E

Gerçek Devre İle Çalışmak ???

Başlatan E32KERNEL, 27 Şubat 2013, 20:37:45

E32KERNEL

Merhabalar arkadaşlar,
Foruma yeni üye oldum.  Konuyu da yanlış açtıysam, kusura bakmayın. Başka bir sitede, bir öneri sonucu buraya geldim...
Zaten her yerde ete hocanın dersleri öneriliyor. Merak ediyordum, iyi de oldu.
O sitede de sormuştum, sağolsunlar, yardımcı oluyorlar. Ama burada da sorayım, önerilerinizi alayım dedim.

Elektroniğe yeni başladım. Şimdilik daha temel elektrik ve temel elektronik çalışıyorum. Fakat sadece teorik kısım ile uğraşırsam, sıkılabilirim diye düşündüm. Bu yüzden, elektroniği öğrenirken, aynı zamanda da somut devreler yapmak istiyorum. Yani elimle tutabileceğim bir devre...
Ama işte bunu nasıl yapacağımı tam bilmiyorum. Breadboard alıp, onla mı yapayım yoksa Proteus ile devre çizip, baskı devre plaketine ütü ile mi basayım ? Ve ilk başlarda hangi tür araç/gereçlerin lazım olacağını da öğrenmek istiyorum tabi...

Nasıl bir yol izlemeliyim?
Teşekkür ederim.

sinancnc

Evet bir adet board al pic olarak 2 adet 16f628a al 2 adet 7805 al 10 adet 330 ohm direnç al. 9v pil yatağı ve pil al 10 adet led al ve başla lamba yakmaya söndürmeye ...benim önerim bunlar...
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

E32KERNEL

Öneriniz için çok teşekkür ederim. Dediklerinizi, yarın temin etmeye çalışıcam. Peki, daha acemi biri için PIC programlama zor mudur? Gerçi C dilini biliyorum.

sinancnc

Unutmadan  pic proğramlayıcınız varmı yoksa bunuda temin etmeniz,gerekecek

sinancnc

E32KERNEL

Hiçbir şeyim yok. Onun için ne önerirsiniz?

toprak

Bir programlama kartı almanız gerekiyor. Pic kullanıyorsanız pic programlama kartı alacaksınız. Ben mikroelektronıkanın programlama kartını kullnıyorum.
http://www.mikroe.com/easypic/
çok gelişkindir. memnunum. Driverını bilgisayara yükleyip kullanıyorum.
Çok gelişkinler yanında çok basit kücük programlama kartları da var. Piyasada rahatlıkla bulabilirsin.
Programlama kartı olduktan sonra programlama kartını kullanabilmek için bilgisayarınıza kartı tanıtmanız gerekir. programlama kartı dediğimiz bir çeşit devredir.
Programlama kartı sayesinde programlamak istediğin microişlemciye hex dosyasını yüklüyorsun (hangi dili kullanırsan kullan derleme sonucu hex dosyası oluşuyor). 
Bu işlem çok kolaydır.

Basit led yakan bir devreden başlayarak denemeleri rahatlıkla yapabilirsin. Kararlı sabırlı olarak çalışman yeterlidir. Gerisi gelir.
Denemerini öncelikle İsiste simulasyonda yap.
Çalışıyorsa sonra bread boardda yap. Bağlantıları iyi takip edip devrelerini hızlı bir şekilde gerçekte deneyebilirsin bread board sayesınde.
Ondan sonra ütü ile pcb sin çıkart öyle dene.
Bunu alışkanlık haline getirirsen çok sonuç alıcı ve güzel bir yöntemdir.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

fahrettink

Alıntı yapılan: E32KERNEL - 27 Şubat 2013, 21:19:06
Hiçbir şeyim yok. Onun için ne önerirsiniz?

Benim kullandığım ekte fotoğrafını gönderdiğim programlayıcı. BIOPIC USB PROGRAMMER. Bu işleri hiç bilmezken Karaköy'de bir yerde görüp merakımdan almıştım.

Elektroniğe yeni başladığını ve elle tutulur bir devre yapmak istediğini belirtmişsin. İşe tüm elektroniğin temel devresi olan flip flop yaparak başlayabilirsin. Hem çok basittir hem de bu işin temeli olan I ve 0 yani high ve low mantığının temelidir. İnternette flip flop diye aratarak örnek devrelere ulaşabilirsin. Daha önce hiç devre yapmadıysan flip flop çalıştığında gerçekten sevineceksin. Şimdi hatırlıyorumda 1991 yılında Teknik Lise'de eve ödev olarak vermişlerdi. Devre çalıştığı anda öyle bir sevinmiştim ki sanırsın Dünya'nın en önemli icadını yapmışım.

Bunların dışında elinin altında olması gereken bazı malzemeler var. Bu iş senin için geçici bir heves değilse tüm bu malzemeler elinin altında olmalı. Eğer elinde malzemen olmazsa hevesin çabuk geçer.

