D

bilgisayardan seri portla byte göndermek

Başlatan dogus, 24 Şubat 2013, 11:30:32

dogus

Merhaba, seri iletişime daha yeni başlıyorum bu konuda çok acemiyim, hyperterminal'den pic'e veri aktarmak istiyorum, sanal port oluşturma vs bütün ayarlamaları yaptım ve com1'den bağlantı kurabiliyorum, şöyle bir proje yarattım;

bilgisayarımda seri port olmadığı için böyle bir simülasyon yapmaya karar verdim, yakında usb seri çevirici devremi yapacağım, kodlarım da şu şekilde
trisc=%00000001
trisd=0
include "modedefs.bas"
sayi var byte
sayi=0
dongu:
serin portc.7,T9600, sayi
portd=sayi
goto dongu
end

çözüme ipucu olması açısından başlangıçtta portd değerini 111111101 olarak okuyorum, hyperterminal'den 3 tuşuna bastığımda 11011001 değerini okuyorum, 5 tuşuna bastığımda ise 10111001 değerini okuyorum, ascii karşılıklarına baktım o da denk gelmiyor, birşey anlamadım bu işten yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

kudretuzuner

Merhaba,
Başlangıç olarak çok pinli PIC yerine daha basit olan ve de az pinli 16F628A ile yapılmış bir uygulama.Size fikir verecektir.Kolay gelsin.
https://www.dropbox.com/s/j6wuo5oblfj29ni/PC_to_PIC_video.rar?m

dogus

videoda herhangi bir ipucu yok, bana sonuç lazım değil, lcd bağlayarak bir uygulama yaptım sayi değişkenini ekrana doğru şekilde yazdırabiliyorum, portd=sayi dediğimde saçmalıyor ama ledler girdimi olmuyor aynı mantık olmasına rağmen, fazla sonuca yönelmek istemiyorum, olayı kavramak istiyorum..

dogus

sorun çözülmüştür, baud rate'i 2400 yapınca düzeldi, neden 9600'da sorun çıkardığını bilen varmı acaba??

Mucit23

Compim elemanının default değeri 2400 baudrate dir. Belki bunu değiştirmemişsin dir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

dogus