sinyal jeneratörü ile takometre çalıştırmak

Başlatan medev, 01 Mart 2013, 03:59:50

sinancnc

Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

medev

Nette bulduğum devreyle denedim,çalıştı,fakat takometreler bozukmuş.devreyi ekliyorum,lazım olabilir.

medes

medev   arkadaş konuyu açtığından buyana sana trasistörün collektörüne 1k direnç takarsan çalışır bu devre dediler sende nette bulduğum devre ile çalıştı diyorsun burada görünen tek fark 1k direnç yerine 300 ohm'luk role bobin direncini kullanmış
olduğun görülmektedir .sen 1k direnci taksaydın senin takometren sağlam olasaydı takometre ibresi 10 veya 15'e kadar yükselmesi gerekirdi en azından fakat role kullanılması tetikleme frakans. genliğini   30v -40v  civarı yükseltmektedir role bobininin transistörün collektörüne bağlandığı yerden şase arasına 0.5 mf kondansatör konması  ateşleme bobinleri çalışması için şarttır bu nedenle voltaj dahada yükselmektedir ateşleme bobini ile çalışan analog takometrelerde bu nedenle girişlerinde mutlaka gerilim bölücü kullanılmaktadır. medes         saygılarımla

medev

1k dirençle denedim çalıştıramamıştım.Bunla çalıştı,yada breadbordda temassızlık vs. olmuş olabilir.Teşekkürler.