RS485 Yardım???

Başlatan dogi1905, 12 Şubat 2013, 21:03:55

ooben

yani picin alıcısı rf ye
picin vericisi max485 e olabilir mi

haberleşme de hserout hserin

F®T

Uart haberleşmesi ile rs485 donanımı rx tx yapar fakat rf modülü bence sadece verici
tx olarak kullanırsanız kullanırsanız. Cepten. Yazdığı m için fazla
yazamıyorum.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ooben

yardım eden herkese teşekkür ederim.

biraz açayım daha önce belirttiğim gibi gerçek devrede picin donanımsal alıcısına rf alıcı modul bağladım. çalıştırdım. ama sıkıntılı oldu ( birazdan açarım )
picin verici pinine max485 ile bağladım .
max485 te veri gönderebilecek sanırım.

hem diğer piclerle haberleşme hem rf den veri alma ve aynı zamanda tmr0 ile saat olması gerekiyor.
( http://etepic.com/index.php/topic,395.0.html
ete hocanın toprak ile yaptığı tmr0 ve uart kesmesi denemesini sonuna kadar okudum ve incelemeye çalışıyorum )

tek başına saat oldu (tmr0 kesmesiyle )
tek başına rf kesmesi oldu sorunun ne olduğunu sonunda keşfettim
buları bir araya nasıl getireceğim.
onu başaramadım. yarın paylaşmaya çalışacağım.
herkese iyi  hafta sonları dilerim .

ooben

ete hocam merhaba bu mailim size mutklaka ulaşacaktır.
daha önce sorduğum soru ile ilgili cevaben yazıyorum.
yapılacak proje konusu:
hem rf 433mhz alıcı ve verici ile hatasız bi şekilde çalışacak xx,xx,xx  şeklinde 3 bayt veri sürekli olarak tranfer edilecek bunu 16f876 a yapacak
master alıcı olan 16877a da gelen dataları gelince işleyip diğer 7 slve pice tranfer edecek diğer data taşımaları da max485 ile olacak .

rf yi max485 e aldım gönderirirken de max485 ten gönderdim.
aslında 1 master 7 slave 1 rf alıcı verici den oluşan network kurmuş oldum.

uart kesmesi kullandım.
tmr0 zaman kesmesi ile saniye gün dakika saat yıl da sayıyorum.

ilginize alakanıza teşekkür ederim
şu an tatile çıkıyorum.
dönüşte özelden atıcam hocam saygılarımı sunarım.
başarılarınızın ve yardımlarınızın devamını dilerim.
saygılarımla bülent

zeynal

Merhaba Erol bey.Merhaba arkadaşlar.RS845 konusunda yardıma ihtiyacım var.PIC ten gelen verileri PC aktarmam lazım(RS485-USB çevirici kullanarak).Fakat olmuyor.Veri hep 0 geliyor.Bilgisayarda verileri görmek için Serial Port Monitor programını kullandım.Yardım ederseniz sevinirim.Teşekkürler

ete

Şemana bakılırsa arada RS232 çevrici kullanmıyorsun. Bu durumda elbette haberleşme sağlanamaz.
Şemanda görüleceği üzere Max487 nin A ve B uçları hala TTL formatındadır. Yani HIGH=5V LOW=0V(GND)
Halbuki PC tarafı RS232 formatında olup HIGH=-10V  LOW=+10V seviyesindedir. Bu durumda bir birlerini anlamaları imkansızdır.
Arada RS485 to USB çevirici kullanıyorsun ama üzerinde RS232 çevirici mevcutmudur onu göremediğimi için bu açıklamayı yapma gereğini duyuyorum. Denemeleri İsis devresinde yapıyorsan zaten çalışması imkansız.

Programa gelince, ADC kanalından okuduğun 10 bitlik digital veriyi seri portdan yollamaya çalışıyorsun.
Seri port verileri 8 bitlikdir. Sen ise tek kalemde 10 bitlik veri yollamaya çalışıyorsun buda bir hata.
HSEROUT[HEX X] yerine,
HSEROUT[X.byte0,X.Byte1] şeklinde yazman daha doğru olurdu. Hex formatında yollama isteği nereden icap etti onuda anlamıyorum. Bence gerek yok. İllaki hex olarak yollayacak isen başlarına birer HEX ifadesi eklersin.
PC tarafında verdiğin sırada gelen byte ları alman gerekiyor. benim yazdığım şekilde önce byte0 sonra byte1 yollanmaktadır. Alırkende aynı sırada ayarlanması gerekir.

Ete

zeynal