Dfplayer ve WTV020-sd-mını sd kart modülünün pic ile kontrolü

Başlatan F®T, 01 Mart 2013, 20:30:45

gogoce

Alıntı yapılan: Yasin - 14 Ocak 2017, 10:19:14
Bende ilk Pic ile denedim ama çalışmadı. Çalışmayınca butonlu devreyi kurup denedim, o da çalışmadı.

hafıza kartında yada dosyaların özelliklerinde problem olabilir mi . Benimki 01-02-03... şeklinde klasörlere 001.mp3 , 002.mp3 ... şeklinde kayıt edilince oluyor
FAT32 formatlamıştım
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

gogoce

@ __config _CP_ALL & _DEBUG_OFF & _CPD_ON & _CPD_ON & _BODEN_OFF & _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _XT_OSC 
DEFINE OSC 4
    TRISA=255
    TRISB=%01111111 
    TRISC=%10000000 

PORTA=255

PORTB=0
    PORTC=0

CMCON=7
BAUD con 396

LED VAR PORTB.7
TX_PIC Var Portc.6
RX_PIC Var Portc.7

LED=0

PAUSE 300

LED=1
PAUSE 5000
LED=0

BASLA:
pause 3000
serout2 tx_pic,BAUD,[$7E,$FF,$06,$03,$00,$00,$01,$FF,$E6,$EF]
toggle led
GOTO BASLA
END

16f876a 4mhz kullanıyorum

@ete hocam yardım edebilir misiniz? 01 nolu klasörde 001.mp3 dosyasını çaldırmaya çalışıyorum. Modülle iletişim kuramadım.

ete

Çok anladığım bir konu değil sanırım. Üstelik şu anda NRF24L01 rf modül ile boğuşuyorum.

Ete

Yasin

Alıntı yapılan: gogoce - 14 Ocak 2017, 11:50:42
hafıza kartında yada dosyaların özelliklerinde problem olabilir mi . Benimki 01-02-03... şeklinde klasörlere 001.mp3 , 002.mp3 ... şeklinde kayıt edilince oluyor
FAT32 formatlamıştım

512MB ve 1GB olmak üzere 2 kart denedim, olmadı. FAT ve FAT32 olarak formatladım, olmadı. Çalıştığı kesin olan dosyaları yükleyip denedim ama yine olmadı. Yabancı forumların birinde micro sd kart yuvasının 6. pinine şasenin direkt bağlı olmadığını, şasenin bir transistörle WTV020 tarafından kontrol edildiğini yazmış birisi. Bunun üzerine kontrol ettim. Gerçekten de micro sd kart yuvasının 6. pini şaseye direkt bağlı değil. Arada transistör var. Modülü 3.3V ile besliyorum. ~0,6V transistörün üzerinde harcandığı için kart ~2.7V ile beslenmiş oluyor. Ve sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyor. Yarın düzeltip deneyeceğim.

gogoce

Alıntı yapılan: ete - 15 Ocak 2017, 00:06:25
Çok anladığım bir konu değil sanırım. Üstelik şu anda NRF24L01 rf modül ile boğuşuyorum.

Ete

Size kolay gelsin hocam . Peki ders olarak vermeyi dusunuyor musunuz?

gogoce

Alıntı yapılan: Yasin - 15 Ocak 2017, 01:29:49
512MB ve 1GB olmak üzere 2 kart denedim, olmadı. FAT ve FAT32 olarak formatladım, olmadı. Çalıştığı kesin olan dosyaları yükleyip denedim ama yine olmadı. Yabancı forumların birinde micro sd kart yuvasının 6. pinine şasenin direkt bağlı olmadığını, şasenin bir transistörle WTV020 tarafından kontrol edildiğini yazmış birisi. Bunun üzerine kontrol ettim. Gerçekten de micro sd kart yuvasının 6. pini şaseye direkt bağlı değil. Arada transistör var. Modülü 3.3V ile besliyorum. ~0,6V transistörün üzerinde harcandığı için kart ~2.7V ile beslenmiş oluyor. Ve sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyor. Yarın düzeltip deneyeceğim.

