PT2262 ile PİC arasında bağlantı

Başlatan toprak, 02 Şubat 2013, 21:41:32

toprak

PT2262 entegresinin 14. bacağı low yapılarak 17. bacaktan veri göneriliyor.
Ben data uçlarına (D0 D1 D2 D3) bilgiyi picin bacaklarından göndererek PT üzerinden iletişim yapmak istiyorum.
Bu durumda PT2262 nin 14. bacağını picde programsal olarak 0 a çekmek mümkün mü?
Normal durumda yani pt veri göndermezken 14. bacağa high mı vermemiz lazım picden.?
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

ete

14 nolu bacak transmit enanle bacağıdır. Low olursa veri yollar high olursa bir şey yapmaz.
Ete

toprak

Alıntı yapılan: ete - 02 Şubat 2013, 21:51:36
14 nolu bacak transmit enanle bacağıdır. Low olursa veri yollar high olursa bir şey yapmaz.
Ete
Evet Hocam onu anladım.
Biz bu bacağı pic üzerinden yönlendirebilir miyiz? Yani veri göndermesi için 0 a çekebilir miyiz?
Saygılar
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

ete

Tabiiki yönlendirebilirsin. O bacağı bir giriş bacağı gibi düşünmelisin. İster butonla oraya giriş yap ister direk pic e bağla farketmez.
Ete

toprak

PT2262 verici 2272 alici entegrelerinde frekans nasil hesaplaniyor?
Ben 5 volt besleme kullanıyorum.

ete

data sheet de yazıyor. Aslında hesaplama yerine orada bir tablo vermiş. Oradan yararlanabilirsin. Bir kaç dirençlik örnek var sanırım.
Ete

hakıkat

Bazilari farkli direncler de takarak kullaniyor.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: hakıkat - 03 Şubat 2013, 16:03:03
Bazilari farkli direncler de takarak kullaniyor.

Sayın hakikat;

PT2262=  2M2
PT2272= 560K

Kullanıyorum mesafe kapalı alanda 50 mt den fazla. :)
Ayrıca ilk veri transfer hızı çok iyi. Yani butona basar basmaz algılama yapar.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

toprak

Degerler soyleymis datasheete gore
PT 2262      PT 2272
4.7 MΩ       820 KΩ *
3.3 MΩ       680 KΩ *
1.2 MΩ      200 KΩ **
Not
* -- Operates when PT2272's VCC=5V to 15V 
** -- Operates when PT2272's VCC= 4V to 15V
This means that if the PT2272 supply voltage is lower than 5V, you have to use a lower oscillator
resistor value for both PT2262 and PT2272.
(Bunun anlamı besleme voltajı 5 volttan düşükse pt2262 ve pt2272 nin her ikisi için daha düşük osilatör direnci değeri kullanmalısınız)

Ben 5 volt kullanıyorum. Ayrıca uzun mesafe modul ile deneyeceğım.
Sayın Kayatech in kullandığı şekil de dahil hepsini deneyip sonucu aktarırım.

toprak

7805 ıle 5 volt besleme üzerinden pt verici entegresine diyot olduğu için 4.3 volt gidiyor.
Böyle bir durumda 1M2 ile 220K direçlerini kullandım. ALıcı almadı.
560K ile 75K kullandım. Çalıştı. Yani alıcı bilgiyi aldı. Bilgi D0 D1 D2 D3 bacaklarına bağlanan butonların gönderdiği bilgidir.
Alıcı 7805 üzerinden 5 volt ile çalışıyor.
Modul kullanıyorum.
Saygılar

toprak

PT 2262 ile verici devresinde  uğraşırken ilginç birşey ile karşılaştım.
PT nin 18. bacağını 5volta bağlamadığım halde (bağlantıyı yanlışlıkla çıkarmıştım) butona basınca alıcı veriyi alıyordu.
Bu normal bir durummudur? 

PT 2262 nın D0 D1 D2 D3 bacaklarına pull down direnç ile pull-up buton bağlı?
Butonlara basınca PT2262 nin 18. bacağında 4.1 volt ölçüyorum. Üstelik dıştan bağlantı olmadığı halde.
Ve devre bu şekilde çalışıyor.

Bunun nedeni nedir?

sinancnc

Konuya sizden daha hakim değilim fakat fikir olsun 18. Bacağa bağlanmayan butonamı basığınızda 18. bacaktan voltaj ölçüyorsun yoksa diğer bacaklara bağlı olan butonlara mı bastığında bu kısmı açarmısınız...
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

toprak

Alıntı yapılan: sinancnc - 04 Şubat 2013, 20:26:05
Konuya sizden daha hakim değilim fakat fikir olsun 18. Bacağa bağlanmayan butonamı basığınızda 18. bacaktan voltaj ölçüyorsun yoksa diğer bacaklara bağlı olan butonlara mı bastığında bu kısmı açarmısınız...
18. bacağa buton bağlı değil. Bağlanmaz da. Yukarıda belirtmişim 10. 11. 12 . 13 . bacaklara bağlı. Datashettınde de var zaten.
Aynen oyle baglamısım. Hatta şekil olarak vereyim . Aşağıdaki şekilde bağlamaşım. 18. bacakla olan bağlantı olmazsa da devre çalışıyor.

Şemada 12 volt kullanılmış .
Ben 5 volt kullanıyorum.

sinancnc

Buradaki yapılmak istenen butona basılınca devre çalışmaya başlıyor ve ve giriş pini 1 oluyor bunun datası incelense belkide bu devrenin giriş pinlerine elektirik verince o otomatik 18 noya elektirik verecek şekilde tasarlanmıştır.. 18 numaralı bacak ne işe yarıyor diye sorarsan ona elektirik verip devreyi sürekli aktif halde tutmak için kullananlara yapmış olabilirler.. Kısaca 1n4001 lerle yapılmak istenen belkide bu enteğrenin içinde mevcut datashettt bakmak lazım . Bunlar sadece mantıkla kurduğum bir yoll..

sinancnc

Ha sen illede bu değil ben eminim diyorsan en iyisi kafaya takmamak ve 18.numarayı çıkış voltajı olarak kullanıp vericiye girmek lazımki oda voltaj tüketmeyen gurubuna katılsın ne zaman butona bastın sadece o zaman voltaj harcar...:)