TEA5767 PIC16F628 Dijital PLL kontrollü FM Radyo Alıcı Sistemi

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:14:12

ete

Simulasyonda çalıştırırsan hem birinci hemde ikinci satırda en azından açılış yazılarını görebilirsin. Aynısını seninde görmen gerekiyor. Bunlar simulasyonda çıkıyor ise gerçeğinde de çıkması gerekir. Kusuru kendinde yada Pcb de araman gerek.
Elbette harici 4Mhz kristal bağlaman gerekiyor bu 16F877A işlemcisinde dahili OSC zaten yok. Üstelik PCB 'de kristal gözüküyor.
Ete

xc10

Detaylı bir inceleme yapacağım, fakat vaktim kalmadığı için tam olarak bakamadım  zaten testimi 4mhz kristal ile yaptım...

xc10

Sorun lcd de çıktı ...şu an bütün fonksiyonlar çalışıyor...sadece tea5767 modülü ve anfi katını sisteme daha dahil etmedim  akşam tam olarak her şeyi test ederim ...

Fatih YILMAZ

ETE Hocam, ben de RDA 5807m  FM Radyo Modülü ile çalışmak istiyorum. Daha önce TEA5767 modül ile çalıştım. Başarılı oldum ancak, internette TEA5767 ile RDA5807m modülü birbirine çok benziyor deniyor. Pin yapıları uyuyor ancak RDA 5807' nin RDS, Volüm ayarı gibi ilave özellikleri var. Bu özelliklerin nasıl kullanılacağını anlayamadım. TEA5767 ile çalışan ve 16f628A ile yapmış olduğum devremde; TEA5767 modülü söküp, yerine RDA5807 takınca (voltaj 3.3v veriyorum)  yalnız ayarlı frekanstan radyo dinlenebiliyor fakat devre ilk enerji verildiğinde radyo çalışmıyor, devre calışırken frekansı buton ile artırıp tekrar geri gelince frekansı dinleyebiliyorum. fakat bu vaziyette iken TEA5767 modülde gördüğüm sinyal seviyesini ekranımda artık göremiyorum. Özet olarak TEA5767 modülü RDA5807m yerine olduğu gibi kullanılamıyor yada ben beceremedim. Ben Proton ile çalışmalar yapıyorum Pic Basic ile de cok benzer olduğunu düşünüyorum. RDA 5807m ile ilgili olarak internette proton ve pic Basic ile yazılmış hiç örnek göremedim. RDA5807 radyo modülünü nasıl kullanabileceğimiz konusunda bir örnek yayınlarsanız çok memnun olacağım. Teşekkür ederim.

ete

RDA5807 modülü daha önce duymamıştım. Bende seninle aynı durumdayım açıkçası. Data sheet falan açıp inceleyip bilgi sahibi olmak gerekiyor. Şöyle bir baktım da her zamanki gibi çok zayıf bir data sheet ve Çince lisanda hazırlanmış programlama klavuzu mevcut. Bu modül ile çalışmak neredeyse imkansız.
Ete

xc10

ete hocam tea 5767 modülü lehimledim her şey normal gözükmesine fm hışırtısını duymama rağmen hiç bir kanal bulamıyor devre ama hala uğraşıyorum..

xc10

ikinci bir modül daha denedim malesef sonuç aynı...Önereceğiniz bir çözüm varmı?

ete

Bu modülün 2 farklı tipi var. Fark üzerindeki osilatör kristalinden geliyor ve frekans kilitleme ve arama hesaplarıda kristale göre yapılıyor. Kullandığın modeli bilmiyorum. Başka da önerebileceğim bir şey yok maalesef.
Ete

xc10

Ete hocam data ve clock uçları yanlış tanımlanmış yazılımda sanırım 8 ve 9 numaralı uçlar...Şu an çalıştırdım..yeni anfili tea5767 modüle göre yer hazırlamıştım onu denemem için düzeltilmiş yazılımı yüklerseniz sevinirim...volume ayarlamada bir sorun gördüm ayrıca sesi azaltırken  mesala volume seviyesi 15 iken 14 yaptığımızda azlıyor ,13 yaptığımızda volume 14  seviyesinden biraz fazla oluyor...bu her kadenede böyle sesi tamamen kısma işleminde alttan sızıntı ses geliyor volume 00 olduğunda..

ete

Hatayı bulup düzelttiğini sanıyorum benden neyi istediğini tam olarak anlayamadım.
Ete

xc10

Sorun  ses volume ayarlamada hocam sesi artırıp azaltırken kademeler arasında dengesizlik oluyor.örnek verirsek volume 15 den 14 e inince ses azalıyor 14 den 13 inince volume seviyesi 14 e gore tekrar yuksek oluyor ama neticede sesi tamamen kısabiliyoruz.fakat 00 volume seviyesinde altan sızıntı bir ses geliyor....
İkinci durum su yazılımda modülün data ve clk uçları yanlış tanımlanmış bunları semeya uygun olarak yeniden derlerseniz piyasada su an aurdinio için tea modül var ona gore yer hazırlamıştım pcbde onuda deneyebiliriz.ayrıca onun için sorularım olacak .umarım durumu anlatabildim

ete

Data ce CLK pinleri programda ters olmuş onları değiştirdim. Volum konusunda yapabileceğim bir şey yok maalesef.
Sorun muhtemelen kullandığın 2,4V luk zener den kaynaklanıyor Benzer sorunları bende yaşamıştım. Hatırlıyorum.
Daha kaliteli bir zener ile sorunu çözebilirsin. En azından bir iki farklı yerden alacağın zenerler ile deneme yapman gerek.
TDA7056A nın data sheetine bakarsan volum kontrolünün 0-2V aralığında yapıldığını görebilirsin. Volum kontrol ucunda maksimum voltaj 2V un üzerinde olur ise bu sistemin normal çalışmasını engeller. Bu nedenle bence voltaj kontrolü yap. En kısık ve maksimum volum açık konumlarında TDA7056 nın 5 nolu bacağındaki voltaj seviyelerini ölç. 0-2V olarak okuman gerekir.
Ete

xc10

Tamamdır hocam akşam testimi yaparım teşekkürler...Bu arada pcb hatasızdır.

xc10

Ete hocam çok çeşitli zener diyot değiştirdim sonuç aynı ama..eşik gerilimi0,6v ile 1v arasında değişiyor..sesi azaltmaya başlayınca bir üst seviyedeki gerilim bir alt seviyedeki gerilimden daha düşük oluyor yani dengesiz bir voltaj kontrolü oluşuyor...

ete

Ya dirençlerinde bir sorun var yada 4066 larda bir sıkıntı var. Şema takibi yapmak lazım.
Bu sistemi daha önce bir çok kez yapıp sorunsuz çalıştırmasam sistem yanlış diyeceğim.
Şimdi aklıma geldi Anfi Tda 7056 A modeli olması gerek idi sanırım. Birde sonunda A olmayan model vardı.
Ete