Yasin,
Ben 5v ile besleyip rx ucuna 1k direnc atiyorum. Arduino da oyla yapmis. Direnci cikarinca pat pat seklinde surekli ses geliyor hoparlorden.

ete

Gogoce,
Neyi ders olarak vermeyi düşünürüm anlamadım?
Ete

gogoce

ETE hocam,
Sayenizde pic ile dimmer yapıp çalıştığını görünce ayaklarım yerden kesildi. Ettiğim hayır duasının haddi hesabı yok. Derslerinizi okuyarak kendi çapımda amatör olarak bişeyler yapmaya çalışıyorum. Encoder okuma kısmında da yardımcı olmuştunuz. Şu anda ARDUİNO gibi popüler bir set hali hazırda piyasada bolca mevcut. Örnekler, setler kodlar hep bunların üzerine. Uzun yıllar 433mhz alıcı verici modüller üzerine ilgim olmuştu hatta sizin de bu yönde sanırım derslerinizde örnek vardı. Arduino ile bir anda 2,4ghz NRF24L01 modülünü gördüm. Satınalıp uygulama yaptım her şey güzeldi ama ne yaptığımı bilmiyordum. C ile yazılmış bir kod ve kopyala yapıştır ile bişeyler anlamak çok zor hele birde bilmediğiniz program diliyle...

Arduino kolay gibi gözüken aslında kullanıcıya doğru düzgün bir şey öğretmeyen bir araç olarak düşünmekteyim. PBP ile 30-40 satırda yapılabilecek bir şeyi orda 5-10 satırda yapılabiliyor . Aslında arka planda bişeyler oluyor onları anlayamıyoruz (en azından kendi adıma konuşayım)

Bir forumdan bir kişi ismini hatırlamıyorum özür dilerim kendisinden NRF ile uğraşıp 75 sayfalık pdf ten bişeyler yapmaya çalıştı . Sanırım kısmen başarılı oldu. Şu anda siz uğraştığınızı söylediniz. Çok teferruatlı bir modül olduğu hep söylendi. ilgili registerlere yazılması okunması gerekliydi zaman vardı baudrate vs...

Bunu irdelemek ve uzun mesafeli rf sistem yapmak için sadece gerektiğii kadarını bize ders olarak anlatırsanız çok makbule geçeceğinden eminim.  Belki hobi amaçlı kullanıyorsunuz şu anda belki ticari amaçlı kullanıyorsunuz bilemiyorum ama hem pbp yi hem datasheet okuma konusunda iyi olmanızın ve ayrıca birşeyler öğretme çabanızın da buna eklendiği zaman sizden çok güzel bir ders çıkacağı kanısındayım.

Dersi yapmayabilirsiniz tabi bu sizin takdiriniz ama yapmanızı ben ve eminim birçok kişi bekleyecektir

Mesajımı okumanıza teşekkür ederim

ete

Uzun zamandır bu NRF24L01+ ile uğraşmayı istiyordum. Elimde modul olmadığı içinde hep teorik inceleme yaptım.
Onuda zaman zaman yapınca zaten karmaşık bir konu olduğu için olaya hakim olmak zor oluyordu.
Forumda Erdoğan ve Burak bu işi çözdüler. Bende 2 gündür uğraşıyorum. Aslında modüle şu anda hakimim. Karşılıklı standart adresleme yaprak istediğimi yaptırabiliyorum. Ama hala uğraştığım bir konu varki çözemedim henüz. Yada kısmen çözdüm diyelim. Uğraştığım konu bir birini tanımayan iki modülü eşleştirme yaparak tanışmalarını sağlamak.
Bunun için iki yol düşünmüştüm. Birisini ne yaptım ise başaramadım maalesef. Düşündüğüm şey Pipe-0 da her iki modülde standart bir adres olsun buradan bir birlerini görebilsinler istiyorum. Ancak normal haberleşmeyi Pipe-1 üzerinden yapsınlar ve buradaki adresleme sistemi başlangıçta bir birini tutmadığı için biribirlerini tanımasınlar.
Pipe-0 dan bir bilgi yollayıp Pipe-1 için adres bilgisini RX tarafına verince bu iş olur gibi gelmişti ama ne yaptımsa eşleştiremedim. İki modülü fiziki olarak Pipe-0 dan haberleştirdim. Pipe-1 den de haberleştirdim. Ama bu iki işlemi birleştirmeye gelince bir sürü zorluk çıktı ve pes ettim.

