E

Gerçek Devre İle Çalışmak ???

Başlatan E32KERNEL, 27 Şubat 2013, 20:37:45

E32KERNEL

Alıntı yapılan: bahdiyarusta - 27 Şubat 2013, 23:13:54
nasıl bir devre senın ilgini çekebilir yapmak istersın mesela ...

Mesela abi, -içine PIC giriyor mu bilmiyorum- hareket sensörlü bir devre olabilir. Yani hareket algılayınca ışık yakabilir LCD ekranda bir uyarı verebilir. Bunun gibi mesela.

enginkanat

Yöneticilerimiz siteye gereğinden fazla resim ve dosya yüklerseniz kızarlar, Sonuç itibari ile dikkat ederseniz sitemizde herhangi bir reklam bulunmamaktadır. ekstra bir gelir elde etmek niyetinde olmayan sadece insanımızın daha doğru bilgilerle yoğrulmasını sağlayan bir anlayış ile yayınlanmaktadır. PIC adı Türkiye'de anıldığında sadece herkesin bildiği tek bir isim olan ETE adıyla yayın hayatını sürdürmektedir.

E32KERNEL

Alıntı yapılan: enginkanat - 27 Şubat 2013, 23:19:35
Yöneticilerimiz siteye gereğinden fazla resim ve dosya yüklerseniz kızarlar, Sonuç itibari ile dikkat ederseniz sitemizde herhangi bir reklam bulunmamaktadır. ekstra bir gelir elde etmek niyetinde olmayan sadece insanımızın daha doğru bilgilerle yoğrulmasını sağlayan bir anlayış ile yayınlanmaktadır. PIC adı Türkiye'de anıldığında sadece herkesin bildiği tek bir isim olan ETE adıyla yayın hayatını sürdürmektedir.

Yok reklamla işim olmaz benim. Resimleri veya dosyaları da harici 'upload' sitelerine yükler, bağlantı veririm.
Eğer bende birşeyler öğrenebilirsem, inşallah bende başkalarına yardımcı oluurm. :D

bahdiyarusta

@ sn. engınkanat
amacımız bilgi paylaşımı buda illaki dosya paylaşarak olacak ama çok fzla yuklenmemeye dıkkat edecegım ..

@ E32KERNEL
hareketı algılamak için pır sensörü devresi senın işini görür pıc yok 2 veya 3 opamp ile yapılan bir devre ama verım alamazsın ondan diye dusunuyorum ama lazer ve ldr ile karanlıkta çalışan bir devre yapıp ldryı karanlık bi kalem kaağına  koyu o noktayada lazerın ısıgını sabıt olarak ldr nın uzerıne goöderırsen lazerın  ısıgını kestıgınde röle kontrollü olarak zil led siren gibi şeyleri sürebilirsin ....
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

enginkanat

Aklımdan geçeni söylerken veya yazarken hata yapıyorum ve bunun sonradan farkına varıyorum, kusura bakmayın. Bahtiyarusta'mın dediği gibi. sadece gereksiz yüklemelerden bahsediyorum. 

pwm.c

hep dijital... hep dijital... olmaz canım. birazda analog devreler yap. güç kaynağı, amplifikatör, led sürücüleri, 220v dimmer, fotosel, ... vb. örneğin lm317 ile ayarlı bir adaptör yaparak başlayabilirsin. buları yapabilmen için herşeyden önce temel elektronik bilgin olmalı. malzemelerin sembolleri ve bacak bağlantılarını kavrayabilmelisin.

breadboard elinde mutlaka bulunsun. basit denemeler için çok gerekli bişey ancak her devreyi buna kuramassın ve bazen temassızlık sıkıntısı yaşayabilirsin.
baskıdevre en son yapacağın iş. eğer sana zor ve zahmetli geliyorsa delikli pertinaks kullan. bunun kullanımı birazdaha pratik oluyor.

PIC ve diğer dijital devreleri ise biz önce proteusta çalıştırıp sonra gerçekte kuruyoruz. o nedenle şimdilik proteus sana yeterli ancak yukarıda bahsettiğim gibi işin analog kısmını atlama yoksa sürücü devrelerinde çok sıkıntı yaşarsın. bu eksiklikten dolayı çok MOSFET yakan kişi tanıyorum.

PIC programlama için C biliyorsan CCS ile devamet ancak ASM ve bunun mantığını sakın atlama. bazen kütübhane yazma ihtiyacın olduğunda faydasını görürsün.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

fatih_27

Kanımca;

- Dijital ve Güç Elektronik kitabı
- Çinden Ucuz bir Development set ve programlayıcı (K150,pickit 2 program yüklesin yeter.)
- Azim ve sabır.

bredbord ile zaman kaybetme.Kod doğrudur yok temas etmez falan aşırı zaman kaybı.Proteus ilede uğraşma gözünün önünde bir kart olursa azmin daha da artar.Şayet ben o şekil yaptım.Açıyorum bordun şematiğini pic datasheet ve kullanacağım donanımın datasheetini 2dk bak yaz.Gözünde büyütme.

