PIC16F1823....29-47 ailesi yeni mikrodenetleyiciler

Başlatan toprak, 22 Şubat 2013, 21:49:16

toprak

Microchip`in sitesinde yeni olan bazı piclere baktım. Hafızaları biraz daha genişletilmiş ürünler. Bazılarının ADC ve DAC özelliği var.
Baktığım ürünler konu başlığındaki PIC16F1823-24-25-26-27-28-29-47.
Yine set reset latch özellikleri var.
Birçok yönden geliştirilmiş.
Mesela 1826 ve 1827  entegreleri pıc16f628 in geliştirilmiş hali gibi.
Ama 628 in fiyatı 3 dolarken bu yeni çıkanların fiyatları 1 dolar bile değil. Bu da ilginç geldi.
Bu picleri kullanan arkadaşlar var mı?
Kullanan arkadaşlar bu pıclerle yaptıkları programlardan bir örnek bu başlık altında yayınlayabilirler.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

F®T

antikalar her zaman değerlidir.  :)

gerçekten adc ve dac olması bana göre güzel.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

toprak

PIC16F1823-24 ve 25 entegreleri 14 pin.  Aralarındaki fark hafıza olarak görünüyor. Hafızası en geniş olan 16F1825
PIC16F1826-27 ve 47  entegreleri 18pin.  Hafızası en geniş olan 16F1847
PIC16F1828-29  entegreleri 20 pindir.
Bana göre en güzel özellikleri SR LATCH özelliği olmasıdır. Bunun için 3 pin ayrılmış. GİRİŞ set ve reset olmak üzere 3 pin.
Deneme yapan olursa forumda görmek isterim.
Saygılar.

Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

Hattuşa

s.a.
ustalar nedir bu SR LATCH? açıklayabilirmisiniz
birde proton derleyicisinden baktım bu işlemcileri desteklemiyor, bu nasıl aşılacak...

toprak

Alıntı yapılan: pro-TR - 23 Şubat 2013, 22:20:16
s.a.
birde proton derleyicisinden baktım bu işlemcileri desteklemiyor, bu nasıl aşılacak...

SR LATCH
Set Reset Latch
Anladığım kadarıyla monostable dıjital entegrelerdeki gibi özelik eklenmiş.
Picde bunun için 3 bacak ayrılmış. Birisi giriş sinyali için. diğer ikisi de 1 ve 0 durumu için. Girişte sinyal varsa (frekans) ve yoksa set reset çıkışları da ona göre değer alıyor.
Eğer 4538 in çalışma mantığını biliyorsanız onun gibi olmalı.

Maxim

Alıntı yapılan: pro-TR - 23 Şubat 2013, 22:20:16
s.a.

proton bunların hepsini destekliyor
sanırım sendeki eski versiyon proton ?

toprak

Alıntı yapılan: Maxim - 03 Mart 2013, 11:19:41
proton bunların hepsini destekliyor
sanırım sendeki eski versiyon proton ?
PBP microcode studioda bu picler yok. Destekleyip desteklemedigini bilen arkadaslar var mi acaba? Bendeki 3.005

Sanirim bu konu Pic İşlemcile ve Genel Özellikleri kısmında açılsaydı daha iyi olurdu. Yönetici arkadaşlar kusura bakmasın. Sonradan farkettim.
Acaba konu tamamen oraya alınabilir mi?
Saygılar.

F®T

versiyon 4.0.0.0 compiler 2.60a da 16lf1823-26-27-----47 ye kadar da var.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

toprak

Alıntı yapılan: F.T - 03 Mart 2013, 16:34:23
versiyon 4.0.0.0 compiler 2.60a da 16lf1823-26-27-----47 ye kadar da var.

Bu versiyon bende yok.
Sorunsuz çalışan versiyonu nereden bulabilirim.

F®T

toprak

Bizim internetten parasiz indirdiğimiz programlar tam sürüm mü oluyor. Yoksa tam sürüm olması için paralı mı olması gerekiyor.
Kullandığım-PBP derleyicide (mıcrocode studıo) 16F1823-24-25-26-27-28-29-47  yok.
Mıcrochıp, assembly derleyıcı olan MPLAB IDE yi parasız veriyor.

ete

Para ila satın alırsan daima tüm sürümü alırsın. Tabiiki ücretsiz programlardan birisini indirirsen oda tam sürümdür.
Bunların haricinde daima en son versiyonu kovalayıp bulman gerekir. İŞlemcilerin olup olmaması kullandığın programlarla alakalı. Bende MCS kullanıyorum ama benimkinde hepsi var o sıraladıklarının. Demekki doğru program kullanmıyorsun.
Mutlaka MCS Plus kullanıyorsundur!!!!.

PBP 2.60 sürümünü kullan. Aşağıdaki linkte hangi MCS kullanılacağı açıklanmış onu kullan.
http://etepic.com/index.php/topic,300.0.html

Ete

toprak

Hocam mcs yi kurdum. bendeki pbp2.60 i da kurdum. 16F1826 ve 27 vardi. ama 23-24-25-28-29 ve 12f1822 yok.
Acaba bendeki PBP260 farkli mi?
Nereden bulabilirim?
saygilar

ete

Farklı olmaz. Bana kalırsa 16F1822 arıyorsun sen. 12F serisi daha yukarıda ve onların içinde 1822 mevcut.

Ete

toprak

Alıntı yapılan: ete - 05 Mart 2013, 10:52:07
Farklı olmaz. Bana kalırsa 16F1822 arıyorsun sen. 12F serisi daha yukarıda ve onların içinde 1822 mevcut.

Ete

Hocam zaten 16F1822 isminde bir entegre yok.
Benim aradığım 12F1822 ve 12F1840
Ayrıca 16F1823-24-25-26-27-28-29-47  entegreleri

Hocam belirttiğiniz mcs yi kurdum. PBP 2.60 ı da(sonsivriden alınan) kurdum.
Daha önce MCSP 3005 de derleyip çalıştırdığım programı Yeni kurduğum mcs de derlemeye çalışınca hata verdi. Neden anlayamadım.

@ device  pic12F675, wdt_off, pwrt_on, mclr_off, protect_off,BOD_OFF,intrc_osc_noclkout
bu satır için illegal opcode (pıc12F675) şeklinde hata mesajı çıkıyor. error(122)

saygılar