Önereceğim bazı malzemeler;
** Çalışma masası
** Rahat bir koltuk
** Masa lambası (Küçük şeylerle uğraşacağından mutlaka ışık lazım olacak)
** Havya, lehim, pasta
** Ölçü Aleti
** Tornavida takımı
** Mini matkap (Mandren ile ufak bir motoru da kullanabilirsin)
** Bakır pertinaks, su zımparası
** Büyüteç
** Güç kaynağı (Ayarlı olmalı, çünkü pic ile uğraşacaksan 5 V gerekiyor, bunun dışında bir çok devrede 9V veya 12 V kullanman gerekecek.)
** Breadboard en az 2 tane ve muhtelif ebatta kablolar
** Minik pense, kargaburun, yan keski, mini mengene
** PIC ile çalışacaksan programlama devresi, Yazılım olarak PROTEUS, MCS (Micro Code Studio), PBP (Pic Basic Pro)
** Yapacağın devreye göre PIC, entegre, kondansatör, transistör, direnç, konnektör, buton, led ve muhtelif miktarda komponentler.
** En önemlisi de okuma, araştırma, inceleme, sabır sabır, sabır, sabır....

Şu an etrafıma baktığımda ilk gördüğüm malzemeleri yazdım. Aklıma başka bir şey gelirse ilave ederim. Ama benim tavsiyem çok para tutmayan direnç, kondansatör vs. gibi komponentlerden çeşitli değerlerde elinde adetli olarak bulunsun. Çünkü bir gece vakti tam bir devre üzerinde sabahlarken ihtiyacın olan 0,01 kuruşluk 10K direnci odanın altını üstüne getirip bulamadığında ve daha önceden yapmış olduğun başka bir devreden sökmen gerektiğinde ne demek istediğimi anlarsın.  :D

Başarılar dilerim...

"Dahilik %1 ilham, %99 çalışmanın eseridir." Thomas Alva EDISON

fahrettink

Ekteki de senin için flip flop devresi...  ;)
"Dahilik %1 ilham, %99 çalışmanın eseridir." Thomas Alva EDISON

bahdiyarusta

bence önce temel elektronik devreleri ile başla flıp flop 4017 ile kara şimşek trıyaklı ışık şiddeti ayarlama karanlıkta yanan lamba sıcaklıkta çalışan fan gibi kontrolleri yap transıstör mantığını bi kavra ... birden gaza basarsan motor boğulur bence .. şimdilik pıc çok ağır olur....
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

enginkanat

Size tavsiyem 1 adet led i sadece yakmak bile olsa uygulamalı olarak yapın c dili, basic, asm farketmez. O led yanmasa bile burada (tercihimdir) yada herhangi bir forum sitesinden hatanızı mutlaka araştırın. Sitenin en üstünde yazan yazı dikkatinizi cezbetsin "Bilgi Hazinedir Paylaştıkça çoğalır." Sizin kazandığınız bu hazineden ben ve inanınki bu sitenin kurucusu ve diğer üyeleride faydalanacaktır. Her sorduğunuz soru bu sorduğunuz gibi aldığınız cevaplara gebe olacaktır. Üstatları da araştırmaya itecektir. Bu milletin kalkınması için de bu gereklidir. İnsanlar benimle dalga geçecektir diye sakın düşünmeyin. Burada bir Erol hocamız var, mucit hocamız var, detaylara bakan kayatech var. Kimse dalga geçmez. Burası ciddi bir elektronik eğitim forum sitesidir.
(İsmini sayamadığım diğer ustalarım lütfen gücenmesin)

E32KERNEL

@toprak;
Verdiğiniz linkteki programlayıcı süper birşeye benziyor. Aslında bu board ın daha profesyonel şekli gibi birşey sanırım.
Ama 149 dolar benim için biraz pahalı tabi :)... Daha ucuzunu önerebilir misiniz acaba?

@fahrettink;
daha yeni başladığım için, hiçbirşeyim yok. Ama sizin verdiğiniz listeyi de, kendi listeme ekledim. Yarın başlıyorum dükkan dükkan dolaşmaya. :D Yavaş yavaş hepsini toplarım inşallah.

Verdiğiniz değerli bilgiler için de teşekkür ederim.  İlk başlangıç için, teorik bilgiler ile pratiği beraber götürmek istiyorum. O yüzden nereden başlayacağımı bilmiyordum. Ama şimdi kafamda canlanmaya başladı... :D

@bahdiyarusta;
Aslında somut olarak uğraşacağım bir şeyler olsun da, şimdilik PIC olmasa da olur.
verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

@enginkanat;
Öneriniz için çok teşekkür ederim. Ama çok fazla konu açınca, yöneticilerimiz kızmasın sonra. :D

bahdiyarusta

kardeşim eğer temal elektronık kavramını tam olarak bılmıyorsan ıc e girmenı hiç tavsiye etmıyorum .... somut olarak kendıne küçük bir anfi yapıp telefonunu bağlarsın senı bir adım öne çıkarır hevesın artar ... bı devre yapmalısın ama bu aşamada kesınlıkle pıc değil boşa masraf yapma illa pıc diyorsan onu isis (proteus) üzerinde yap bence .. başarılar.   devre istersenız yardımcı olabırmm
                  - 66 -

E32KERNEL

@bahdiyarusta;
Abi sağolasın. Önerini dikkate alıcam.
Her türlü dökümana, belgeye açığım abi...  :D

bahdiyarusta

nasıl bir devre senın ilgini çekebilir yapmak istersın mesela ...
                  - 66 -