BAHAR

Bana kalırsa daha çok yenisin hemen pic ile uğraşma biraz analog devreler ile çalış ve temel elektronikte kullanılan birçok malzemeyi tanı. Yoksa sonra ikisini bir arada yürütmek zor olur. Daha sonra biraz asm dilini tanı, bir süre sonra farklı bir dil ile Pic yada atmel ailesinden ürünler programlarsın.

Şuan için araştırma yapacağın kavramlar :

Proteus(isis ve ares):Şema çizip simüle edebileceğin yada baskı devre yapmak için çıktı alabileceğin ideal bir program. Dünya üzerinde kullanıcı sayısı çok fazla olduğundan internet üzerinden kaynak bol miktarda var zaten.

analog devreler:Temel elektronik malzemeler; direnç kondansatör, bobin, diyod yada vb. malzemeler ile devre yapıp çalıştırabileceğin, board'a kurabileceğin yada üzerinde ölçü aleti ile ölçüm yapıp ana malzemeleri tanıyabileceğin basit devreler.

ve ölçü aleti, havya,lehim,bakır plaket... 

toprak

Alıntı yapılan: E32KERNEL - 27 Şubat 2013, 23:05:01
@toprak;
Verdiğiniz linkteki programlayıcı süper birşeye benziyor. Aslında bu board ın daha profesyonel şekli gibi birşey sanırım.
Ama 149 dolar benim için biraz pahalı tabi :)... Daha ucuzunu önerebilir misiniz acaba?

Açıkçası diğerlerini kullanmadığım için önersem doğru olmaz.
Fakat benim önerdiğim programlayıcı kartını çok özelliği var. Üzerine lcd den tutalım dıspleye ledlere grafık lcdye kadar herşey var.
Yapacağın microcontroller devreyi direk bu kartla test edebiliyorsun.
Sadece pici programlayıcıya takarak programlıyorsun.Daha sonra bu kartla giriş ve çıkışları ve diğer (lcd ,dısplay ,role v.b) çevresel elemanları seçerek devreni anında deneyebiliyorsun.
Ama sen sadece şimdilik pici programlamak için de kullanabilirsin.
Bunun içinde sana şimdilik daha basit bir programlayıcı yeter.
Diğer arkadaşlar kullandıklarını önerirler.
Saygılar.

Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

ete

Programlayıcı alacaksanız Pickit2 veya pickit3 den şaşmayın. Mikrochip in kendi orijinal programlayıcısıdır. Pek çok kişi klon yani kopyalarını yapıp satıyor. Orijinalinde işlemciye göre besleme voltajı ayarı vardır. Klonların pek çoğunda bu yok. Olan birisini almaya çalışın. Olmayanlarda işinizi görür. Yalnıza bir farkla, mclr si sigorta ayarlarından iptal edilebilen işlemcileri programlarken programlamadan önce işlemci otomatikman çalışır bazı olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda pickit2 arayüz programında use vpp (önce programlama voltajı nı kullan) first seçeneği seçilerek bu olumsuzluktan kurtulabilirsiniz.

Ete

E32KERNEL

Herkese çok teşekkür ederim yardımları için. DÜn sizin önerdiğiniz,  birçok parçayı aldım. Dün BIOPIC USB Programmer 'a denk geldim. Fiyatını sordum: 90 TL.  direnc.net 'te ise fiyatı 50 TL.  Adam bildiğin resmen kazıklıyor. En iyisi internetten alışveriş yapmak. :D

ete hocam, çok teşekkür ederim. Önerinizi dikkate alacağım.
Bir de şu MSP430 hakkında ne dersiniz?
http://320volt.com/category/msp430-projeleri-devreler/

ete

MSP430 konusu senin bileceğin bir iş. Ben aldım bir tane öyle duruyor. ELimi bile süremedim.
Birini tam bitirmeden diğerine geçmek bence akıllıca değil. Ama oynamak istersen alıp oynayabilirsin.

Ete

E32KERNEL

Alıntı yapılan: ete - 01 Mart 2013, 10:26:10
MSP430 konusu senin bileceğin bir iş. Ben aldım bir tane öyle duruyor. ELimi bile süremedim.
Birini tam bitirmeden diğerine geçmek bence akıllıca değil. Ama oynamak istersen alıp oynayabilirsin.

Ete

Tamam hocam çok saolun. Zaten şimdilik, buradaki arkadaşlarında yönlendirmesi ile,  1-2 ay PIC 'e falan bulaşmiyim diyorum. Analog devrelerle, Proteus 'la falan uğraşayım diyorum.
Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

gogoce

programlayıcı olarak brener8 kullanıyorum bir problemle karşılaşmadım 50 tl civarı
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Programlayıcıda Pickit2 den şaşmayın. En problemsiz ve sorunsuz olanıdır.
Klon ları piyasada mevcut. Orjinalinde ZIF soket yoktur. Orijinali 3,3V luk picleride programlamakta dır. Başka özellikleride var. Alcağınız klon da en azından 3,3V -5V seçeneği olsa fena olmaz. Gerçi bir amatör 3,3V ile çalışan Piclere geçmek için 100 fırın ekmek yemesi gerekiyor. Ben bile hala geçmiş değilim. Gerek de duymuyorum. AMa ileride çok hız isteyen projeler denk gelirse mecburen geçeceğim sanırım.

Ete