Sonra sistem değiştirdim. Payload denilen veri yollama / alma sistemini bu işte kullanayım dedim. Onda da kısmen başarıı oldum. Zira yolladığım bilgiyi RX alıyor ancak eproma kayıt ederken hep 0A,0A,0A olarak kayıt .
ediyor. Gelen bilgi hiç bir şekilde 0A değil bunu gelen bilgi şuysa led yak diyerek komut ilavesi yaparak ve bununla ledleri yaakrak anlıyorum. Bilgi doğru geliyor ama eproma kayıt yanlış oluyor. Var bir sebebi ama henü bulamadım.  Bilgiyi değişkenle kayıt edersem 0A olarak kayıt ediliyor. Ama direk rakam yazarsam normal kayıt ediliyor. Bi rşekilde değişken değeri örneğin 01 iken bunu kayıt ettiğimde karşıma 0A değeri geliyor garip ama gerçek. Başlangıçta 16F1827 kullanıyordum işlemcinin Eprom kayıt sisteminden şüphelendim. Sonra aynı sistemi 16F628A ile denedim aynı şey oldu. Bu durumda program bunu yapıyor ama bulamadım henüz.

NRF modlü iş yapacak kadar çözdüm ama onu ders olarak anlatacak seviyede görmüyorum kendimi. Bir çok registeri deneyerek ne olması gerektiğini buldum. Pek çok registerin tam olarak ne işe yaradığını henüz bilmiyorum. Açıklamalarından bir şeyler anlıyorum ama fonksiyon olarak ne işe yaradığını henüz bilmiyorum. Mesela Auto_ACK yı aktif edersem sistem çalışmıyor. Neden belli değil. Halbuki ACK karşılıklı el sıkışma işlemidir ve çalışması gerekir. Ama uymayan bir şeyler var. demekki.

Şimdilik bu konuda herhangi bir mesaj yayınlamayı düşünmüyorum. Sorunlarımı tam olarak aşar ve Modülün her tarafına hakim olabilirsem belki ileride yayınlarım.

Ete

gogoce

zeus48

Arkadaşlar Ekte gönderdiğim resimdeki moduldenmi bahsediyorsunuz. Eğer bu modülse yaklaşık 4 yıldır birçok projemde kullandım bilgi veririm

gogoce

Alıntı yapılan: zeus48 - 27 Nisan 2017, 11:07:28
Arkadaşlar Ekte gönderdiğim resimdeki moduldenmi bahsediyorsunuz. Eğer bu modülse yaklaşık 4 yıldır birçok projemde kullandım bilgi veririm

checksum olayında takıldım...

zeus48

checksum derken neyi kastettin anlamadım. Neyin sağlamasını yapacaksın

zeus48

Bu modül hakkında bildiklerim. sd kart 2 mb dan büyük olmayacak. Fat ile biçimlendireceksin .Ben ad4  formatındaki sesleri kullandım sesleri ad4 eçevirdikten sonra
0001   0002     0003  0512  Kadar adreslendirebilirsin. Ben wav ve mp3 dosyalarını çalıştıramadım. 8 volüm kontrolü var. Pic ile haberleştirdim isterseniz  örnek kod verebilirim. Yalnız olumsuz  yönlerinden biri  her sd kartta çalışmıyor yani kart seçiyor neyi seciyorsa. Ebay dan aldığım 128 mb 40 ad  sd kart var hiçbiri çalışmadı . Ondan öncede ebay dan 60 ad sd kart almıştım onlarda hiç sorun yaşamadım. İyi çalışmalar

gogoce

Bendeki farklı hocam evde değilim cepten yazıyorum mp3 çaldırabiliyorum checksum olayını da çözdüm detaylı yazarım bendeki dfplayer mini