 3440 yzdım oldu eski haline geldi...

ete

Auto ile gerçek osccal değerini buldursan daha iyi olurdu. O değer her işlemcide farklı oluyor.
Ete

Mc_307

Eraser demeden önce 3440 yaziyordu hocam. Ondan yaptim. Bazen auto ise yaramiyor. Baska bir 12f de yaradi ama. En güzeli kullanilan picin o degerini not etmek saglamken :)

zeus48

Evet 12f 675 ile çalışırken dikkat etmen gereken orjinal osc    kaçırırsan  kıristal kullan. Eger serial haberleşmiyor. zaman saymıyorsan

zeus48

yanlış oldu tam tersini yapmıyorsan