PT2262 ile PİC arasında bağlantı

Başlatan toprak, 02 Şubat 2013, 21:41:32

toprak

Bana ilginç geldi. Anlamak gerekiyor bu durumu.
Şimdi ilginç olan şu:
18. pin PT2262 nin artı besleme bacağı. Bu bağlantı yanlışlıkla koptuğu halde entegre yine de çalışıyor.
Bu tuhaf bir durum değil mi? Tüm mesele bu.

Eğer normal diyorsak o zaman yukarıdaki diyotları da kullanmanın bir anlamı kalmayacak.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

sinancnc

verici devren küçüldü çok işine yaradı bence kumandanın küçük oluşu ve hiç pil harcamıyacak oluşu çok güzel. bende bu gün data sheet inceleyeceğim anladığım gözden kaçan bir yer olursa yazarım kolay gelsin
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

toprak

Datasheetteki onerile osc dırencı degerlerı şunlardı.
PT 2262      PT 2272
4.7 MΩ       820 KΩ *
3.3 MΩ       680 KΩ *
1.2 MΩ      200 KΩ **

Bu değerleri yukarıda da yazmıştım. Bu değerleri denedim (modul ile) . Hiçbirinde çalışmadı PT2262 ve pt2272.

1M üzeri neden çalışmadığını yorumlayamadım. Voltajla bağlantılı bir durum mu acaba?

Ya da modulle alakalı olabilir mi? Modulu çıkarıp PT ler arası kablo ile bağlantı yapınca yukarıdaki onerilen değerlerde çalışıyor entegreler.Bunu yeni denedim.

Fakat modulu bağlayınca sadece şu aralıklardaki değerlerde çalışıyor.
PT2262 için 820K ve 470K arası
PT2272 için 75K ve 300 K arası değerler denedim. Bu deneme ikililerinde entegreler çalıştı.
Yani verme alma gerçekleşti.

söylediğim gibi 5 v ile çalıştırıyorum.
PT ler 4 volt ile 15 volt arası çalışıyor. Modul 2.7 ile 5 volt arası çalışıyor
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Sayın Toprak ;

18 nci bacak besleme bacağıdır doğru. Bir çok entegre VCC bacağından +5V vermeden , başka bir bacaktan 5V verirsek çalışır.
Çünkü içeriden pull up dirençleri vardır . Fakat siz direk besleme bacağından değilde başka bacaktan güç girişi yaparsanız hem entegre sağlıklı çalışmayacak (akımı sınırlanacak) hemde direnç bir müddet sonra ısınıp yanacaktır.

PT serisinde Giriş Gerilimine göre osilatör seçilmesinden ötürü, siz 18 nci bacağı kullanmadığınız için ve akım çok az olduğu için drenç değerlerini düşürmeniz gerekiyor.

PT2262 ile PT2272 arasındaki direnç değerleri 5 e bölünerek bulunabilir.

Gerilim değerlerinizi yüksek tutmaya yada 4.9v dan aşağı inmemeye çalışın.

Bir başka mesele ise PT2262 lerden son aldığım 60 tanesi sorunlu çıktı.
Daha önce aynı yerden aldığım PT2262 ler ile yaptığım devreye yeni aldığımı takıyorum çalışmıyor.
Aynı karta eskisini takıyorum çalışıyor.

Çalşan PT2262 nin seri kodu ; 1SD02Z
Çalışmayan                         ;1SE17Z

Belki sana da aynı seriden gelmiş olabilir.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

toprak

18. bacağın bağlantısı olduğu zaman da yukarıda belirttiğim osilatör değerlerinde çalıştı.
Bir değişiklik olmadı. Yani 1M nin altında. (modul varken)

İlyas KAYA

Eğer düşük direnç değerlerinde çalışıyorsa sıkıntı yok. Çünkü siz gerilimi düşük tutuyorsunuz.

Bir de pil mi kullanıyorsunuz yoksa adaptör ile mi deniyorsunuz ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

toprak

Pil ile deniyorum.
PT2262 yi siz de kullanmışsanız 1.sayfadaki şemayı deneyip görebilirsiniz. 18. bacağa gelen bağlantıyı kessenizde butona bastığınız anda 18. bacakda 4,2 volt ölçersiniz( bendekinin şemadan tek farkı besleme 7805 ile 5 volt ). Yani entegre yine çalışıyor.
Pull down direnç olarak 10K da kullandım 4K7 de kullandım. İkisi de oluyordu. Burada Sorun yok.

RePtiR

hiç tuhaf değil. benim başıma PIC de gelmişti aynı durum.
pic in + beslemesini buton ile kestiğim halde çalışıyordu. Sebebi ise MCLR bacağındaki 10k lık direncin arkasından aldığı voltaj mış.
sonuçta elektrik bulduğu en kısa yolu kullanarak toprağa ulaşmaya çalışıyor. bu arada elemanı da çalıştırıyorsa bu elektiğin umrunda değildir heralde :)

toprak

Alıntı yapılan: RePtiR - 07 Şubat 2013, 02:33:25
hiç tuhaf değil. benim başıma PIC de gelmişti aynı durum.
pic in + beslemesini buton ile kestiğim halde çalışıyordu. Sebebi ise MCLR bacağındaki 10k lık direncin arkasından aldığı voltaj mış.
sonuçta elektrik bulduğu en kısa yolu kullanarak toprağa ulaşmaya çalışıyor. bu arada elemanı da çalıştırıyorsa bu elektiğin umrunda değildir heralde :)

Yukarida yazdiklarim tam böyle bır durum değil. PT de 18 .bacak bağlantısı olmayınca entegre çalışmaz zaten. Yukarıda da belirttiğim gibi bilgi bacaklarındaki butona basınca (yukarıda detay var ) entegre de o zaman çalışıyor. Çünkü D0 veya D1 veya D2 veya D3 bacaklarındaki hangi butona basmışsam o bacağa 5 volt girişi oluyor. Bu anda da entegre de çalışmaya başlıyor. Elini butondan çekersen tabii ki entegrede yine duruyor. Zaten çalışmasına da gerek yok.
Bu durum devre açısından olumsuz değil. Devre bu şekilde de çalışıyor.
Bunu deneyip görebilirsiniz.