mini pcb cnc

Başlatan kotan04, 25 Şubat 2013, 23:43:44

İlyas KAYA

Çok teşekkür ederim sinan bey verdiğiniz bilgiler için. Bende sizler sayesinde mekaniğimi geliştiriyorum.
Gerçekten minnettarım. Bahsettiğiniz yazı için olan uç benim işimi büyük ihtimal görecektir.

Dremel benzeri hobi aletim 32.000 devir yapabiliyor.
32000 devir yeterlimidir bu bıçak için ?

CNC imi metal ile yapmaya başladım. Şuan Z eksenindeyim.
Ahşap olanda epey birşeyler öğrendim.
En azından bu işin olabiliritesini kesinleştirmiş oldum.

Bakayım yakınlarda bu uçlardan bulamaz isem o zaman sizden uç konusunda yardım isterim :)

Teşekkürler.
Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sinancnc

Start vermeden telefonlaşalım heycanla bekliyorum ilyas bey hayırlı olsun şimdiden
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

sinancnc

bu bağlantı şekli anladığım kadarı ile doğrumu

İlyas KAYA

Sinan bey ;

Normalde optocouplerde 6 numaralı pin yoktur. Transistörün beyz'ini girişteki led kontrol eder.
Aşağıdaki gibi ;

sinancnc

http://www.instructables.com/id/Parallel-Port-3-Axis-CNC-Driver-Opto-Isolated/

ilyas bey verdiğiniz linkteki sürücü kaç volt kaç amper bir step motor takımını kontrol edebilir. Teşekkürler

İlyas KAYA

Sinan bey ; 7805 yerine LM2576 devresi ile yaparsanız 40volt ve mosfete göre ortalama 15-20Amper civarında motorları kontrol edebilirsiniz.

Ben şuan 24volt ve 4,5 Amperlik motorlar ile denedim herhangi bir ısınma söz konusu değil.
Yalnız 7805 yerine mutlaka 2576 veya hazır 5v SMPS kullanmalısınız.

Oradaki optocoupler yerine PC 817 kullandım. Bulursanız biraz daha hızlı  optocoupler kullanın.

Bu arada yeni CNC mekanizmamı yavaş yavaş topluyorum.

Şuan ana kasaya geçtim. Hazır metallerden yaptım. U olarak elimde olan alümünyum kutuyu
kullandım ancak pek sağlıklı olmadı içime sinmedi.
Belki tablayı tamamen bitirince düzgün durur. Tablayı ise aluminyum kutulardan yapacağım.
Yan yana dizerek U lara vidalayacağım.
Alta ayarlı ayak takacağım.

Bittikce yine resimlerim.

Şuan bu kasanın maliyeti 30 TL yi geçmedi. Sanırım 100TL ye bütün kasa metal ve galvanizli olarak biter.

Bittiğinde Bauhaus'dan hangi malzemeleri alacağınızı ekler sizlerede yardımcı olurum inşaAllah.

sinancnc

ilyas bey bence o h tipi yaptığınız yanlar kasaya göre yine zayıf kalıyor 2 tarafa dikeye 40 x 40 profil atarsanız çok faydalı olacak . Şöyle basitçe y ekseni yönüne malzemeleri sallarsanız malzemeler esneme yapacak x ve z çok kuvvetli olmuş emeğinize sağlık ..

Vermiş olduğunuz kartın malzemeleri istiyorum yapacağım bakalım inşallah becerebilirim. 297 VE 298 kullanmamışlar bir pic ile 3 eksen sürücü bitirlmiş keşke basic kodlarıda olsaydı inclerdik.

saygılar

sinancnc

İlyas bey dilerseniz bir resim çizebilirim.

İlyas KAYA

Sinan bey ;

İçime sinmedi bende tekrar değiştirdim.Ahşaptaki sisteme geri döndüm. Şuan gayet sağlam oldu.
X eksenini yerine monte ettikten sonra tekrar fotoğraflar eklerim buraya.

Devrede PIC ve mosfet var. Pic 'in kaynak kodunu ücretli dağıtıyor arkadaş :)

Devreyi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Onları PDF de açıklamış.
Aslında kendimde yapar programını yazarım ama hem mekanik ile uğraşıp hemde elektroniği ile uğraşmak istemedim.

Nasılsa hazırı var diyede üstüne düşmedim. Zaten artık pek işime de yaramayacak çünkü eski fotokopi makinalarında sensörlü fırçasız motorlar ve hazır sürücü devreleri üstünde olanlardan buldum.

Hem süper hızlı olacak , hem adım kaçırma derdi olmayacak , hemde güçlü inşaAllah :)
Malzemeleri bulamazsanız size elimdeki kartı gönderebilirim.

sinancnc

Teşekkür ederim ilyas bey mesajınızı tekrar okudum anladığım kadarı ile yeni cnc de bu kartı kullanacaksınız. Ben yenisini yaparken sizden destek alırsam yeterli saygılar

İlyas KAYA

Tamam o zaman sinan bey bu şekilde olur :)

Siz yeniden malzeme almayın ben size kartı komple göndereyim.

Bu arada kasnağın yeni hali aşağıdaki gibi oldu.
Bu sefer sağlam oldu ve içime sindi açıkcası.

Bütün malzemeleri bauhaustan bulabileceksiniz. Aynı zamanda çokta uyguna gelecek.

Mucit23

Çekmece Rayı görüyorum sanki  :o Bunlar boşluk yapmıyormu  ??? ???
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

İlyas KAYA

Sayın mucit23; Kaliteli olan ve krom olanlarından aldım. Boşluğu zaten çok az ancak o azlık bile etkilemiyor.

Dikkat ederseniz boşluğu almak için eksenlerde çalışma şekillerini değiştirdim.

X ekseninde alt alta çalışıyor. Z ekseni yukarıda yok ama X ekseninin aynısını dik çevirdiğinizi düşünürseniz o şekilde olacak.

Rayları birbirine önce köşebent sonra üstünden tekrar atkı ile bağlayacağım.
Bu atkının tam ortasına da Z eksenini.

Bittiğinde daha iyi anlayacaksınız.

Saygılar.

mierdogan

O çekmece raylarından ben daha önce kullandım arkadaşlar şimdi degilse bile belli bir sure sonra boşluk yapacaktır. çünkü liner sistemlerde motorlarin güç aktarması biraz fazlaca oluyor ve rayları esnetiyorlar biraz kaba malzeme islemek istediginizde göreceksiniz. benim size önerim hurdacılardan banka ATM leri içinden çıkan raylardan bulun yada yazici veya fotokopi makinesi parcalari gibi. Hurdacida gecenlerde ray ve araba bile gordum gecenlerde sizde illaki denk gelirsiniz. Ama tecrübe için super malzemelerdir kolay gelsin :-)
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

İlyas KAYA

Z ekseni nerede ise bitmek üzere.

Boşluk hiç yok. Çalışması gayet güzel. Boşluk yapabilmesi için bilyaların galvanizi yemesi gerekir.
Diyelim ki yedi. U profil o boşluğu sürekli alacak şekilde düşünüldü.

Yani boşluk olayını çekmece raylarından silmiş olduk :)

Daha önce bu teknik ile çekmece rayını kullanan görmemiştim.
Eğer yok ise bu bir ilk olmuş olur ve ucuz ray sistemlerine ön ayak olmuş oluruz.

Tabi kesin sonuç işlemeye başlayınca ortaya çıkacak.

Farklı fikirler çıkabilir veya farklı işlerde ihtiyaç olabilir diye fotoğraflarıda ekliyorum.