C

.c dosyayı .hex 'e çevirme

Başlatan cevat, 06 Mart 2013, 20:54:55

cevat

Alıntı yapılan: haberlesme - 07 Mart 2013, 20:46:46
Cevat,

Burdaki http://hotfile.com/dl/93121514/74f07fd/PIC_C_Compiler_CCS_PCWHD_v4.068-www.eruieee.com.rar.html  adresten indirirsen full bir şekilde CCS C programını indirebilirsin sen indir kurulum içinde açık ama takıldıgın yer olursa yardımcı olurum kolay gelsin.

Yanıt için teşekkür ederim.
O yazılımlar ÜCRETLİ - Full de olsa  ücretini ödemediğim yazılımı bilgisayarlarıma kurmuyorum.
Sorun belli, yukarıda anlatılan durum,

Tübitak 'ın sitesinde .hex yayınlanıyor. .hexler sorunlu; kodları yayınlamış, çevirecek program yok, yardım bekledik, yardımcı olacak yok. ( olsa da kısıtlı...)

Soruna çözüm yok herhalde, artık devreyi bozacağım gibi...

Yardımcı olmak isteyen arkadaşlara teşekkür ederim.

haberlesme

dur olayı şimdi anladım sen ücret ödemezsem full de olsa kurmam diyosun anladım saygı duyarım sana şöyle yardımcı olayım nerdeyse kodlar bu msjımın altına atarsan ve gerekli bilgileri verirse ben sana hexe çevirip veriyim bozma devreni olur mu ?

pwm.c

ekte verdiğim şu hex dosyalarını dene bakalım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

haberlesme

bu arada biltektee olan kodlarr C  Pic basic karışımı bişey olmuş CCS C derlemiyor bile

sinancnc

http://www.ccsinfo.com/downloads.php

bu sitede demo olanı vermiştim. onudamı kurmadınız ...?
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

İlyas KAYA

Verilen hata konfigrasyon ile ilgili. Konfigrasyonu kendiniz verin yada programlayıcıdan doğru PIC'i seçtiğinize emin olun.

Derlenen hex hangi PIC için ise o PIC'i kullanıp deneyin birde.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

cevat

Alıntı yapılan: kayatech - 07 Mart 2013, 22:59:48
Verilen hata konfigrasyon ile ilgili. Konfigrasyonu kendiniz verin yada programlayıcıdan doğru PIC'i seçtiğinize emin olun.

Derlenen hex hangi PIC için ise o PIC'i kullanıp deneyin birde.

Programlayıcı 16F628A yı otomatik tanıyor.

Alıntı yapılan: sinancnc - 07 Mart 2013, 21:37:06
http://www.ccsinfo.com/downloads.php

bu sitede demo olanı vermiştim. onudamı kurmadınız ...?
demo yazılım kurdum. olmadı.

Alıntı yapılan: pwm.c - 07 Mart 2013, 21:07:59
ekte verdiğim şu hex dosyalarını dene bakalım.

.hex dosyaları kurdum 3 tane 16F628A 'ya sitede verilen 2 sabit ( ok ve araba)  1 hareketli ( Bilim ve Teknik yazısı ) görüntüyü ayrı ayrı  programladım.
Devreyi çalıştırdım. Şekillerde tuhaflık var. 8X8 dotmatrix ledin 3 ve 7 ci sütunları tam yanıyor. (Yanyana iki displayde de aynı durum )
Donanım hatası gibi görünüyor. Tübitak 'ın sitesinde Display kodlayıcı için, 74HC154 önerilmiş, Bendekiler de CD74HC154EN
acaba  entegrenin uzantısındaki EN  tip olması bacak yapısı veya işlevde farklılık gösterir mi?
Texas Enstruments 'in sitesinde  datasheet leri incelemem gerekecek,
Yardımcı olan arkadaşlara çokkk teşekkür ederim.
İyi çalışmalar, kolay gelsin...

cevat

Arkadaşlar devreyi şu an itibariyle çalıştırdım.

Dotmatrix displaydeki sütun sorununa da çözüm bulundu.

Tübitak sitesinde Dotmatrixler için ortak KATOT takılması öneriliyor. Elimdeki JZ-2088AUR-N kodlu katot displayleri takınca 3 ve 7 ci sütunlar 2 displayde de devamlı yanmaktaydı.
Devreyi defalarca inceledim, baskı devrede hata aradım. Texas Enstruments 'in sitesinde  datasheet leri de inceledim. Bunda da sıkıntı yoktu. Soğuk lehim olasılığına karşı, tüm lehimleri yeniden tazeledim. Devre çalışmamakta hala ısrar ediyordu.

Son çare olarak aklıma Tübitak sitesinde önerilen display 'in kodunun yanlış yazılmış olabileceği yönündeydi.
Elimdeki KPM-2088BSRND kodlu ortak ANOT displayleri taktım ve devre çalıştı.

Şu an itibariyle devre sorunsuz bir şekilde çalışmakta, bu tecrübeyi de sizlerle paylaşmak istedim.
Elektronikle uğraşanlar, bazen böyle  süprizlerle karşılaşabiliyor.

Herkese İyi çalışmalar, kolay gelsin...

ufukozlemi

Konu yanlış yerde açılmış. Arkadaşın yaşadığı problem Hi-tech Picc derleyicisi ile yapılması gerekirdi. Bunun demo versiyonu ile de halledilebilirdi. gecikme komutu olan delay kullanabilmek için programın içine delay.c ve delay.h dosyası include klasörüne eklenmeliydi. internette araştırınca çıkıyor.

bu şekilde sorun çözülürdü. hex dosyasındaki hata configuration bits denilen ayarlamaların hex dosyasına yüklenmemiş olmasından kaynaklanıyor. bunun için bilgisyara MPLAB IDE programı kurulur. bu program yanında Hi-tech picc programını da yüklemek ister onaylarsınız yükler. sonrasında delay.c ve delay.h dosyalarını da internetten bulursunuz ve hi-tech programının program files'deki klasöründe include klasörü içine kopyalarsınız. MPlab ide programını çalıştırır ve proje oluşturursunuz. burada project wizard kullanırsanız önce sizden mikrodenetleyicinin numarasını sorar. sonrada programala dilini sorar orada hitech picc seçersiniz. programın klasörünü sorar ve ona da bir klasör oluşturur ve onu seçersiniz. nihayetinde MPlab'ın configur menüsünden configurarion bits penceresinden ayarları yaparsınız. mesela osilatör xt mı rc mi, watchdog timer off, vs. nihayet compile edersiniz. ve son olarak (sorunu çözen olay budur) file menüsünden export dersiniz ve burada confiurations bit kutucuğunu işaretlersiniz. işte bu kısım sizin problemi,nizi çözer. sizin yaşadığınızı ben 5 sene önce yaşamıştım. aldığım pickit2 devresi bu şekildeki .hex dosyalarını kabul ediyor.

cevat

Yanıt için teşekkürler, yazdıklarınızın uygulamasını yapacağım da... bir kaç gün işlerim yoğun, yoğunluğu azaltayım, hemen ilgileneceğim, tekrar teşekkür ederim...

İyi çalışmalar, kolay gelsin...